Bu Sesi Duymak Lazım.
Siyaset, kutuplaşma kaynağı ve teşvikçisi olmamalıdır
Öfkelenmeden değerlendirmeyi, nefret etmeden sevmeyi ve başkasını suçlamadan övünmeyi öğrenmedikçe sorunlar çözülmüyor. Söylemleri yumuşatarak uzlaşı ve iletişim kültürüne geçmezsek, ne bu ülkeye demokrasi gelir, ne de sorunlar çözülür.
Bir demokrasinin sağlam bir zemine üzerinde yürüyebilmesinin önemli bir koşulu, güçlü ve etkin muhalefetin olmasından bu muhalefetin karşı tarafı denetleyebilmesi topluma geçerli alternatif ler sunabilmesinden geçer.
Dolayısıyla yeni dönemde CHP den beklenen toplumda kabul gören AK Parti’nin alternatifsizliği algısını değiştirmesidir. Bu algının kırılması ise CHP’ nin etkili muhalefet yaparken, neyi nasıl yapacağı konusunda topluma farklı bir mesajlar verebilmesine, inandırıcı olmasına bağlıdır. Kabul edelim ki iktidar Partisinin bazı hamle üstünlüğünü çoğunlukla elinde tutmasıdır.
Dolayısıyla CHP’nin yeni dönemde sahaya yepyeni bir oyun düzeniyle çıkması, yeni bir siyaset dili geliştirmesi profesyonel siyaset tarzına amatör alışkanlıklarla karşılık verilmez.
Yeni dönemin CHP açısından olmazsa olmaz koşullarından biri Parti kadrolarının eskisinden çok daha fazla çalışması enerjinin hedefe doğru akılcı bir şekilde kullanmak parti içi kavgalarla israf etmemek zorundadır.
Ne yazık ki geçmişte bu Partinin içinde pek çok kademesinde dar açılı siyaset yapılarak beklentilerin üstüne bir şey konulamadan partiye zarar vermişlerdir. Doğruluk kavramına tecavüz etmişlerdir
İktidarın getirdiği tüm yasaklar bizi ne Cumhuriyet’ten koparabildi ne de Mustafa Kemal’den.
Şimdi Taksim Gezi Parkı vesilesiyle bir halk uyandı. Yıllardır bu iktidarın müdahaleleriyle susturulan bir halk isyan ediyor. Sanatçısıyla, siyasetçisiyle, memuruyla, esnafıyla, genciyle, yaşlısıyla baskıya, yasaklara baş kaldırıyor.

Sadece Taksim’de değil. Ankara’da, İzmir’de binler sokağa dökülüyor.

Bu isyan bir milletin sabrının taştığını gösteriyor. Artık tutulacak nefesin kalmadığını, sabırların çoktan tükendiğini haykırıyor.
Çünkü Gezi Parkı bir uyanıştır. Feryattır. Kulakları sağır edecek bir feryat.

CHP’nin yeni dönemdeki başarısının ölçütü kendi içinde ortak aklı oluşturup oluşturamayacağı sorusunda belirliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here