Dernekler Birliği’nden Basın Açıklaması

0
611

Beykoz’da bulunan 18 İl Derneğinin oluşturduğu Dernekler Birliği toplantısı Teras Kafe’de gerçekleştirdi.

Kahvaltılı gerçekleşen toplantıya 18 İl Derneği Başkan ve temsilcilerinin yanı sıra Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu ve bazı muhtarlar da katıldı.

Dernekler Birliği Dönem Başkanı ve Erzurumlular Dernek Başkanı Ziya İnik yardımcısı Rizeliler Dernek Başkanı Mikail Akyıldız önderliğinde gerçekleşen toplantıda;  son günlerde Çankırılılar Dernek Başkanı Bilal Karabacak’ın başlatmış olduğu “Beykoz’daki SİT ve İmar Planları” ile ilgili imza kampanyasının, Dernekler Birliği’nin bilgisi ve olayı dışında geliştiği öne sürüldü.

Ziya İNİK (Erzurumlular Dernek Başkanı)

Çankırılılar Dernek başkanı Bilal Karabacak’ın, sosyal medyada ve bazı gazetelerde çıkan haberlerden dolayı bir basın açıklaması yapma gereği duyduk.  (Basın Açıklaması haberin en alt kısmında yer almaktadır)

Hüsnü Kolcu (Beykoz Muhtarlar Birliği Başkanı)

Bu işler birlikte olur. Bu iş önemli bir iştir. Dernekler birliğinin katılımı ile olur dedik. Muhtarların da bu işin içinde olmasını önerdik. ‘Belediye başkanını da arkamıza alalım’ dedik, kabul görmedi.

Çankırılılar dernek başkanı Bilal Bey, ‘Yücel beyi’in imzasını aldık’ dedi. Hani siyasileri sokmayacaktın bu işe?.. Burada birlik ve beraberlikle bu iş olur. Çankırılıların tek başına yaklaşımıyla olmaz.

Mikail Akyıldız (Rizeliler Dernek Başkanı)

Bilal başkan keşke birlik beraberlik içerisinde yapsaydı. SİT alanı sorunu büyük sorundur. Benim de arazilerimin %80’i SİT alanı içerisinde. Ama beraber olmalıyız. Bilal başkan tek başına yapıyor, böyle olmaz. Söyledik, dernekler birliğiyle, muhtarlarla yapalım dedik.

Erkan Uzuner (Trabzonlular Dernek Bşk. Yrd.)

Bilal Bey tek başına bu işe başlamıştır. Biz desteklemiyoruz, kime sormuştur!.. ben bu metine imza atmıyorum. Yanlış bir metin…

Mustafa demir (Sivaslılar Dernek Başkanı)

Biz imzamızı geri çekmedik. Ama birlikten ayrı hareket ettiği için buna karşı çıkıyoruz. Birlikte hareket etmeliyiz.

Ali Kemal Kılıç (Batumlular Dernek Başkanı)

Bilal kardeşimin başlattığı kampanyaya ben de bireysel olarak imza attım. Bilal Bey ille de “benim derneğim” dedi. Ama kendisi katılmadı.

Bülent Kılıç (Tokatlılar Dernek Başkanı)

Biz dernek olarak da Bilal Bey’in yanındayız.

Necmettin Kahveci (Çamlıbahçe Mah. Muh.)

Görüyorum ki Bilal başkan tek başına çalışmayı yürütmektedir. Taşın altına kendi elini koymuştur.

Bilal Karabacak (Çankırılılar Dernek Başkanı)

Biz bir proje hazırladık. Belediyenin halk toplantılarında Beykozlunun SİT sıkıntısını gördü. 3 toplantıya katıldım. İnsanlar mağdur. Ben dernekler birliği olarak bu projeyi yapalım dedim. Giresunlular derneğindeki toplantıda konuştuk. O zaman kadar hiçbir çalışma yapmamıştım. Bu işin içinde Kavacık Muhtarı Yusuf Kesici de var. Niyeyse buraya çağrılmıyor. Biz imza kampanyası hazırlayalım dedik ve bir başlık hazırladık. Bu başlığı Beykoz belediye başkan yardımcısı Salih Elmas’a da götürdük. Daha sonra bir afiş yaptırdık. Mustafa Demir başkanla beraber bu afişi hazırladık.

Muhtarlar birliği başkanı Hüsnü abiyi aradık. Bu imza kampanyasına ne diyorsun, dedik. Hüsnü abi tamam dedi. Ama bu yazıyı hiçbir muhtara göndermedi. Bütün basına imza kampanyasını duyurduk. Basın metni hazırladık. Ertesi gün herkes geldiğinde basın açıklamamızı Mustafa Demir’e, İbrahim abiye okuduk, ne diyorsun, dedik. Basın açıklamasını yaptık, birkaç gün sonra, dernekler birliği bu işe sahip çıkmadı. Halk %70-80 SİT konusunda mağdur. Çankırılılar, Tokatlılar, Kastamonulular, Artvinliler, Sinoplular, Ordulular, Bayburtlular, Gümüşhaneliler Derneği bu kampanyada “biz de varız” diyen derneklerdi. Biz her taşın atına elimizi koyduk. Bu işe var mıyız-yok muyuz diye herkesi aradık. Buradan önerim şu, her dernek 3 bin imza toplasın getirsin.

Emin Yavuz (Doğu Karadenizliler Başkanı)

Dernekler birliği her şeyi basının önünde tartışmamalıdır, daha dikkatli davranmalıdır. Basının işi haber yapmaktır. Basının işine karışamayız, “neden böyle ir haber yaptın?” diyemeyiz. Sizleri daha dikkatli davranmaya davet ediyorum.

Son olarak basın mensupları söz aldı.

Basın Açıklaması Metnini Aynen Yayınlıyoruz…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here