Bazı birlikteliklerde hayırdan çok şer vardır… Uzaktan bakınca hiçbir zararı olduğu düşünülemeyecek yan yana gelişler, aslında öyle bir etki-tepki doğurabilirler ki, uyum görüntüsünden çıkacak tek sonuç kaos olur. İşte böylesi zararlı birlikteliklere bir örnek, tansiyon ilacı ile muzun birlikteliğidir çünkü söz konusu ilaç ile bu sebzeyi birlikte alırsanız, bünyenizde oluşacak olan potasyum fazlası, kalp krizi riskinizi arttıracaktır. İşte aynı bu birliktelik gibi, tek adam rejimi ile bu rejim sonrasında oluşacak olan göstermelik parlamentoyu aynı anda sahneye koyarsanız,  “ulusal egemenlik” adını verdiğimiz ülke bünyesinin de kalbi duracaktır zira vatanın kanı tüm bünyeye dağılmış durumda bulunan damarlara yayılmak yerine tek bir damara yüklenmek suretiyle akmaya çalışacak ancak akamayacak ve tehlikeli bir tıkanma yaşanacaktır… Tıkanmanın sonrasını ise düşünmek bile istemeyiz.

Yine, kan sulandırıcı ilaç ile bazı sebzeleri mesela ıspanağı aynı anda tüketmemeye özen göstermek gerek.  Brüksellahanası, avokado ve havuç da öyle; aman ha! Yoksa alimallah kanınızda oluşacak pıhtılaşma sonrasında “adios amigo” deme ihtimaliniz oldukça yükselir şu mavi gökyüzüne… E aynı bu birliktelik gibi, “hem demokrasi hem tek adam yönetimi isterük” de diyemezsiniz… Yani ne yardan geçerim, ne serden söz konusu olamaz… “Demokrasinin ne faydasını gördük ki, ondan geçelim en iyisi biz” demeyesiniz sakın; çok fazla yanılırsınız. Zira o demokrasidir ki dünün “mağdur”larına bugün zirvenin yolunu açtı. Yani, o demokrasi herkese lâzım; bırakmayın ipini.

Cinsel gücü arttırıcı ilaç kullanıyorsanız daha fazla mutluluk umuduyla, sakın yaklaşmayın greyfurta! Ölümcül efendim. Bu birliktelik, kalbinizin kriz riskini yükseltecektir çünkü… Adına greyfurt denilen o ferahlatıcı masum meyve, ne yazık ki kullandığınız ilacın yan etkilerini de ortaya çıkaracaktır… Aynı bu birliktelik gibi, yasama, yürütme ve yargıdaki tüm yetkileri yani bu üç gücü tek bir koltuğa yüklerseniz, tüm işleriniz kolaylaşacak ve mutlu olacaksınız sanırken siz, tam aksine, “ifrat ve tefritten kaçınınız” şeklindeki dinî düsturun da işaret ettiği gibi, aşırıya kaçan böylesi bir sistemin tüm yan etkileri her tür çıplaklığı ile gün yüzüne çıkacak ve ölümcül bir şoka girecek ülke. Yani, demem o ki, yediğiniz o greyfurt (aynı hurma hikâyesinde olduğu gibi), yakın bir gelecekte biyolojik olarak inmesi gereken yere inecek ve tırmalayacak sizi… Siz ile birlikte de bizi yani hepimizi…

Birlikteliklerde bünyeye uyum ve etki–tepki türünden bilimum ince hesapları iyi düşünmek lâzım ki, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım, değil mi? Atalara kulak vermek lâzım, nemelâzım…

Ama bazı birliktelikler vardır ki, çok güzeldir yan yana gelişleri, kavuşmaları… Böylesi birlikteliklerin sarmalandığı, hayrı ve güneşi bol bir ay olması dileğiyle!

Ha seni seviyorum, ha seviyorum seni…

Adalet Bakanı Bozdağ, yeni anayasa tartışmalarıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı’nın Meclis’i fesih yetkisi noktasındaki hararetli tartışmalara Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla son noktayı koymaya çalışmış. Bozdağ, Cumhurbaşkanı’nın “TBMM’yi fesih yetkisi yoktur, sadece TBMM seçimlerini yenileme yetkisi vardır” demiş. Evet, böyle demiş… Merak edeniniz vardır herhalde değil mi, yenileme yetkisi ne, fesih yetkisi ne? Ha kel Hasan, ha Hasan kel… Ha avanak Avni, ha Avni avanak… Ha seni seviyorum, ha seviyorum seni… değil mi?

Ne diyelim; kanmaya meraklımız çok ise, yapacak bir şeyimiz de yok…

Kalınız sağlıcakla…

 

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here