ÇELİKBİLEK’in
Yönetim Kadrosu Yeterli mi?!!
Yücel ÇELİKBİLEK İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde mahalli idarelerle ilgili yüksek lisans çalışması yaptı. 1985 yılından itibaren yönetim kurulu üyeliğini yaptığı İlim Yayma Cemiyeti’nin, 2002–2004 yılları arasında başkanlığını üstlendi.

1989–1994 yılları arasında Refah Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı yaptı. 1994 yılında Beykoz Belediye Başkanlığı görevine seçildi. Görevde bulunduğu süre içerisinde borçsuz bir belediye devretti. 1999 yılından itibaren 10 yıl süreyle İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde Başkan Danışmanı ve Yerel Yönetimler Koordinatörü olarak görev yaptı.

Beykoz’un 1994’de, 2009 ve 2014’de yeniden seçilen belediye başkanı sayın Yücel ÇELİKBİLEK yaklaşık olarak başkanlıkta 13.yılını tamamlamak üzere. 13 yıl belediye başkanlığında uzmanlaşmak için yeterli sayılabilir. Ayrıca Yücel Bey belediye başkanlığını kaybettiği 1999-2009 yılları arasında da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde önemli görevlerde bulunarak belediyecilik deneyimini daha da arttırdı.

Yücel ÇELİKBİLEK aynı zamanda siyasetin içerisinde de aktif olarak yıllarca çalıştığı için tecrübesini siyasette de geliştirmiş Beykoz’un önemli siyasi aktörlerinden birisidir muhakkak. ÇELİKBİLEK’i beğenenler vardır beğenmeyenler vardır ama Yücel Bey’in tecrübeli olduğunu sanırım tüm Beykoz kabul edecektir.

Ancak belediye başkanı sayın ÇELİKBİLEK bu görevlerde bulunurken ekibini doğru seçme konusunda çok titiz olamıyor. Belki siyasette bazen çalışma ekibinizi yüzde yüz kendinizin oluşturamamasından olabilir bu sorun. Şimdi 1994’de Yücel ÇELİKBİLEK’in belediye başkanlığı döneminde başkan yardımcılarından Şahap ŞEKER’in, gerçekleştirdiği olay ile ilgili Beykozlu bir şok yaşamıştı. Tabi diyeceksiniz ki “bunun Yücel bey ile ne ilgisi var”, işte öyle olmuyor. Bu olay başkanı ve yönetimi tümden olumsuz etkiliyor.

Gelelim bugünlere…
Geçtiğimiz aylarda Beykoz Belediyesi SAYIŞTAY tarafından 2015 yılına ait bir denetim geçirdi. SAYIŞTAY’ın bugünlerde yayınladığı raporda belediye adına oldukça olumsuz şeyler açıklandı. Bunlardan birkaçını sıralayacak olursak:

“Beykoz belediyesi vergi ve kira gelirlerini tahsil edemiyor”

“Beykoz belediyesi gelirlerini ve borçlarını mali tablolarda doğru göstermiyor”

“Beykoz belediyesi yeteri kadar engelli istihdam edemiyor” gibi olumsuz sonuçlar doğurabilecek maddeler bulunuyor SAYIŞTAY’ın denetim raporunda.

Halbuki belediye meclis toplantılarında CHP’li meclis üyesi Aydın DÜZGÜN 2015 yılı denetim komisyonu raporunda bu gibi konulara değinmiş ve şerh koymuştu.

Belediye başkanı Yücel ÇELİKBİLEK’te “Denetim raporunda yazılan iddiaların tamamı Başkan Yardımcıları tarafından tek tek çürütülmüştür ve ben de bu konuda ikna oldum, yazılanların hepsi boştur.” Diyerek CHP’lilerin bir anlamda boş konuştuğunu söylemiştir.

Ancak CHP’li belediye meclis üyesi Aydın DÜZGÜN ısrarla belediye başkanı Yücel ÇELİKBİLEK’e “ama eğer sorumluların yaptıkları yanlışsa, siz de görevden alacaksınız diyerek tepki göstermişti.

Şimdi SAYIŞTAY’ın denetim raporu yayınlandı ve gördük ki CHP’liler uyarılarında haklı. Peki, şimdi ne olacak. Belediye başkanı Yücel ÇELİKBİLEK’i yanıltan bu belediye başkan yardımcılarından, mesela Salim ÖZTÜRK istifa edecek mi, ya da ÇELİKBİLEK görevinden alacak mı?..

Öyle ya… ÇELİKBİLEK 2015 yılı denetim komisyon raporuna istinaden ne demişti: “Denetim raporunda yazılan iddiaların tamamı Başkan Yardımcıları tarafından tek tek çürütülmüştür ve ben de bu konuda ikna oldum yazılanların hepsi boştur.” Görülüyor ki Sayın Yücel ÇELİKBİLEK’in başkan yardımcıları tarafından (özellikle Salim ÖZTÜRK) yanlış yönlendirildiği açıkça görülmektedir. Halbuki başkan yardımcılarından Salim ÖZTÜRK’ün Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İktisat bölümü mezunu ve mali müşavir olduğunu biliyoruz. Buna rağmen Beykoz Belediyesi’nin SAYIŞTAY incelemesinden sınıfta kalarak çıkmasını sağlayanlardan birisi yani sorumluların başında olduğunu düşünüyoruz.
Belediye başkanı Sayın Yücel ÇELİKBİLEK’in ne kadar deneyimli olursa olsun her şeyi kendisi yapamaz, yardımcıları ve danışmanlarının kendisine yardımcı ve destek olmaları gerekiyor. Zaten başkan yardımcıları ve başkan danışmanları bunun için maaş alıyorlar.

Belediye başkanının, başkan yardımcılarının ve başkan danışmanlarının desteğine ihtiyacı var. ÇELİKBİLEK arkasını döndüğünde gol yememesi gerekiyor. İmzasını atarken rahat olması gerekiyor. Oysa SAYIŞTAY denetiminden sonra başkan Yücel ÇELİKBİLEK, yanlış yönlendirildiğini herhalde anlamıştır. Başkan yardımcılarının ve danışmanların görevi belediye başkanına mümkün olduğu kadar yardımcı olmak ve onun yüklerini hafifletmektir.

“Çok iyi yaptınız başkanım, siz en doğrusunu bilirsiniz başkanım, vallahi süpersiniz başkanım” gibi cümlelerle başkanı pohpohlamak anlamına gelen yaklaşımlardan uzak durmak gerekir.

Yazının başlığına dönmek istiyorum…

ÇELİKBİLEK’in Yönetim kadrosu yeterli mi?…

Tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü Kutluyorum.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here