Yaklaşık 15 yıldır Beykoz’da gazetecilik yapmaya çalışıyorum. Hemen hemen tüm haberlere koşturuyor yetişmeye çalışıyoruz. Beykoz’da zaman zaman iyi şeyler zaman zaman da kötü şeyler gerçekleşiyor.

Örneğin geçen ayın Beykoz’daki en önemli olayı, CHP’li Cavit GÜL’ün ortaya çıkardığı AKP Beykoz İlçe başkanına Beykoz Belediyesi tarafından verilen Edirne Gezileri ihalesi ve ihale şartnamesinde “yakıt yok” yazmasına rağmen Mustafa GÜRKAN’ın otobüslerine yakıtın belediye tarafından bedelsiz verilmesi olayı.

Ancak bu olay Beykoz’da Özgün Haber Gazetesi haricinde diğer gazeteler tarafından haber değeri taşımamış ve hatta bazı gazetelerde hiç yer bulamamış bazılarında ise yazıların arasına saklanmış sekiz puntoyla yazılmış sanki özellikle okunması istenmemiş gibi özen gösterilmiş.

Tabi her gazetenin bir yayın ilkesi var karışamayız suçlayamayız da… Ancak bu olay sonrasında Beykoz AKP İlçe Başkanlığı Özgün Haber hariç Beykoz’daki tüm yerel basını bir basın toplantısı düzenleyerek çağırmış ve yayınladığımız haberin doğru olmadığını Özgün Haber’in olmadığı bir ortamda açıklamıştır. Tabi Özgün Haber’in olmadığı bir ortamda atıp tutmuş Mustafa GÜRKAN. Asıl Özgün Haber’i çağırsalardı daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Arkasından Beykoz Belediye Başkanı Sayın Yücel ÇELİKBİLEK’de aynı konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenlemiş ve biz dahil tüm gazeteleri davet etmişlerdir. Doğrusu da budur zaten. Biz belgelere dayalı bir haber yaptık kimseye çamur ve iftira atmadık. Bunu ÇELİKBİLEK’de kabul ediyor zaten. Ancak ÇELİKBİLEK ile anlaşamadığımız nokta şu. ÇELİKBİLEK, “Mustafa GÜRKAN’ın da bir insan olduğunu tabiiki ihale alabileceğini, ihale alabilecek şartlara uyuyorsa bugün de olsa 500 kere ihaleye girer ve almayı hak ediyorsa alır” diyor.

Ben de diyorum ki AKP’li bir Belediye, AKP Beykoz İlçe Başkanına ya da Yönetim Kurulu üyesine ihale veremez etik açıdan doğru değil, aynı şekilde CHP’li bir belediye de o ilçenin CHP İlçe Başkanına ihale veremez. Siyasi etik bunu gerektiririr.

Gelelim Beykoz’daki Kral’dan çok Kracı’lara…
Beykoz Belediyesi alehine bu haberi yapınca Belediye’nin bazı işgüzarları, Beykoz Belediye Başkanı Yücel ÇELİKBİLEK’in haberi olmaksızın belediyenin verdiği ilanları Özgün Haber Gazetesi’ne Vermeme kararı aldılar. ÇELİKBİLEK’in yaptığı basın toplantısında konuyu dile getirdim ve ÇELİKBİLEK’in konudan habersiz olduğunu öğrendim ve sonra konu düzeltildi.

Aynı basın toplantısında ÇELİKBİLEK’in 1 saat 40 dakikalık konuşmasının ardından soru-cevap bölümüne geçilmişti. Söz alıp ÇELİKBİLEK’e eleştirilerimi yöneltmeye başladığımda, başkan yardımcısı Salim ÖZTÜRK (kendisini Tokatköy’den çocukluğumdan tanırım) sözümü keserek beni susturmaya çalıştı. Salim’e anında tepkimi koyarak “sana ne oluyor, başkan burada, gerekirse o konuşur” dedim..

Daha sonra diğer başkan yardımcısı Muharrem KAŞITOĞLU’da sözlerimi keserek “başkanım haber yaparken bize danışmıyorlar ki” demez mi. Ben de kendisine “Muharrem Bey ben sana ne danışacağım, ben belgelerle konuşurum” diyerek tepkimi koydum.

Şimdi belediye’deki Kraldan çok Kralcı’lara soruyorum. Sırf ÇELİKBİLEK’e yaranmak için saçma sapan kararlar alabiliyorlar. Belediye’de yönetimde başarılı çalışmalar yapmak için yaranma duygusundan öte meziyetler gerekmektedir.

Böyle kafanıza göre iş yaparak Sayın Yücel ÇELİKBİLEK’e yardımcı olamazsınız. Bir gazete alehinize haber yapıyor diye ÇELİKBİLEK’e danışmadan ve ÇELİKBİLEK’e yaranmak için gazetenin ilanının kesmek gibi böylesine önemli bir kararı tek başınıza alarak ÇELİKBİLEK’e iyilik değil hatta belki de kötülük yaparsınız

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here