Belediye Meclis Başkan Vekili Gaye Zayıf başkanlığında yapılan meclis toplantısında ‘Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’ teklifi,  Gençlik ve Spor Hizmetleri ve Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü kurulması teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

Açılış, yoklama ve bir önceki tarihli tutanağın oylanmasının ardından gündem dışı söz alan meclis üyelerinin konuşmalarına geçildi. Belediye Meclis Başkan Vekili Gaye Zayıf, yaklaşmakta olan Anneler Günü’nün önemine dair konuşarak, Anneler Günü’nü kutladı.

CHP Grubu meclis üyelerinden Şefik Yavuzyılmaz muhtarlıklara maddi destek verilmesi hakkında sözlü önerge verdi. Gülay Demirel ise Ramazan Ayı’nı, Hemşireler Haftası’nı, Anneler Günü’nü kutlayarak, bugünlerin sadece bir günle sınırlanmaması ve olumlu icraatlar yapılması gerektiğini belirtti. Ayrıca Riva Deresi ve çevresinde çevre sağlığıyla ilgili önlemlerin alınması için sözlü önerge sundu. CHP Meclis Üyesi Bahar Doğru da başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını anarak, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.

AK Parti Grup Başkan Vekili Adem Sefer Riva Deresi çevre düzenlemesi hakkındaki görüşlerini dile getirdi. Ak Parti meclis üyesi Manolya Demirören Tekin ise, Anneler Günü’nü kutlayarak, uyuşturucuyla mücadele kapsamında Beykoz Belediyesi’nin geçmiş dönem yaptığı faaliyetlerden bahsetti. Tekin, meclis kararı sonucu 20 gencin belediye tarafından rehabilite merkezinde tedavilerinin yaptırıldığına değinerek, bir milletvekilinin bizzat takip ettiği 2 gencin ise halen tedavisinin yapıldığını söyledi.

Şefik Yavuzyılmaz

(CHP Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

15 yıl muhtarlık yapmış biri olarak muhtarlarımızın sorunlarını çok iyi biliyoruz. 45 muhtarımız var. Bu muhtarlarımızın sekreter paraları ve maaşlarını kendi ceplerimizden ödüyor. Elektrik, su ve telefon giderlerini de kendileri karşılıyor. Yücel başkana bu sorunumuzu defalarca dile getirmiştik ve bu isteğimiz yerine getirilmemişti. Yücel Başkan 750 tl gibi bir para ödüyorlardı ve bu parayı da uzun zamandır alamıyorduk çünkü bu ödenek kesilmişti. Bu arada hatırlatmak isterim, eski bir muhtar olarak muhtar arkadaşlarımın isteğini burada dile getiriyorum. Bizim Beykoz Belediyesi’nden muhtarlar adına bu giderlerin karşılanması adına, Beykoz Belediyesi meclis gündemine konunun alınmasıdır.

Gülay Demirel

(CHP İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

Özel günler sadece kutlanıp geçiliyor. Önemli olan bu haftalarda konuşmamızı yaptığımızda, bizler bu önemli gün ve haftalar anlamında neler yaptık diye geriye dönüp bakmalıyız. Beykoz da uyuşturucu adına neler yaptık? Beykoz’da STK’lar olarak TBMM ne kadar uzanan çalışmalarımız oldu. Ama sonuç alabildik mi? İstanbul Büyükşehir belediyesinde uyuşturucu ile bağımlılık konusunda mücadele ile ilgili CHP olarak bir önerge verdik. Belediyecilik siyaset üstü bir anlayışa sahip olması gerekiyor.

Biz istiyoruz ki annelerimizin gözlerinden bir damla yaş düşmesin. Çocuklarının güzel günlerini görsünler, mutlu olsunlar. Bunun için yapılacak çalışmaların başında uyuşturucuyla mücadele gerçeğini görmek ve bunun için gerekli önlemleri almak gerekiyor. Ekonomik anlamda ülkemiz kötü günler geçiriyor. Kadınlarımız da bu anlamda çalışmak zorunda. Okul öncesi eğitimin önemli olduğu süreçte biz yıllardır Beykoz’a bir okul öncesi eğitim için, çalışan annelerimiz için bir anaokulu çok istedik ama kuramadık da. Geçtiğimiz dönemde meclis üyesi olarak bu anlamda söz vermiş olmam ama sonrasında maalesef bu sözümü yerine getirememiş olmam. Siyaset öyle bir şey ki bir sonuç alamıyorsunuz.

Riva deresinde inanılmaz bir kirlilik ve balıkların sonunun geldiğini görmekteyiz. Bu konu hakkında Cemal (Sataloğlu) arkadaşımızla birlikte bir araştırma yaptık.  2004-2005 yıllarında bu olayların öncesinde Riva deresine insanlar girebiliyor balık avlayabiliyorlardı. Bu sorun meclise de taşındı. Sonuç, yine bir şey yok. Herkes başını kuma gömdü. Yapılan doğru bir araştırmayla bu sorun bu günlere gelmezdi. Riva deresinin etrafındaki tesislerden tutun, orada yaşayan insanların da sağlıkları tehdit altındadır. Bu konunun incelenmesi üzere sağlık komisyonuna havalesine sözlü önerge olarak sunuyoruz.

Manolya Demirören Tekin

(AK Parti Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

Anneler gününü kutluyorum. Uyuşturucuyla mücadeleyle ilgili Belediyemiz birçok çalışma yapmıştır hatta bu meclisten de geçmiştir. Gülay (Demirel) hanım herhalde bunları şu an unutmuşlardır. 7 tane gencimizi de biz tedavi ettirdik. Belediyeyi hiç bir şey yapmamış gibi göstermek doğru bir anlayış değildir. Ve 2 tane gencimiz de şu anda tedavi oluyor. Bunu da bir milletvekilimiz yakinen kendisi takip ediyor. Dilerlerse bu konudaki bilgileri de CHP Belediye meclis grubundaki arkadaşlarla, kendileri ile paylaşabiliriz.

Gülay Demirel

(CHP İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

Manolya (Demirören Tekin) hanım, biliyorsunuz ki Kent Konseyi olarak bu konuda bir çalışma yapıldı ve ben de bu çalışmayı yakından takip ediyorum. Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES) olarak bizlerde onlarca çocuğu rehabilite anlamında çalışmalar yaptık. Ben bunlardan bahsetmiyorum. Sorunu kökten çözmek anlamında bahsediyorum. Sanıyorum kendimi yanlış ifade ettim. Manolya hanım bunu yanlış anladı demek istemiyorum, ben yanlış ifade ettim demek istiyorum.

Bahar Doğru

(CHP Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak basarak başlattığı kurtuluş mücadelesinin 100. yılındayız” diyerek başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını anarak, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.

Cemal Sataloğlu

(CHP İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

6 MAYIS 2019 Tarihinde bir hukuk cinayeti işlenmiştir. 6 Mayıs 2019 ülkemizin demokrasi tarihine kara bir gün olarak geçmiştir. Bu tarih hiç unutulmayacaktır. Hukukun, adaletin ve temiz siyaset ve ekonomik istikrarın tek bir kişinin şahsi korku ve hırsına bu şekilde feda edildiği başka bir örnek tarihimizde yoktur. Halkın açık tercih ve talimatını ayaklar altına alan demokrasi düşmanları bilerek isteyerek planlı bir hukuk cinayeti işlemişlerdir. Demokrasimiz açısından esas acı olan seçim güvenliğini sağlamakla görevli hakimlerin de bu kirli darbeye iştirak etmesidir. Demokratik MEŞRUİYETİN elde kalan son kalesi ve namusu olan sandık, o namusu korumakla görevli olanların eliyle, millet iradesine kast edenlerin emellerine teslim edilmiştir. Demokrasinin temelini oluşturan hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, seçme ve seçilme hakkı bu kararla açıkça ortadan kaldırılmıştır. Sorumluları elbette tarih huzurunda ve millet vicdanında hak ettikleri sonu bulacaktır.

Ülkemizin 180 yıllık çağdaşlaşma,73 yıllık demokrasi yürüyüşüne ve kurucu genel başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlığı yakalama ve geçme hedefine bir kez daha kuvvetle sahip çıkıyoruz. Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin, iktidar partisi ile devlet arasında sınırları nasıl yok ettiği kısa sürede görülmüştür. Mülkiye müfettişleri, polisler, savcılar iktidarın seçimi yeniletmeye dönük çalışmalarında sahaya sürülmüş, devlet memurlarına siyasi amaçlar doğrultusunda talimatlar verilmiş, baskılar yapılmıştır. Başa geçen parti ile devlet arasındaki sınırları ortadan kaldıran bu sistem, demokrasimizin önündeki en büyük tehdit olduğunu göstermiştir. Ülkemizde ekonomik sıkıntılar artık taşınamaz hale gelirken, huzursuzluk her geçen gün artarken, içeride ve dışarıda güvenlik riskleri giderek belirginleşirken buna bir de bizzat ülkeyi yönetenler tarafından yönetimde MEŞRUİYET krizi eklenmiştir.

Eğer sandık kurullarında şaibe var ise 31 Mart’ta Büyükşehir belediye başkanlığı seçimiyle aynı sandıkta ve aynı zarflarla yapılan ilçe belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimleri de yenilenmelidir. Biz cumhuriyet Halk Partililer olarak demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, seçme ve seçilme hakkının tam güvence altında olmasından yana olduğumuzu, milletimiz ve tarih huzurunda ilan ediyoruz. Türkiye’nin karşılaştığı bu yol ayrımında demokrasiye inanan, hak, hukuk ve adalet duygusunu içinde taşıyan, siyasi düşüncesi ve parti AİDİYETİ ne olursa olsun, halkımıza elimizi uzatıyoruz…

Gaye Zayıf

(Belediye Meclis Başkan Vekili)

Cemal (Sataloğlu) beye teşekkür ediyoruz. Yalnız sözlerinize katılmıyoruz. Katılmıyorum, ben şahsım adıma. Milletimizin verdiği karara nasıl saygı duymak gerekiyorsa, seçime şaibe ve hile karıştırılması neticesinde itirazlar sonucunda da hukukun verdiği karara aynı şekilde saygı duymamız gerekiyor. Netice itibariyle tekrar millete gideceğiz. Burada bir darbe söz konusu değil.

Celal Sataoğlunun ve Aydın Habil’in “hile nerede var sayın başkan, tarafsız olunuz! Sözü üzerine Gaye Zayıf “ben tarafsızım, kendi şahsım adıma cevap verdim ve bunu kabul etmediğimi söyledim. İtiraz sadece Büyükşehir’e yapıldı. İtirazınız varsa siz de buyurun yapın.” Dedi.

Adem Sefer

(AK Parti Grup Başkan Vekili)

Öncelikle Gülay (Demirel) hanımıma cevap vermek isterim. Kendisi geçtiğimiz dönem meclis üyesi olarak süreci iyi bilmesi gerekir. Riva deresi ile ilgili Devlet Su İşleri (DSİ)’nin bir çalışması vardı. Beykoz Belediyesi’nin Riva projesinden dolayı DSİ’nin projesi biraz geriye alındı. Bu aksaklık tamamıyla bundan kaynaklıdır.

Cemal (Sataloğlu) beye gelirsek, partili cumhurbaşkanlığından bahsetti. Eğer bu anlamda parti cumhurbaşkanlığı tarafından bakarsanız çoğunluğun verdiği karara saygı duymak durumundasınız. %52 ile seçilmiş bir partili cumhurbaşkanımız, Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Bu konuyu artık kapatalım. Çünkü halk bu anlamda kararını verdi ve cumhurbaşkanımıza bu 5 yıllık süreçte hizmet görevini verdi.

Gaye (Zayıf) başkanımızın da söylediği gibi, seçim kuruluna hangi konuyla ilgili itiraz edilirse o konuda karar alınır. Biz büyükşehir belediyesi ile ilgili itirazda bulunduk. Sizlerin de itirazları olsaydı onlarda değerlendirmeye alınırdı.

Aydın Habil

(CHP Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

Bu itiraz sandık başkanları ile ilgiliydi. Bu aynı sandık başkanları bir önceki seçimde de yani Cumhurbaşkanlığı seçiminde de ve referandumda görev yaptı. Bu nasıl olacak. İkincisi, bu itiraz süresi içerisinde itiraz süresi, dediniz ya ‘itiraz etseydiniz!’ Şimdi biz bununla ilgili olarak itiraz edeceğiz. Olağanüstü itirazın süresi yoktur, biliyorsunuz. İlçe seçimiyle ve Belediye meclis üyeleri seçimi ile ilgili CHP itiraz edecek. Bakalım sayın başkanın dediği gibi bizim isteğimize göre veriyor yüksek seçim kurulu yoksa kurallara göre mi karar veriyor. Hep birlikte göreceğiz. İtiraz bugün edilecek (Haberi yaptığımız tarihte CHP itirazını Yüksek Seçim Kurulu’na yaptı).

Manolya Demirören Tekin

(AK Parti Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

YSK bir karar verdiğinde çok farklı davranmışlardı. Şimdi YSK tekrar bir karar verdi fakat aynı sakinliği koruyamadılar, onu fark ediyoruz. Millete gidilecek 23 Haziran’da ve Millet son kararını verecektir. O yüzden bu kadar tepki göstermeye hiç gerek yok. YSK o zaman nasıl alkışladıysanız şimdi de bu karara saygı duymanız gerekir.

Ardından komisyonlardan gelen raporlar oy birliğiyle kabul edildi. Bir sonraki meclis toplantısı ise 10 Haziran’da saat: 10.00’da yapılacak.

Gaye Zayıf’a Tebrik Ziyareti

Meclis gündemi sonrasında Belediye Meclis Başkan Vekili Gaye Zayıf odasında tebrikleri kabul etti.

Manolya Demirören Tekin’e Ziyaret

Gaye Zayıf ve Ak Kadınlar daha sonra Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı olarak göreve getirilen AK Parti Beykoz Belediye Meclis Üyesi Manolya Demirören Tekin’i makamında ziyaret ettiler. Manolya Demirören Tekin’i Ak Parti Grup Başkan Vekili Adem Sefer, Yönetimden Zafer Aslan ziyaret ederken, yine Hedef Mağazaları İşletme Sahibi Murat Günday’da tebrik edenlerdendi. 

BEYKOZ BELEDİYE MECLİSİ GÜNDEMİ

 

SEÇİM DÖNEMİ                            : 8

DÖNEM                                           : 36                                                                                

TOPLANTI YILI                            : 1                   

TOPLANTI                                      : MAYIS OLAĞAN

TOPLANTI TARİH VE GÜNÜ   : 06.MAYIS.2019-PAZARTESİ

TOPLANTI BAŞLAMA SAATİ   : 10.00

BİRLEŞİM                                       :1

-Açılış ve yoklama.

-15 Nisan 2019 tarihli tutanağın oylanması.

 

TEKLİFLER:

1-Belediyemizde Sosyal Denge Tazminatı ödenebilmesi ve yetkili sendikayla görüşmelerin yapılarak yeni toplu sözleşme imzalanabilmesi hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi. (E.431302)

2-Başkanlığımız bünyesinde görev yapan işçi personele ilişkin işçi sendikaları ile yapılacak toplu iş sözleşmesi ile ilgili Mahalli İdareler Kamu İşveren Sendikası (MİKSEN)’e üye olunması hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi. (E.427773)

3-Kadro İptal ve İhdas işlemi hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi. (E.430108)
4-Marmara Belediyeler Birliği Meclisine 1 Yedek Üye seçimi hakkındaki Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi. (E.430428)

5-Belediye Başkan Yardımcısına maaş tespiti hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi. (E.431273)

6-2018 Yılı Kesin Hesabı hakkındaki Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklifi. (E.430729)

7-Kavacık Mahallesi Onarımlı Sokağının adının Şehit Hasan KAYA Sokağı olarak isimlendirilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi. (E.427907)

8-İlçemiz sınırlarında ihtiyacı olan Mahalli İdareler ile diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarının bakım ve onarımlarının Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğünün 06070702 Hizmet Tesisleri Bütçe Kodundan yapılması hakkındaki Fen İşleri Müdürlüğünün teklifi. (E.430265)

9-Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde Gençlik ve Spor Müdürü kadrosunun ihdas edilmesi hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi. (E.426300)

10-Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün kurulması hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi. (E.432423)

11- Görev ve Çalışma Yönetmeliği hakkındaki Teftiş Kurulu Müdürlüğünün teklifi. (E.432641)

12-Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün Görev ve Çalışma Yönetmeliği hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi. (E.433435)

13-Görev ve Çalışma Yönetmeliği hakkındaki Sağlık İşleri Müdürlüğünün teklifi. (E.433454)

14-Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğünün Görev ve Çalışma Yönetmeliği hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi. (E.433436)

15-Görev ve Çalışma Yönetmeliği hakkındaki Destek Hizmetleri Müdürlüğünün teklifi. (E.433347)

16-Görev ve Çalışma Yönetmeliği hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi. (E.433439)

17-Aktarma işlemi hakkındaki Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklifi. (E.433669)

18-Görev ve Çalışma Yönetmeliği hakkındaki İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün teklifi. (E.433398)

 

GÜNDEMDE OLMAYAN MÜDÜRLÜK TEKLİFLERİ:

1-Personel Görevlendirme İşlemleri hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi. (E.433579)

2-Görev ve Çalışma Yönetmeliği hakkındaki Özel Kalem Müdürlüğünün teklifi. (E.434592)

3-Beykoz Belediye Meclisinin 08.03.2019 tarih ve 2019/22 sayılı Meclis Kararının tashihi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi. (E.432382)

4-Görev ve Çalışma Yönetmeliği hakkındaki Temizlik İşleri Müdürlüğünün teklifi. (E.433611)

 

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here