2020 Yılının, Seçim Dönemi 8, Toplantı Yılı 2 olan 37. Dönem Ocak Ay’ı Olağan Meclis Toplantısı, AK Parti İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi ve Meclis Başkanvekili olan Gaye Zayıf başkanlığında gerçekleşti.

Yapılan yoklama sonrasında gelmeyenlerin izinli sayılmasına oy birliği kabul edilen mecliste daha sonra yazılı önergenin okunması gerçekleşti.

Mecliste ilk olarak CHP İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu söz aldı.

Cemal SATALOĞLU

CHP İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

Sataloğlu yaptığı konuşmasında: “Beykoz Belediyesinin 2020 yılı bütçesi hatırladığınız üzere 696 milyon 825 bin lira. Beykoz’da birikmiş sorunlar var. Bu sorunların çözümü için acil adımlar atılmalı. Seçimden önce sorunlar çözüldü hazır Beykoz’u aldım noktasından ‘Beykoz doğal sit alanı çivi çakamazsınız’ noktasına daha yeni geldi bu yönetim. Beykozluların geleceği için acilen soruların çözümü için merkezi iktidar ile çalışmalar yapmalısınız.

“Bu yönetim ne yapıyor?”

Bu yönetim emekçi kardeşlerimize baskı uyguluyor!.. ‘Sendikanızı değiştirin veya sendikadan istifa edin başka bir sendikaya geçin, ekmeğinizden olursunuz diyor ’ diyor. Hatta tarih ve saat veriyor ‘şu tarihte, şu saate kadar yapın’ diyor, tehdit ve şantaj yapıyor. Bunu yönetimden onay aldığını söyleyen bir bürokrat yapıyor. Bunu Sarı sendika için yapıyor. Bildiğiniz üzere sarı sendika, işçiden çok işverenin menfaatlerini kollayan, işçi haklarının alınmasına yönelik hareketleri engelleyen ve kısıtlayan, işveren ile kol kola olan sendikadır.

“Yıl 2020… 21.yüzyıldayız…”

Beykoz Belediye yönetiminin başka bir işi kalmadı mı? Beykoz’un sorunlarını çözdünüz de bu mu eksik kaldı sizin açınızdan. Görev alanınızda olmayan işlerle uğraşmayınız işinize bakın projeler üretiniz. Suç işliyorsunuz.  Sendikal hakların kullanılmasını engelleyemezsiniz. Sizlere hukuku bir kez daha hatırlatıyorum.  Çalışanın hangi sendikayı seçeceği işverenin haddi değildir.  Bu anayasa ihlalidir. Dahası TCK 118.maddesine göre hapis cezası gerektiren bir suçtur. Bir kimseye, karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya ve katılmamaya sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla cebir veya tehdit kullanan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. TCK 118.maddesinin 1.fıkrası… Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. TCK 118.maddesinin 2. Fıkrası..

Ayrıca, sendikal haklarının kullanılmasının engellenmesi suçunun  birden fazla kişi tarafından birlikte yani örneğin sendika temsilcisi aracılığıyla yaptırılması TCK 119.maddesinin 1.maddesi c fıkrasınca ve ayrıca kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanılmak suretiyle işlenmesi TCK 119.maddesinin 1.maddesinin e fıkrası uyarınca verilecek ceza bir kat artırılır.

“Beykoz’un sorunlarını çözmek için uğraşınız…”

Beykoz’un sorunu belediyemizde çalışan emekçi kardeşlerimizin hangi sendikaya kayıtlı olması gerektiği değil… Beykoz’un sorunu prestij caddeleri de değil, Beykoz’un sorunu imar… Prestij caddeleri için filmler yapıyorsunuz… Önceki AK Parti yönetimi maketler gösterirdi, siz bunu biraz geliştirdiniz film gösteriyorsunuz. Beykoz’un sorunlarını öyle kısa filmler ile çözemezsiniz. Beykoz sorunu SİT, Beykoz’un sorunu Boğaziçi ön görünüm… Bu sorunlar için neler  yaptınız?.. Bu mecliste bunları tartışalım, konuşalım.. halkın menfaati için ortak bir yol bulalım..

Meclis açıldığında, yani seçimden sonraki ilk meclis toplantısında sorunları beraber çözelim dedik, Beykoz’da yeni bir sayfa açalım dedik… Artık ben yaptım oldu olacak devri bitti Beykoz’da… Beykoz’un sorunlarını beraber çözelim, çalışmanızı yapın, halkın menfaatine gelebilecek her sorunun çözümü için destek olalım.  Gerekirse bunun kavgasını birlikte yapalım.

Ahmet DELİAK (AK Parti Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

Meclis üyesi Deliak ise 10 Ocak gazeteciler Günü münasebetiyle “basın demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biridir, toplumu aydınlatan ve doğru bilgilendirme görevini üstlenen görev yapar” diyerek “tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü tebrik ediyor, görevi başında hayatlarını kaybeden gazetecilerimiz haber rahmet ve şükran’la anıyorum” dedi.

Serkan Şahin (AK Parti Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

Meclis üyesi Serkan Şahin, “27 Aralık 1936 tarihinde vefat eden Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ahirete intikalinin 83 yıldönümü münasebetiyle söz almış bulunmaktayım” diyerek, M. Akif Ersoy’un bir şiirini okudu ve ardından da İstiklal Marşının birkaç  dizesini seslendirdi. Son olarak Şahin “Milli Mücadele Döneminde göstermiş olduğu üstün gayret ve fedakarlıklarla, şahsiyeti ve de örnek yaşantısı ile gönüllerde, akıllarda yer etmiş şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, vefatının 83 yılında hürmetle, rahmetle yad ediyor, kendisinin de belirttiği gibi Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın diyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Sadullah Kabahasanoğlu

(AK Parti İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

Kabahasanoğlu ise yapmış olduğu meclis konuşmasında, Sarıkamış Şehitlerini anmak üzere yaptı. Sadullah Kabahasanoğlu: “Bundan 105 yıl önce Allahuekber Dağları’nda vatan için millet için canını siper eden Sarıkamış şehitlerimiz ile ilgili söz almış bulunmaktayım. Sarıkamış Harekatı’nda yaklaşık 90 bin  şehidimiz bulunmaktadır. Sarıkamış harekatında donarak can verdiler. Buradan Sarıkamış şehitlerimize rahmet diliyorum. Milletimizin milli ve manevi değerleri için, bayrağı için, kutsal değerleri için nelerden vazgeçebileceğini göstermesi bakımından çok önemlidir.  Bugün yine ülkemizin bekası için o gün olduğu gibi,  birlik olduğumuzu ve beraber olduğumuzu hatırlatmak istiyorum.

Adem Sefer (AK Parti İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

AK Parti İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi Adem Sefer, Cemal Sataloğlu’’nun, Beykhj Belediyesi’nden işçi çıkarılması ve sendikalarla ilgili yapmış olduğu konuşmasına karşılı yapmış olduğu konuşmasında: “Cemal Bey’in yapmış olduğu konuşma üzerine konuşmamı gerçekleştirmek istiyorum. Sendikalardan bahsetti, sendikalar çalışanların en doğal hakkı. Bundan önce olduğu gibi yine çalışanlar istediği sendikaya üye olur. Türkiye Cumhuriyeti’nin mahkemeleri var. Yasal bir yaptırım söz konusuysa mahkemelere başvurabilir.”

“Maaşların eşit olması için bir çalışma yapılmaktadır.”

Cemal Sataloğlu mecliste konunun maaş olduğunu belirtmesi üzerine Adem Sefer, “Pardon, maaşlarla ilgili olduğunu söylediniz, özür diliyorum. Maaşlar konusuna gelirsek; Beykoz’u ve Beykoz Belediyesi’ni bilen arkadaşlarımız, bu anlamda sizler de yakından takip ediyorsunuz ve ettiğini söylüyorsunuz. Belediyede aynı işte farklı ücret alımı söz konusu. Bu konu ile ilgili bir yaptırımın olması gerekiyordu. Evet, doğrudur. Gönül ister ki çalışan, emek verenler daha iyi şartlarda çalışsın. Bizim de yaptığımız tespitlerde 30 civarında kardeşimizin maaşında bir düşüş söz konusu, ancak 400 Civarda kardeşimizin de maaşında bir artış söz konusu. Bu anlamda maaşların eşit olması için bir çalışma yapılmaktadır. İnşallah yakın bir zamanda bu adalet sağlanmış olur ve hepimiz bunun arkasında dururuz” dedi.

1-Denetim Komisyonuna Üye Seçimi.

Teklifin Hukuk Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oybirliği ile kabul edildi.

Konuşmaların ardından Denetim Komisyonu Üye seçimine gidildi. Ak Parti adına M. Akif Soysal ve Serkan Şahin seçim için önerilen isimler olurken, CHP adına da Cemal Sataloğlu ismi önerildi. Gerçekleşen seçim sonunda oy birliği ile kabul edilmiştir.

Denetim Komisyonu Üye seçimin ardından Gündemde olmayan bir müdürlük teklifi okundu.

2-Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin revize edilmesi hakkındaki Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklifi. (E.513024)

Teklifin Hukuk Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

3-İlçemiz sınırlarında ihtiyacı olan Mahalli İdareler ile diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarının bakım ve onarımlarının Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğünün 06070702 Hizmet Tesisleri Bütçe Kodundan yapılması hakkındaki Fen İşleri Müdürlüğünün teklifi. (E.517197)

Teklifin Bütçe Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

4-Sözleşmeli Personel İşlemleri hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi. (E.516446)

Teklifin Hukuk Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

5-2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu hakkındaki Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklifi.(E.517757)

Bilgilendirme yazısı okundu.

6-2020 Yılı Ek Tarifesi hakkındaki Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklifi. (E.520245)

Teklifin Tarife Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

7-Göksu Mahallesi Barınak Çıkmazı Sokak isminin yeniden isimlendirilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi. (E.503917)

Teklifin İmar Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

8-Beykoz İlçesi İncirköy Mahallesinde bulunan kadastral yolun isimlendirilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi. (E.499450)

Teklifin İmar Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

9-Beykoz İlçesi Rüzgarlıbahçe Mahallesinde Sokak isimlendirilmesi ve iptali hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi. (E.497214)

Teklifin İmar Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

10-Beykoz İlçesi Anadolufeneri Mahallesinde bulunan kadastral yolun isimlendirilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi. (E.505522)

Teklifin İmar Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

11-Beykoz İlçesi Çubuklu Mahallesi 811 ada 4 parsel ile ilgili protokol için Belediye Başkanı Murat AYDIN’a yetki verilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi.(E.523176)

Teklifin Hukuk Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

GÜNDEMDE OLMAYAN MÜDÜRLÜK TEKLİFİ :

1-İstanbul Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü ile Beykoz Kaymakamlığı İlçe Emniyet Müdürlüğünün araç tahsis talebi hakkındaki Destek Hizmetleri Müdürlüğünün teklifi (E.523716)

Bir daha ki meclis gündemi 8 Ocak Çarşamba günü saat 10.00’de yapılacak.

 

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here