Bengü Efsen Dostluk, Barış, Kültür ve Sanat Derneği, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yılı Anısına, “İKİ DEVLET AMA TEK MİLLETİZ’’ konseri, Beykoz Belediyesi’nin katkıları ile 23 Aralık Saat: 20.00’de Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde sanat-severler ile buluşacak.

Bengü Efsen Şefliğinde, Piyanoda Aytaj Rzagulıyeva’nın bulunduğu, başarılı sunumlarıyla ve başarılı çalışmalarıyla, yazın, müzik ve sanatsal çalışmalarıyla Beykoz da göz dolduran, aynı zamanda gazetemiz köşe yazarı Arzu Başlantı’nın sunuculuğunu üstlendiği, 2 bölümden oluşan “İKİ DEVLET AMA TEK MİLLETİZ’’ konseri oldukça ses getireceğe benziyor.

Bengü Efsen Dostluk, Barış, Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Şef Bengü Efsen, Anadolu Feneri, Dört Mevsim Piknik Alanı’nda düzenlediği kahvaltılı programla “İKİ DEVLET AMA TEK MİLLETİZ’’ konseri hakkında yerel basını bilgilendirdi. Efsen, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşecek olan konser için Beykoz Belediyesi tarafından servis tahsis edileceğini de sözlerine ekledi.

Bengü Efsen’in basın açıklaması metnini siz okuyucularımız ile paylaşıyoruz.

“İKİ DEVLET AMA TEK MİLLETİZ’’

Bengü Efsen Dostluk, Barış, Kültür Ve Sanat Derneği olarak hazırladığımız ve Azerbaycan Müziğinin en güzel eserlerinden örnekler sunacağımız bir konser projesidir.

2018 yılının Azerbaycan’ın 100. kuruluş kutlamalarının yapıldığı yıl olduğu düşünülerek, aynı temalı planlanmış ve Azeri Türklerinin kurtuluşunun anısına ithaf olunmuştur.

Aynı zamanda bu yılın,Azerbaycan’ın dünyaca ünlü en önemli sanatçılarından olan Kara Karayev’in de 100. doğum yılı olması vesilesi ile, yine onun klasik müziğe kazandırdığı en güzel eserlerinden ‘’7 Güzel Balesi’’adlı eserini de, kendisini anmak adına, konserimizde yorumlamaya çalışacağız.

Azeri Müziğinin en güzel eserlerinden örnekler sunacağımız ‘’İKİ DEVLET AMA TEK MİLLETİZ’’ isimli konserimizde eserlerimizi;

Derneğimiz bünyesinde çalışmalarına devam eden, yaklaşık 40-45 kişilik, DOSTLUK VE BARIŞ KOROSU ile seçmiş olduğumuz bazı eserlerde solist arkadaşımız yorumlayacaktır.

* Ve yine derneğimiz bünyesinde bulunan ve Beykoz’un ilk gençlik orkestrası olma özelliğini taşıyan BEYKOZ GENÇLİK ORKESTRASI ‘nında üyelerinin de arasında bulunduğu DOSTLUK ve BARIŞ ORKESTRASI görev alacaktır.

* Orkestramıza icraları sırasında ayrıca; kanun, tar, akordeon, balaban ve koltuk davulu olmak üzere, yöresel enstrümanlardan oluşan bir saz topluluğu da eşlik edecektir.

Azeri Müziğinin gönüllere yer eden, için için hüznünü hissettiren naif nağmeleri ile klasik batı müziği ezgilerini bir araya getiren ve müziğin evrensel olduğu konusundan tatmin edici sonuçlar içeren, son derece etkileyici bir proje olarak kabul edilmelidir.

Konserimiz 15 eserden oluşmakta ve iki bölüm halinde yaklaşık 2 saat sürmesi planlanmıştır.

Derneğimiz; 2014 yılında Bengü Efsen tarafından kurulmuş ve faaliyet alanı tamamen müzik üzerine yoğunlaşmış bir dernektir.

Bünyesinde, tamamı derneğimizde yetişmiş ileri ve orta seviye kemancılarımızdan oluşan bir Gençlik Orkestrası ve Küçük Kemancılar Müzik Grubu ile sanata gönül vermiş, çeşitli yaş ve meslekten arkadaşlarımızdan oluşan Dostluk Ve Barış Korosu ile çalışmalarına devam etmektedir.

Amacımız; müziği yetişen nesillere tanıtmak, sevdirmek ve en doğru şekilde icra etmektir. Derneğimizin, Gençlik Orkestrası ve Dostluk ve Barış Korosu ile birlikte, müziğin çeşitli alanlarından proje konserler hazırlayıp, sanatseverlerle buluşturmaktayız.

Bu anlamda kurulduğumuz tarihten itibaren vermiş olduğumuz konserler aşağıda ki gibidir.

1)’’80’LER’’ KONSERİ (2015) 2)’’TANGOLAR&KANTOLAR’’ (2015) 3)’’RÜYA GİBİ’’ 2016) 4)’’NEFES’’ Senfoni Tadında İlahiler Konseri(2016) 5)’’7 RENK ANADOLU’’ (2017) 6)’’SAYGI DURUŞU’’ Cumhuriyet Oratoryosu(2017) 7)’’AKASYALAR AÇARKEN’’ Eski İstanbul Türküleri (2018)

Görüldüğü gibi, her bir konserimiz farklı bir müzik türünden icra edilmiştir. Repertuarımızın zenginliği, izleyici kitlemizin zenginliğinden gelmektedir.

Ayrıca bu zaman zarfında Beykoz Gençlik Orkestramız ile birlikte iki konser gerçekleştirdik. 1)’’KÜÇÜK ADIMLARLA UZAK MESAFELER’’(2016) 2)’’KLASİK KEYİFLER’’(2018)

Konserimiz, Azerbaycan ve Türk dostluğunun, kardeşliğinin en iyi şekilde vurgulanacağı bir konser olacaktır.

Aynı zamanda kuruluşunun 100. yılında Azerbaycan halkını onore eden bir çalışma olacaktır.

Bu anlamda projemizin desteklenmesi ve bu güzel konserin hayata geçirilmesi için desteklerinizi bekliyoruz.

Müzik dolu aydınlık yarınlar için tüm çabamız….

Saygılarımla

Bengü Efsen

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here