Her yıl 3-4 Ekim tarihleri arasında kutlanan ‘‘Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği” Bu Yıl  Anadoluhisarı Ortaokulu’nun spor salonunda kutlandı.

‘Dünya Yürüyüş Günü’ Etkinliğine Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, İlçe Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Bülent Küçük, İlçe Amirleri, Okul Müdürleri, Beykoz TOFD Başkanı Saniye Efe, BİSK Başkanı Asım ÖZDEMİR katıldı. Etkinlik bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile birlikte başladı.

Anadolu Hisarı Ortaokulundan 254 Öğrenci spor salonuna ellerinde  “Bir gün değil. Her gün yürü, budur sağlığın formülü”, “Günde 10.000 adım atın.” “Harekete devam et, obeziteye veda et.” ve “Şişmanlık kaderiniz değil.” Yazılı sloganları ile giriş yaptı.

Öğrencilerin yerlerini almasının ardında İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Kazım BOZBAY konuşmasını yaptılar.

Ardından Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Sayın Bülent KÜÇÜK konuşmalarını yapmak üzere kürsüye geldi ve;

”Sporcu Öğrencilerimize yaşamları boyunca kullanacakları temel hareketleri, aktif ve sağlıklı yaşam becerilerini geliştirerek eğitim düzeylerini daha üst düzeye çıkartmayı amaçladığımız, teknolojiden uzaklaştırarak, birbirleriyle kaynaştırarak oyunlar işbirliğiyle iletişim becerileri kazandırıp, özellikle küçük yaşlarda mücadele ruhunu aşılayıp sınav kaygısı olmadan keyifli bir zaman geçirmeyi ümit ediyorum.

Öğrencilerimizin başarısı akademik, sosyal, kültürel sportif faaliyetlerle desteklenmelidir. Fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasında fiziksel aktivite ile ilgili özel gün ve haftaların etkin olarak kutlanması önemlidir. Bu kapsamda 81 ilimizde 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü Haftası çeşitli etkinliklerle düzenli olarak her yıl kutlanmaktadır.

Başta Obezite olmak üzere bir çok rahatsızlığın sebebi insanların hareketsiz kalmasıdır. İnsanların obeziteden ve kronik hastalıklardan uzak kalması için günde en az 10 bin adım atması gerekiyor.

Bu maksatla yapılan bu organizasyonların çoğaltılması ve diğer okullara da yaygınlaştırılmasını temenni eder, ev sahipliğinden dolayı Anadoluhisarı ortaokulu Müdürü Sayın Seçkin Doğan ‘a Teşekkür ederiz.” diyerek sözlerine son verdi.

Sonrasında etkinliğe geçildi. Etkinlikte Spor Uzmanı eşliğinde aktivite yapılarak, çocuklar için oyunların (halat çekme yarışmaları, koşu yarışmaları vb. ) olduğu bir alan oluşturulmuş ve çocuklarımızın eğlenceli zaman geçirmeleri sağlanmıştır. İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Sağlık personeli görevlendirilerek Beden Kitle indeksi ölçümü alanı oluşturuldu. Dİyetisyen tarafından bilgilendirmeler yapıldı.

Yürüyüş etkinliğine katılım sağlayan herkese ağız ve diş sağlığı seti, besin zincirinde önemli yer tutan ve besin değeri yüksek olan elma ve su ikramında bulunuldu.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here