CAM USTALARI COLISEUM’DA HAYAT BULUYOR

Coliseum Sports Club, Acarkent Rotary Kulübü ve Beykoz Cam Sanatları Turizm Derneği işbirliğiyle, Coliseum Acarkent’te Cam İşleme Sanatını yaşatmak, cam ustalarını tanımak amacıyla CAMDAN CANA temalı  “BEYKOZ CAM ŞENLİĞİ” düzenlendi.

6-7 Ekim tarihlerinde gerçekleşen Beykoz Cam Şenliğine; Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Acarkent Rotary Kulübü Başkanı Kerem Aras ve üyeleri, Coliseum Sports Club Genel Müdürü Yücel Kara, Beykoz Cam Sanatları & Turizm Derneği Başkanı Yılmaz Güzeci,  Acarlar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu üyeleri Funda Acar ve Erdinç Acar, CHP Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Gülay Demirel, TOFD Beykoz Şubesi Başkanı Saniye Efe ve çok sayıda katılımcı oldu.

Cam ustalarının katılımıyla düzenlenen törende, Beykoz’da Cam sanatının ve Cam ustalarının milli kültür değerlerimize katkısına değinildi.

Funda ACAR (Acarlar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu üyesi)

Burada simgesel bir farkındalık yaratmak adına bunu söylüyorum. Bir tek siyasi olarak devletten beklentilerin de yeterli olmadığını biliyorum. Özel müteşebbis olarak ta bu işte destek olabileceğimizi düşünüyorum. Bundan dolayı bölgemizde kalan çok değerli 100 sanatkar, başka işler yapmaya başlamışlar, balıkçılık, garsonluk gibi… Ama bugün onların bir kısmını buraya toplayabilme şansımız oldu. Sanıyorum ki Acarkentliler ve etraf siteler ile tanışıp ürünlerini tanıtma şansları olacaktır. Bu sembolik bir şeydir. Bunun devamında istikrarlı bir şekilde neler yapabiliriz, tabiri caizse bugünkü kokuyu alıp, bu projeyi geliştirir, bu insanları daha verimli kılar ve hep beraber bölgede markalaşmaya doğru neler yaparızın peşinde olacağımıza inanıyorum. Tüm katılımcılara çok teşekkür ediyorum.

Yücel ÇELİKBİLEK (Beykoz Belediye Başkanı)

Bu projeyle birlikte Beykoz da camın tekrar hayata geçmesi için önemlidir. Ustalarımızın hepsi tanıdığımız bizimle beraber olan ustalarımız. Kısa zaman içerisinde 3 tane ayrı noktada camın teşhiri ve üretimi için yer yaptık. Biri Polonezköy, diğeri Riva, bir diğeri de Kavak (Anadolukavağı) olmak üzere Turizm için bir kısmını biz yaparken bir kısmını da Kaymakamlık karşılamıştır. Bugün burada arkadaşlın eserlerini gördüm, sevindim ve gurur duydum. 10 yıldır ben belediye olarak bana ziyarete gelen ya da ziyaretine gittiğim her yere sadece başta Çeşm-i Bülbül olmak üzere diğer cam ürünleri hediye ediyorum. Ben bunu kendime ilke edindim, herkese de tavsiye ediyorum. Biz Beykoz belediyesi “Cam Candır” diye bir slogan geliştirmiştik.  Biz bugün burada “Cam Candır” sloganının arkasında durarak, camın burada ihyası için, inşası için ve devamı için, burada bu işi yapan Acarkent ailesine Funda (ACAR) hanıma, İsmet (ACAR) beye, Rotary Kulübüne ve bu projenin içinde olan herkese teşekkür ediyorum.

CAMDAN CANA temalı, 6-7 Ekim tarihlerinde gerçekleşen etkinlikte, cam sanatına gönül vermiş cam ustalarının, birbirinden değerli eserleri satışa çıkarıldı. Bu kıymetli eserlerin satışından elde edilecek gelirler Uluslararası Rotary Çocuk Felcine Son projesine bağışlanacak.

Konuşmaların ardından etkinlik boyunca çocuklar ve misafirler Beykoz’daki değerli cam ustalarından cam işleme ve üfleme tekniklerini deneyerek öğrenirken, kendi cam figürlerini yaptılar.

Fotoğraflar: Dost Beykoz

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here