Eğitim Bir-Sen Yerel Basınla Buluştu

öhDSC 0035
Eğitim Bir-Sen Beykoz Temsilcileri, Beykoz Yerel Basını ile Beykoz Sabancı Öğretmenevi’nde düzenlemiş oldukları kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Gerçekleşen toplantıya Eğitim Bir-Sen Beykoz İlçe Başkanı Mehmet Bakır Sarımurat, Başkanvekili Candar Keskin, Basın Sorumlusu Başkan Yardımcısı Levent Morgül, Mali İşler Sorumlu Başkan Yardımcısı Bülent Küçük, Mevzuat Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Urgancı ve Eğitim Sorumlu Başkan Yardımcısı Semra Birdal Ergün katıldılar.

Kahvaltı sonrası konuşma yapan Eğitim Bir-Sen Beykoz İlçe Başkanı Mehmet Bakır Sarımurat bir konuşma yaptı.

öhDSC 0041

Mehmet Bakır Sarımurat:
Beykoz’da 12 tane okul eksiğimiz mevcut. 2 Lise, 3 Ortaokul, 7 tane İlkokul. Yani 12 tane bağımsız bina yapılır ve fiziki koşullar oluşursa eğitim sorunu çözülür.

Normal eğitim saatleri 09.00-14.00 iken Beykoz’da çoğu okullarımızda ikili eğitim dediğimiz sabahçı-öğlenci şeklinde eğitim vermektedir.

Siz değerli basın mensupları, bizlerin sıkıntılarını gazete sütunlarınıza taşırsanız sorunlarımız daha kısa bir sürede çözülür umudunu taşıyoruz.

Diğer bir sıkıntımız ise maalesef öğretmenlerimizi Beykoz’da tutamıyoruz. Bunun asıl nedeni ise barınma sorunudur. Beykoz’da kiralar hem çok yüksek hem de rutubetli, yaşam koşullarına elverişli değil. Başka bir ilçeden gelecek olsalar bu seferde trafik olarak çok sıkıntı çekiyorlar.

Beykoz’da Fizik, Kimya, Matematik gibi branşlarda öğretmen yokluğu nedeni ile sıkıntılarımız mevcut. Bu sıkıntıları ise ücretli öğretmenler ile çözülmeye çalışılıyor.

öhDSC 0037

Diğer bir sorunumuz ise Alo 147 hattı. Alo 147 hattı nedeni ile maalesef soruşturma süreçleri ile birçok zamanımız kayboluyor. Alo 147 hattı bize göre değişmeli eğitim danışma hattı şeklinde hizmet vermelidir.

Beykoz’da yüksek puan alan öğrencilerimiz hep Beykoz dışında okumaktadır. Yüksek puanlar alan öğrencilerimizi Beykoz’da bir okulda toplamak en doğru olan karar olmalıdır. Bu şekilde başarı artar ve Beykoz’dan da başarılı öğrenciler çıkar.

Beykoz’daki öğretmenlerimizin zaman geçirecekleri ve sosyalleşecekleri mekanlarımız da maalesef yok. Öğretmenler olarak bir misafirhanemiz bile mevcut değil. Oteller var fakat bu rakamlar da oldukça yüksektir.

Eğitim Bir-Sen Beykoz İlçe Temsilciliğinin basın açıklamasını aynen yayınlıyoruz.

öhDSC 0048

EĞİTİM BİR SEN BEYKOZ TEMSİLCİLİĞİ BASIN BİLDİRİSİ

Yerel basınımızın değerli mensupları, Türkiye’nin genel yetkili sendikası Eğitim Bir Sen’in Beykoz Temsilciliği olarak düzenlemiş olduğumuz tanışma ve bilgilendirme amaçlı kahvaltı ile sizlere geçmiş bir yılda ve gelecek yıllarda yapacaklarımız hakkında bilgi vereceğiz.
Sendikamız Beykoz temsilciliği yönetim kurulu geçen yıl yapılan seçimle iş başına geldi ve bir yılı doldurdu. Bu bir yıllık zaman zarfında, üye sayımızı 513’ten 750’ye çıkardık. Artan üye sayımıza rağmen üyelerimizin problem ve sıkıntıları ile daha da yakından ilgilendik. Üyelerimiz arasında ayrım yapmadan haklarını alabilmeleri için yanlarında olduk. İş yeri temsilcilerimizle yakın çalışmalarda bulunarak üyelerimizin hak kayıplarının önüne geçtik. Sendika avukatlarımız aracılığı ile 100’ü aşkın üyemiz adına dava açılmasını sağladık. Üyelerimiz ile çeşitli organizasyonlarda bir araya gelerek, özlük hakları ve eğitim ile ilgili genel sorunları konuştuk. Üyelerimiz için indirim anlaşmaları yaptık. Medibey Tıp Merkezi ve Özel Otağtepe Tıp Merkezi ile tüm işlemlerde geçerli %20 indirim, Erkan Ersöz Bayan Güzellik Salonu ile tüm üye ve eşlerini de kapsayan %50 indirim, Sabancı Öğretmenevinde bulunan Ayla Kuaför ile Öğretmen indiriminden sonra ilave bir %25 daha indirim, Çiçek Mobilya mağazası ile %25’e varan indirim, Gymnasium Fitness salonu ile üyelerimize özel indirim anlaşmaları yaptık. Bunun yanında göreve başlayan üyelerimize hayırlı olsun ziyaretlerinde bulunduk. Görev mahallinde kötü muamele ile karşılaşan arkadaşlarımız için eylemler yaptık. Hak arayışı için ülke genelinde yapılan yürüyüş ve eylemlere üyelerimiz ile beraber katıldık.
Bundan sonraki yıllarda üye sayımızı 1000′ in üstüne çıkarmayı ana hedef olarak belirledik. Her yıl çok sayıda öğretmen tayin isteyerek Beykoz’dan ayrılıyor. Bunun sebeplerini araştırdığımızda konut ve ikamet sorunu olduğunu görüyoruz. Bu sorunun çözümü için Beykoz Belediyesi ve TOKİ gibi kurumlar ile iletişime geçilerek üyelerimize yönelik toplu konut projesini başlatmayı hedefliyoruz. Bu projede, üyelerimiz uygun fiyatlar ile kira öder gibi daire sahibi olacak. Yine üyelerimize yönelik indirim fırsatlarını yaygınlaştırıp, yararlanılan firma çeşitliliğini arttırmayı hedefliyoruz. Üyelerimize yönelik eğitim, seminer ve gezi gibi organizasyonlar yaparak onlara daha yakın olmayı amaçlıyoruz.
Tüm bunları yaparak geleceğimizi şekillendirecek öğretmenlerimize biraz olsun motivasyon sağlamayı amaçlıyoruz. Bu hedeflerimize ulaşırken siz değerli basın mensuplarının da yanımızda olmasını istiyoruz. Yapılan başarılı çalışmaların duyurulması konusunda bizlerden desteğinizi esirgememenizi istiyoruz. Bugüne kadar bizlere destek olduğunuz için ve bundan sonra da olacağınız için hepinize teşekkür ediyoruz.

Mehmet Bakır SARIMURAT    İlçe Başkanı

Candar KESKİN    Başkanvekili

Levent MORGÜL    Basın Sor. Bşk. Yrd.

Bülent KÜÇÜK    Mali İşl. Sor. Bşk. Yrd. 

Murat URGANCI    Mevzuat Sor. Bşk. Yrd.

Semra BİRDAL ERGÜN      Eğitim Sor. Bşk. Yrd.

öhDSC 0024öhDSC 0029öhDSC 0045öhDSC 0051

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here