Karlıtepe Mesire Alanı’nda bulunan restoranda, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Yerel Basınıyla bir araya gelerek 31 Mart seçimlerinden sonraki yaklaşık 5 aylık dönemi değerlendirdi.

Gerçekleşen toplantıda Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’a Başkan Yardımcılarından Engin Köklü,  Selami Keskin,  Bünyamin Korkmaz, Fatih Sağlam ve İletişim Koordinatörü Enes Buladı katıldılar.

“Kaçak yapılaşmaya asla müsaade etmeyeceğiz.”

Beykoz’da kaçak yapılar için yasaları harfiyen işleteceğiz. Burası SİT alanı olduğu için bunun da cezası hapis cezası demektir. Yasaları bakanlık, devletin ilgili kurumları “uygulayacağız” , “biz barış yasası çıkarttık” diyor. Biz de göreve geldikten sonra kaçak yapılaşmaya asla müsaade etmiyoruz. Yapanlar ile ilgili de gerekli işlemleri başlatıyoruz. Seçimden önce Elmalı’da olan yıkım olayı, hazine alanına yapılan yerlerdir. Biz orada yasaları işlettik. 23 Haziran seçiminin sandık sonuçlarına bakarsanız, en çok yıkım yapmış olduğumuz Elmalı ve Yenimahalle’de bakarsanız oylara da düşme yok ya da çok fazla bir düşüş yaşanmadı.

“İmar planlarını yeniden yapacağız.”

Devlet bir milat açmış, birinci olarak imar barış yasasını çıkarmış. İkincisi, bundan sonra kaçak yapılmayacak diyor. Üç, biz de seçimden önce dedik ki kaçak yaptırmayacağız. İmar planları ya herkese ya da hiç kimseye… İmar planlarını yapmak için elimizden gelen gayreti yapacağız. Ondan sonra imar planları çerçevesinde hareket edeceğimizi söyledik. Kim kaçak yaparsa yıkılacak, açık ve net söylüyorum. Ama geçmişle ilgili o bakanlığın işleri. Bakanlık 2017 Aralıktan sonra yapılan yerlerle ilgili devletin bir uygulaması olacaktır.

“Planlara sağlıklaştırma projelerine uygun olanlara da tadilat imkanı verilecek.”

Beykoz’da imar hareketi kaçak olmayacak, İmar planlarına göre olacak. Kaçak yapılaşmada geçmişi devlet takip ediyor. Ama bizim dönemimizde yapılmış olanları biz yıkacağız, yıkıyoruz da zaten. İmar planlarını ilgili kurumlarla birlikte yapacağız. İmar barış yasasının uygulama şekli ile ilgili çalışmayı da bakanlık yapıyor. İmar barışına müracaat etmiş olan ve planlara sağlıklaştırma projelerine uygun olanlara da tadilat imkanı verilecek. O süreç devam ediyor.

“ Beykoz’da mülkiyet probleminin %90’nı çözüldü.”

Biz yetkimiz alanında olan konularda çalışıyoruz. Neticede Beykoz’un imar planlarının yapılması konusunda çalışıyoruz. Beykoz’da mülkiyet probleminin %90’nı zaten çözüldü. Beykoz’un asıl sorunu imardır. Ama şunu da açık belirtelim, Beykoz’a imar geldi her yere bina yapalım. Yok öyle bir şey!

“Önceki Planlar yapılmış olsaydı Beykoz’un nüfusu 750 bin olacaktı.”

Eğer o planları mahkeme iptal etmemiş olup uygulanacak olsaydı, ortaya Beykoz’da şu anın 3 katı bir yoğunluk ortaya çıkıyor olacaktı. Ve karşıya geçip baktığımızda yeşil göremiyorsunuz, tabiri caizse bir katliam ortaya çıkacaktı. Planlar yapılmış olsaydı Beykoz’un nüfusu 750 bin olacaktı. Ama notlarda geçen planlarda 330 bin diye yazılmış. Bu ne demek? Beykoz’un yaşanamaz bir yer haline gelmesi demektir. Bu bir katliam olur. Başka bir Karlıtepe ya da başka bir İstanbul boğazı var mı? Buraları koruyarak bu işi çözmemiz lazım.

“SİT meselesini çözmeden hiçbir adım atamazsınız.”

SİT’te derecelendirmeler var. Bizim konuştuğumuz mesele, Beykoz’da boğazın sırtlarında ve Çavuşbaşı bölgesinde bir yerleşim olmuş. O yerleşim alanlarının makul ölçülerde imara açmak. Zaten imar barışı ile yasal hale geliyor. Oraların ıslah çalışmasıyla insanların daha rahat yaşayabileceği bir hale dönüştürmek ve geleceğini öngörebilmesini sağlamak. Oraların 3. Derece SİT alanına dönüştürülmesi lazım. SİT meselesini çözmeden hiçbir adım atamazsınız.

“Beykoz’un coğrafyası bisiklet binmeye engel değil.”

Yaşamımız daha güzel olsun, daha huzurlu olsun diye uğraşıyoruz. Bisikleti hayatımıza profesyonel bir yarışçı olarak değil, günlük yaşamın içerisine katmak kaydıyla, insanın sağlığına ve mutluluklarına katkı verir. Hayatımıza çok pozitif katkıları var. Ben öncelikle bunu kendi yaşamımda test ediyorum. Ben makam arabalarıyla da dolaşabilirdim, pahalı arabalarla da dolaşabilirdim. Ama ben bisikletle dolaşıyorum. Zeytinburnu’nda da bazı tepkiler gördük. “Koca adama bak, bisiklete biniyor” denildi. Adımız oldu bisikletçi. Ama neticede Zeytinburnu’nda %80’e yakını destek verdi. Bu rakam Beykoz’da %90’ı bulur. Beykoz’un coğrafyası bisiklet binmeye engel değil. Bu iş bir kültürdür. Kültür nasıl olur? Kültür yaşayarak oluşur. Ama toplumun öncülerinin; Belediye Başkanı, Kaymakam, Basın mensupları, Sanatçılar, sporcular, gençler buna binecek ki sonra diğerleri gelsin.

“İlçe belediyelerinin en önemli gelir kalemi emlak vergileridir.”

Belediyelerin, özellikle Büyükşehir ilçe belediyelerinin gelirleri kanunla tanımlanmıştır. İller bankasından gelen pay, elektrik tüketimlerinden gelen pay ve emlak vergisi. Tabela vergilerinden gelen pay çok az. Temel olarak İller bankasından ve emlak vergisinden gelendir. İlçe belediyelerinin en önemli gelir kalemi emlak vergileridir.  İkinci sırada büyük şehir ilçeleri için konuşuyorum, İller bankasından gelen paydır.

“Emlak vergisinden topladığımız rakam 23 milyon liradır.”

Beykoz belediyesi çöp toplamak dışında hiçbir iş yapmazsa, sadece çöp toplayacak başka da hiçbir iş yapmayacak!.. Yıllık en az 200 milyona ihtiyacı var. Buranın geliri de 100 milyonu geçmiyor. Bizim emlak vergisinden topladığımız rakam 23 milyon liradır. Mesela Zeytinburnu 2019 yılında 177 milyon lira toplamış, Beykoz 23 milyon toplamış. Garibandan almayalım tamam, almayacağız. Ama var olandan da alalım yani. Bir adam 3-5 milyon verebiliyorsa bir daireye, oradan da vergi alınsın!..

“Beykoz Türkiye’de kasasında parası olan ender belediyelerden birisidir.”

Yücel ağabeyin 2B ile ilgili yaptığı uygulama olmasaydı, bu belediye çok kötü bir belediye olurdu. Şu an Beykoz belediyesi, Türkiye’de kasasında parası olan ender belediyelerden birisidir. Evet, borcumuz var ama alacağımız da var. Ama bu ara birkaç yıl içerisinde bitecek, en fazla abartısız 2 yıl sonra yok daha. Sürdürülebilir anlamda gelir alanlarının oluşturulması lazım. O zaman burası İstanbul’un tartışmasız en zengin belediyesi olur. Ama bunun sürdürülebilirliği içinde halkın da zenginleştirilmesi gerekiyor. Yani halk zenginleşirse zaten o zenginlik gerçekleşecektir. Bizim politikamız da bu olacak zaten, buradaki halkımızı zenginleştirmek.

“Yurtdışından gelenler Beykoz’u maalesef tanımıyor, Beykoz’u tanıtacağız.”

Beykoz’da özellikle 24 saat açık mekanlar oluşturmalıyız. Şu an burası, Karlıtepe Mesire alanını görmektesiniz, gelen-giden müşterisi çok. Böyle mekanlarımızın çoğalması için çalışmalar düşünmekteyiz. Beykoz’da bisiklet, spor, turizm, kültürü, bunlar hep buralara insan çekecektir, hareket gerçekleştirecektir. Beykoz’da canlı yayınlanacak bisiklet yarışmaları düzenleyeceğiz. Teleferik için çalışma yapalım dedik, yurt içinde bunu yapacak bir firma yok. Yurtdışından gelenler Beykoz’u maalesef tanımıyor, Beykoz’u tanıtacağız.

“İstanbullu karpuzu gelsin Beykoz’da yesin istiyoruz.”

Beykoz’da eskiden karpuz yetiştirilirmiş. Kılıçlı Beykoz’un en eski köyü. Seçimlerden önce “karpuz yetiştirin, festival yapacağız” dedim ve ilk karpuz festivalini gerçekleştirdik. Üretim için insanlarımızı teşvik ediyoruz. Festival için 21 kişi başvurdu. Bu yıl en az 100 ton karpuz üretildi Beykoz’da. Amacımız halkımız karpuz üretsin ve hale satsın değil. İstanbullu karpuzu gelsin Beykoz’da yesin istiyoruz.

“Bu yıl yapılacak olan Çayır Festivali, Serebral Palsi hastalarımız için.”

Festival konusunda gelince, bu yıl derneklerle birlikte yapacağımız festivalden gelen gelirleri serebral palsi hastalarımız için değerlendirilecek. Bu hastalığa dikkat çekmek istiyoruz. Sanatçıları ve diğer teknik tüm detayları Beykoz belediyesi olarak biz ayarlayacağız. Beykoz da dernekler birliği temsilcisi olan İl derneklerine çayır festivali için 5’e bin lira destek vereceğiz. Derneklerde kendi yöresel ürün ve yiyeceklerini sunabilecekler.

“Amatör kulüplere destek oluyoruz”

Spor kulüplerine de Beykoz belediyesi olarak desteklerimiz oluyor. Amatör kulüplere destek oluyoruz, imkanlar doğrultusunda da olmaya davam edeceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here