Aylardır Beykoz gündemini meşgul eden, “acaba Beykoz’un Belediye Başkan Adayı kim olacak?” sorusu nihayet cevabını buldu. Beykoz’un Belediye Başkan Adayı Murat AYDIN oldu.

3 Dönemdir Zeytinburnu Belediye Başkanıydı

Murat AYDIN 3 dönemdir Zeytinburnu Belediye Başkanlığı görevini sürdürüyordu. 29 Aralık Cumartesi günü, Sinan Erdem Spor Salonu’nda, Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklanan Beykoz Belediye Başkanı artık Murat AYDIN.

Beykoz’da 15 Aday Adayı Şaşkın

Aylardır açıklanması beklenen Beykoz Belediye Başkan Adayının Zeytinburnu Belediye Başkanlığını 3 dönemdir yapan Murat AYDIN olarak atanması Beykoz’da birkaç aydır adeta kıran kırana bir yarışa giren 15 Aday Adayının moralini bozdu.

Beykozlu Ak Partililerin Morali Bozuk

Beykoz Belediye Başkanı adayının Murat AYDIN olarak atanması, Beykoz Ak Parti İlçe Örgütü ve birçok Beykozlu Ak Partili tarafından moral bozukluğuyla karşılandı.

Beykozlu Aday Bekleniyordu

Ak Parti Beykoz İlçe Teşkilatı ve birçok Ak Partiye gönül vermiş Beykozlu, aylardır adaylıkta ismi geçen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat AYDIN’ın Beykoz’a atanmasını olumlu olarak karşılamadı. Beykozlu Ak Partililer, aday adaylığı açıklanan 15 kişiden birisinin ya da mevcut İlçe Başkanı olan M. Hanefi DİLMAÇ’ın Belediye Başkan adayı olmasını bekliyorlardı.

Hanefi DİLMAÇ ve Murat AYDIN Çekişmesi

Son dönemde Beykoz Belediye Başkan Adaylığında Murat AYDIN ile mevcut İlçe Başkanı M. Hanefi DİLMAÇ’ın isminin seslendirirken, Murat AYDIN’ın Belediye Başkan Adayı olarak Beykoz’a atanması, Beykozlu Ak Partililer tarafından hayal kırıklığıyla karşılandı.

“Ak Parti Beykoz’da Murat AYDIN ile Seçimi Kaybedebilir”

Beykoz’da yaşayan birçok Ak Partilinin mevcut Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın Beykoz Belediye Başkanı olarak atanması neticesinde, Ak Partinin seçimi kaybedeceği ya da “çantada keklik” olmadığı görüşünde.

Beykoz’un çok köklü sorunlarının olduğundan bahseden Ak Partililer, bu koşullarda Beykoz’u tanımayan, Beykozluyu tanımayan bir kişi olan Murat AYDIN’ın seçimi kaybetmesinin içten bile olmadığını öne sürdüler.

Murat AYDIN, Zeytinburnu’nda Suriyeliler Konusunda Tepki Almıştı

Zeytinburnu Belediye Başkanı olan Murat AYDIN’ın Zeytinburnu’nda çok başarılı olduğunu değerlendirmeleri yapılırken, önemli bir kesiminde , Zeytinburnu’nda yaşayan Suriyeli esnaflardan kaçak ve ruhsatsız işyeri açmalarını, mevcut zeytinburnulu vatandaşlar tarafından sert eleştirilere neden olmalarında yol açmıştı.

Beykozlular Beykozlu Aday İstiyordu

Beykoz’da gerek Ak Partili gerekse diğer partilerin seçmenleri Beykozlu aday istiyorlardı. Mevcut Ak Parti Beykoz İlçe Başkanlığı M. Hanefi DİLMAÇ yönetiminde, Ak Parti Genel Merkezi’ne bu kaygılarını iletmişler ancak, bu kaygıların dikkate alınmadığı, Murat AYDIN’ın atanmasıyla gün yüzüne çıktığı anlaşılıyor.

Ak Parti Beykoz’da Kazanır mı, Yoksa Kaybeder mi?

Murat AYDIN’ın Beykoz’a atanmasından sonra Beykoz kamuoyu artık bu soruyu soruyor. Ak Parti Beykoz’da kazanır mı, yoksa 15 sene sonra kaybeder mi?

Bir kısım Beykozlu, Ak Parti’de biat kültürünün olduğunu, kim olursa olsun Beykoz’da kazanacağını, ancak önemli bir kesimde, Murat AYDIN’ın atanmasından sonra Ak Parti’nin Beykoz’da kazanmasının çok zor olduğunu söylüyor.

MURAT AYDIN KİMDİR?

Murat Aydın Zeytinburnu Belediye Başkanı 1960 yılında Giresun’un Piraziz İlçesi’ne bağlı Bozat Beldesi’nde doğdu. İlk ve ortaokulu Bozat’ta okudu. Daha sonra lise eğitimine devam etmek için İstanbul’a geldi. 1980 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Bölümü’nde master yaptı. Buradan Yerel Yönetimlerde Farklı Yaklaşımlar ve Sosyal Belediyecilik Uygulamaları konulu tezi vererek mezun oldu. Özel sektörde ve kamuda bir müddet çalıştıktan sonra tekstil alanında kendi işini kurdu. Siyasetle yakından ilgilendi. İstanbul’da farklı siyasi partilerin ilçe yönetimi, il yönetimi ve il başkan yardımcılıkları görevlerinde bulundu (Refah Partisi, Fazilet Partisi). 27 Mart 1994 seçimlerinde Zeytinburnu İl Genel Meclisi üyeliğine seçilen Aydın, 18 Nisan 1999 seçimlerinde Zeytinburnu Belediye Başkanı oldu. 28 Mart 2004 seçimlerinde Ak Parti’nin İstanbul’daki en yüksek oy oranıyla halktan aldığı destek %27’den %53’e çıktı. 29 Mart 2009 seçimlerini de açık ara kazanan Murat Aydın, 3. kez Zeytinburnu Belediye Başkanlığı görevine seçilerek kırılması güç bir rekora imza attı. 1985 yılında hobi olarak başladığı fotoğrafçılığını geliştirdi ve “Yeryüzünden Portreler” adını verdiği ilk kişisel sergisini açtı. İyi derecede İngilizce bilen Murat Aydın, Bedriye hanım ile evli olup, Hatice ve Muhammed Tayyib’in babasıdır.

Not: Arşiv

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here