Ana Sayfa Blog

Beykoz’un İlk Millet Kıraathanesi Kuruluyor

0

Beykoz Belediyesi ilçenin ilk Millet Kıraathanesi’ni Kavacık’ta kuruyor. Kitapseverlerin ve ders çalışmak isteyen öğrencilerin uğrak noktası olacak mekân 24 saat hizmet verecek, çay, çorba ve kahve ücretsiz ikram edilecek.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla model olarak gösterilen ve tüm Türkiye’de kurulan millet kıraathanelerinin bir yenisi Beykoz’da açılmak için gün sayıyor.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın seçim çalışmaları sırasında ilçe sakinlerine söz verdiği millet kıraathanesiyle Beykoz, ilçenin eğitim ve kültür hayatına canlılık ve zenginlik katacak bir mekâna daha kavuşuyor.

Kavacık Şehit Teğmen Ali Yılmaz Sokak’ta toplam 4 bin 500 m2’lik alanda yapımına başlanan Millet Kıraathanesi’nin zemin ve 1. katında kütüphane, sesli okuma odası, fuaye alanı, mescit ve idari birimler yer alacak.

Mekânın 2. ve 3. katı, 12 farklı atölye ve etüt sınıfıyla, Beykoz Sanat ve Eğitim Merkezi (BEYSEM) olarak hizmet verecek.

Her yaştan ilçe sakininin 7 gün 24 saat kitap okuyabileceği ve öğrencilerin ders çalışabileceği Millet Kıraathanesi’nden ücretsiz ikramlar ve internet hizmeti sunulacak.

Millet Kıraathanesi’nin açılmasıyla yetişkin, çocuk ve gençlere yönelik kültür sanat ve eğitim kurslarını Beykoz Sanat ve Eğitim Merkezi (Beysem) çatısı altında markalaştıran Beykoz Belediyesi ilçe sakinlerine kurslar için nitelikli yeni bir adres daha kazandırmış olacak.

E-Spor ve Youtube Stüdyosu İle Gençlerin Merkezi Olacak

Millet Kıraathanesi’nin içinde ayrıca bir E-Spor merkezi ve Youtube stüdyosu bulunacak. Kurulacak olan E-Spor takımı antrenmanlarını burada gerçekleştirecek. Antrenmanlar dışında çeşitli E-Spor turnuvalarına ev sahipliği de yapacak merkezden internet yayıncılığı yapmak isteyen gençler de faydalanabilecek. Burada kurulacak olan Youtube stüdyosunda geleceğin Youtuberları profesyonel destek alarak yetişecek.

 Başkan Murat Aydın: “Kitap Okumak Fikri İncelten, İnsanı Yücelten En Güzel Eylemdir.”

Millet Kıraathanesi’nin kurulmasıyla ilgili konuşan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Hemşehrilerimize söz verdiğimiz mekânımızın yapımına başladık. Bu güzide mekânımızda 7’den 70 tüm vatandaşlarımız kitapların sıcak ve bilgi dolu dünyasıyla kuşanacak, ikramlarımız ve gönülden muhabbetimizle ağırlanacak. Gençlerimiz 24 saat açık olan bu mekânda rahatça ders çalışabilecekler. Millet Kıraathanemiz Beykoz’umuza hayırlı olsun” dedi.

Haber ve Fotoğraf: Beykoz Belediyesi

 

Kaymakam KATIRCI’nın Acı Günü

0

 

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı’nın kayınpederi Ahmet Temurok hayatını kaybetti

Kaymakamlıktan yapılan açıklamaya göre Sayın Ahmet KATIRCI’nın kayınpederi Ahmet Temurok’un cenazesi 17 Ocak 2020 Cuma namazına müteakip Niğde Hacıabdullah Kasabası Caminden, öğle namazına müteakiben kılınacak olan cenaze namazının ardından ebediyete uğurlanacaktır.

Özgün Haber Gazetesi olarak Merhum Ahmet Temurok’a Allah’tan Rahmet dilerken, Sayın Ahmet Katırcıya ve sevgili eşleri Fatma Katırcı başta olmak üzere tüm ailesine ve sevenlerine baş sağlığı dileriz.

 

 

Aydın DÜZGÜN Yeniden Başkan…

0

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’nın gerçekleşen 37. Olağan İlçe Kongresi’nde, Aydın Düzgün 417 delegenin oy kullandığı seçimde, 186 delegenin oyunu alarak yeniden İlçe başkanı seçildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Recep Şahin Köktürk Spor Salonu’nda gerçekleşen kongrede, İlçe başkan adaylığına; Aydın Düzgün, Gülten Demirbaş, Mahir Taştan ve Uğur Çelebinin aday olurken,

Uğur Çelebi söz alarak adaylıktan çekildiğini açıkladı.

1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunması ile kongre başladı. Daha sonra divan seçimi gerçekleşti. Kongre de Divan Başkanlığını Giresun Milletvekili Necati Tığlı yönetti.

37. Olağan İlçe Kongresinde, CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı açılış konuşmasını ve gündemi okudu. İlçe yönetiminden Hüseyin Okumuş ise Aydın Düzgün’e ait dönem çalışma ve hesap raporunu delegelerin ibrasına sundu.

Kongreye, CHP Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, CHP eski Milletvekillerinden Prof. Dr. Mustafa Özyurt, Bülent Tanla ve Berhan Şimşek,  CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı Turan Taşkın Özer, AK Parti Beykoz İlçe Başkan Yardımcısı Zafer Aslan, SP Beykoz İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz, İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir, İYİ Parti Beykoz Belediye Başkan Adaylarından B. Murat Miniç, STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldılar.

Gerçekleşen kongrede öncelikle partililer söz aldılar. Daha sonra da İlçe Başkan adayları Aydın Düzgün, Gülten Demirbaş ve Mahir Taştan söz aldılar. Gerçekleşen konuşmalar sonrası delegeler sandıklarda oylarını kullandılar.

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’nın gerçekleşen 37. Olağan İlçe Kongresi’nde, Aydın Düzgün 417 delegenin oy kullandığı seçimde, 186 delegenin oyunu alarak yeniden İlçe başkanı seçildi. Mahir Taştan 169 oy, Gülten Demirbaş ise 47 oy aldılar.

Yeniden CHP Beykoz İlçe Başkanı seçilen Aydın Düzgün kongrede bir teşekkür konuşması gerçekleştirdi.

Aydın DÜZGÜN (CHP İlçe Başkanı)

Sevgili Cumhuriyet Halk Partililer (CHP), çok değerli delegeler, misafirlerimiz… Hepinize sonsuz teşekkürler ediyorum, sağ olun, var olun diyorum.

Evet, CHP kazandı… Ve iyi biliyorum Canan Kaftancıoğlu kazandı…

Dostlarım, bugünlere geldik, nasıl oldu nasıl bitti bilmiyorum ama… Diğer kardeşlerimiz de çalışmışlar, çabalamışlar, onların da emeğine, onların da yüreğine sağlık. Onlara da oy veren bütün delegelerimize teşekkür ediyorum. Bundan sonra daha az hata yapacağız, hep beraber tek yürek olacağız.

Kardeşlerim, dostlarım…

Konuşmalarımda da hep söyledim, yapacak çok işimiz var… Bütün bunları hep beraber, sizlerin de desteğiyle, tek yürek olarak, Beykoz’u en güzel kenti haline getirmeye çalışacağız. Bunu hep beraber başaracağız.

İlk yapacağımız işlerden biri, gençlerimizin gelecek kaygısını ortadan kaldırmak olacak. Bundan hiç birinizin endişesi olmasın. İnşallah bu sene içerisinde o iki kreşimizi ve tanzimimizi Beykoz’a kazandıracağız.

Evet, uğraştınız, koşturturdunuz… Tekrar söylüyorum, oy veren-vermeyen  bütün CHP’li delegelere, bütün CHP’li misafirlere, bütün dostlarıma, hepiniz çok çok teşekkür ediyorum. Sağ olun,  var olun diyorum…

Aydın Düzgün’ün Yönetim Kurulu’nda bulunan isimler:

Yönetim Kurulu Asil

Salih Akbulut

Bilgin Asar

Hakan Büyük

İsmail Çorbacı

Kamil Doğru

Burak Erdal

Ramazan Gül

Erdal Kahraman

Hakan Kanpara

Mahmut Keskin

Sevgi Kılıç

Yusuf Öztürk

Münire Işıl Soyhan

Mehmet Şahin

Haşim Yıldız

Şerife Yükselen

İl Delegesi

Sibel Acarlar

Salih Can Çenberoğlu

Ahmet Ali Kılıç

Halit Kılıç

Hüseyin Okumuş

Hikmet Öz

Hayrullah Usta

Esengül Yılmaz

İlyas Yılmaz

Yücel Zara

 

Anıt Ağaçlar Sağlık Taramasından Geçiyor   

0

Beykoz’daki anıt ağaçların sağlık durumlarını tespit etmeye yönelik akustik tomografik ölçümleri ve muayeneleri yapılmaya başlandı.

Beykoz Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen çalışmayla ilçe genelindeki 180 anıt ağaç ve aday anıt ağacın kök ve gövdelerinde ölçümler yapılarak sağlık durumları ve devrilme riskleri analiz edilecek.

Tokatköy Sultanaziz Caddesi, Ortaçeşme Spor Caddesi ve ilçe genelindeki asırlık ağaçların akustik tomografi cihazı ve mikrodelme (rezistograf) tekniği kullanarak yapılacak muayenelerinde kök ve iç  kısımlarındaki çürüyen ve kuruyan bölümler tespit edilecek.

Beykoz’un anıt ağaç mirasına dikkat çeken çalışma kapsamında hasta ve çürüyen ağaçlara yönelik önlemler alınacak.

Uzmanlar tarafından yapılacak analizler sonucunda devrilme riski taşıyan ağaçlar için acil müdahale planı belirlenecek.

Hasta fakat devrilme riski görülmeyen ağaçlar kısa ve uzun vadeli önlemler kapsamında tedavi edilerek tarihe ve doğaya kazandırılacak.

Haber ve Fotoğraflar: Beykoz Belediyesi

 

 

Beykoz Belediyesi’nden İhtiyaç Sahiplerine Et Sevinci

0

Beykoz Belediyesi, sosyal belediyecilik çalışmaları kapsamında adak kurbanlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor, ilçede her yıl 3 bin 700 aile et sevinci yaşıyor.   

Beykoz’da hayırseverlerle ve ihtiyaç sahipleri arasında köprü kuran Beykoz Belediyesi, ilçede adak kurbanı kestiren vatandaşların etlerini Sosyal Market’e kayıtlı ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor.

Yuşa Tepesi’nde bulunan adak kesim noktalarında adağı kesilen vatandaşların gönüllü olarak belediyeye bıraktıkları etler ekipler tarafından düzenli olarak alınarak her ay 200 aileye 2’şer pay olacak şekilde evlere teslim ediliyor.

İlçedeki ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldüren et dağıtımı hizmetinden toplamda 3 bin 700 aile yararlanıyor.

Adak paylarının ihtiyaç sahiplerine dağıtımın ardından mail ve kısa mesaj yoluyla adak sahiplerine bilgilendirme yapılıyor.

Beykoz Belediyesi’nin et dağıtımı hizmetiyle hayırseverler gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmanın huzurunu, ihtiyaç sahipleri de et sevincini yaşıyor.

Haber ve Fotoğraf: Beykoz Belediyesi

 

 

 

 

 

Başarılı Nesiller İçin Okullara A’dan Z’ye Destek

0

Beykoz Belediyesi, başarılı ve sağlıklı nesiller için okullara boyadan çatı yapımına, tuvalet temizliğinden zabıta hizmetine her alanda destek sağlıyor, eğitim-öğretim temiz, ferah ve güvenli ortamlarda sürüyor.   

Beykoz’un en büyük hazinesi olan öğrenci ve gençlerin eğitim yuvalarını güzelleştirmek amacıyla her eğitim-öğretim yılında okullara temizlikten park bahçelere, zabıtadan fen işlerine birçok alanda hizmet sunuluyor.

Çatıdan Bahçeye Bakım  

Beykoz Belediyesi 2019-2020 eğitim-öğretim yılı öncesinde müdürlüklerden gelen talepler doğrultusunda okulların tadilat ihtiyaçlarını tek tek karşıladı.

Öğrencilerin bakımlı ortamlarda eğitim alması için okulların çatıları yapıldı, tuvaletleri yenilendi, kapı ve pencereleri ile merdiven kaplamaları değiştirildi.

Ayrıca bahçelerin ot ve çalı temizliği yine belediye ekipleri tarafından yapıldı.

Sınıfların Yüzü Güldü    

Her yıl okullara boya ve temizlik malzemesi desteği veren Beykoz Belediyesi yeni eğitim-öğretim yılında okulların iç cephe boyasını da yaparak eğitime desteğini bir adım ileriye taşıdı.

Okulları güzelleştirmek, öğrencelere temiz ve ferah ortamlar sağlamak amacıyla 51 okulun iç cephe boyası özenle yapıldı, yeni dönem gülen sınıflarda başladı.

Okul idarelerinin talepleri doğrultusunda sınıflar, koridorlar, laboratuvarlar ve spor salonları ter temiz oldu.

Tuvaletler Artık Daha Temiz    

Beykoz Belediyesi’nin yeni dönemle birlikte okullarda başlattığı tuvalet temizliği hizmetiyle öğrenciler daha hijyenik ve düzenli ortamlara kavuştu.

Beykozlu öğrencilerin sağlığı için ilçedeki 76 okulda yürütülen hizmet kapsamında 4 mobil toplam 16 personelden oluşan temizlik ekibi okulları düzenli ziyaret ediyor.

Haftanın her günü 3 farklı okula giden ekipler detaylı şekilde okul lavaboları, aynaları, camları, kapıları ve tuvaletleri temizliyor, sıvı sabun, havlu kağıt ve tuvalet kâğıdı gibi gerekli tüm hijyen malzemelerini monte ediyor.

Tüm okulların sırayla temizleniyor olmasıyla öğrenciler her daim temiz bir görüntüyle karşılaşıyor, özellikle kapalı ve kalabalık mekânlarda artan hastalık riski de aza inmiş oluyor.

Zabıtayla Okul Yolu Güvende 

Beykoz Belediyesi, zabıta ekipleriyle okulların önlerinde trafik düzenlemesi ve güvenli ulaşım hizmeti de sağlıyor.

Özellikle trafiğin yoğun olduğu okulların önlerinde görev yapan zabıta ekipleri, sabah ve akşam saatlerinde trafik akışını düzenleyerek öğrencilerin kontrollü şekilde karşıya geçmelerine yardımcı oluyor.

Huzurlu bir eğitim-öğretim yılı için verilen hizmetle başta öğrenciler olmak üzere veliler ve öğretmenler okullarına güvenle ulaşıyor.

AK Parti Gazetecileri Unutmadı…

0

 

AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla düzenlenen yemekte, Beykoz’da görev yapan gazeteciler ile bir araya geldi. Beykoz’da AK Parti ve Beykoz Belediye Başkanlığı’nın dışında hiç bir parti ve kurum gazetecilerle bir araya gelmedi.

Karlıtepe Beytaş Restoran’da düzenlenen yemeğe: AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç, AK Parti Beykoz İlçe Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, Gençlik Kolları Başkanı Furkan Çeliker, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Zafer Aslan, Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Yumurtacı, Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Yusuf Avşar, Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ethem Çekiç ve basın mensupları katıldı.

Programda M. Hanefi Dilmaç tüm basın mensuplarının “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nü kutladıktan sonra basın mensuplarının sorularına tüm içtenliği ile cevapladı.

M. Hanefi DİLMAÇ (AK Parti Beykoz İlçe Başkanı)

Bugün 10 Ocak çalışan gazeteciler günü münasebetiyle gazetecilerle bir aradayız. Bundan böyle Beykoz basınıyla sık sık bir araya gelmek niyetindeyiz.  Göreve geldiğim süre içerisinde yaklaşık 9 ay seçim süreci yaşadık. İptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri sürecine geçen yıl bu zamanlarda girmiş, Haziran’ın 23’ünde son seçimi gerçekleştirmiştik. Bu anlamda bir araya gelememiştik, bir araya gelemediğimiz için sizlerden özür dilemek isterim.

“Eleştirileri yapıcı eleştiriler olarak görüyor ve dikkate alıyoruz.”

“Eleştirileri yapıcı eleştiriler olarak görüyor ve dikkate alıyoruz.”

Beykoz’da siyaset yapma ve kamuda görev yapmam nedeniyle, uzun yıllar topluma hizmet ediyorum. Basınla AK Parti’nin ilişkileri anlamında, ben basından memnunum. Kamuda çalışanlara ve toplum önünde olan insanlara doğruları bildirip, eksiklerini de bir şekilde kendilerine iletmek sizlerin görevleridir. Bizler de zaman zaman eleştiriliyoruz, parti olarak eleştiriliyoruz, hatta ilçe başkanı olarak ben de eleştiriliyorum.  Ben bunların hepsini yapıcı eleştiri olarak görüyor ve dikkate alıyorum.

“Türkiye genelinde ki verilen ödül,  AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatı’nın olmuştur.”

Bizler 15 Nisan 2018 tarihinde göreve geldik. Son AK Parti ilçe teşkilatı kongresinde ilçe başkanı oldum, yaklaşık olarak 1 buçuk yılımız geçti. 3 ay sonra da 2. yılımızı tamamlamış olacağız. Olumlu veya olumsuz değerlendirmeler yaşadık, çok şeyler gördük. Kendi AK Parti camiamız içerisinde de, genel anlamda toplumsal olarak Beykoz halkında da eleştiriler hep şu anlamda oldu “bu çoluk çocuk Nereden geldi?”…  Bizler bu çoluk çocuk denilen teşkilatla üç seçim geçirdik. Hem İstanbul genelinde, hem de Türkiye genelinde bizler başarılı 3 seçim geçirdik. Şu anda yanımda bir kısmı olan, Gençlik Kolları Başkanı hem de kadın kolları başkanı olmak üzere, yerel yönetimler birim başkanımız, mali işlerden sorumlu başkanımız, tanıtım ve medyadan sorumlu ve teşkilatlandırmadan sorumlu arkadaşımız da burada. İstanbul genelinde teşkilat değerlendirildiğinde, Beykoz ilçe teşkilatı başarılı bir teşkilat olarak değerlendirilmiştir. İstanbul ve genel merkezde, teşkilatımızın yapmış olduğu hizmetlerde ilçemiz olarak biz iyi teşkilatlardan bir tanesiyiz. Bizler bu başarıyı “çoluk çocuk” denilen arkadaşlarla başardık. Sizlerin huzurunda arkadaşlarıma tekrar teşekkür etmek isterim. Son yapmış olduğumuz çalışmalarımız ile ilgili olarak, Türkiye genelinde Sayın Cumhurbaşkanımızın tek ödül vermiş olduğu teşkilat, o çoluk çocuk denen çocukların, AK Parti’nin Beykoz İlçe Teşkilatı’nın olmuştur. Biz bunu bu teşkilatlı gerçekleştirdik başardık.

“45 mahallemiz var ve bu mahallelerde her çarşamba toplantılarımız yapılır.”

AK Parti ilçe teşkilatının yapmış olduğu çalışmalarımız var. Her hafta normal yönetim kurulu ile birlikte çalışmalarımızı yaparız, hiçbir zaman aksatmayız. İlçe yönetim kurulu tarafından en son yaşadığımız seçim döneminde, 23 Haziran’daki pazar günü yapılan seçimden bir sonraki gün gerçekleştirdik. Bir sonraki seçime hazırlanacak şekilde yönetim kurulumuzu gerçekleştirmişiz. Yönetim kurulu toplantısının dışında mahalle teşkilatlarımız var. Seçim sonrası meclisin tatil olması dolayısıyla, hem de genel tatiller olması anlamında belki 4-5 hafta Mahalle toplantılarını gerçekleştiremedik. Teşkilatta gurur duyuyoruz. 45 mahallemiz var ve bu mahallelerde her çarşamba toplantılarımız yapılır, o toplantının sonuçları 1 hafta sonraki toplantı için raporlanır ve toplantıya getirilir.

“Seçimi kazanamayacağımızı, düşünenler hayal kırıklığı yaşadı.”

Beykoz halkı 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde yeniden istikrara oy verdi. Belediye Başkanımızın Zeytinburnu’ndan aday olması çok eleştirildi. Belediye başkanımızı bağrımıza bastık. Seçimi kazanamayacağımızı, düşünenler hayal kırıklığı yaşadı. Cumhur İttifakı olmasına rağmen yüzde 49.33 oy aldık

“Danışma meclisi toplantılarımız bundan sonra devam edecektir.”

Danışma Meclisi toplantılarına  başladık. 2 ayda bir ya da ayda bir olacak şekilde teşkilat olarak siyasi gündemle toplantı yapacağız. Diğer bir toplantıda da yerel gündemi yani belediye ile birlikte toplantı yapacağız. O toplantıda sadece belediye işçilerini görüşeceğiz. Danışma meclisi toplantılarımız bundan sonra devam edecektir.

“Büyükşehir belediyesini kaybettik,  bunun faturasını birilerine kesmek de doğru değildir.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesini kaybetmek siyasetçi için istenilmeyen, hoş olması mümkün olmayan bir durumdur. İstanbul Büyükşehir Belediyesini kaybetmek…  Biz bundan çok büyük dersler çıkarttık, çıkartıyor, çıkartmak zorundayız. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile büyüdük. O gün ki Büyükşehir belediye başkanı, şu an ki genel başkanımız ve  Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Büyükşehirde yapmış olduğu hizmetlerle yolunu açmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bizim için hem kutsal hem de çok önemlidir… Büyükşehir belediyesini kaybettik,  bunun faturasını birilerine kesmek de doğru değildir Bana göre teşkilat üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmiştir. Ben AK Parti Beykoz İlçe teşkilatı olarak üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yaptığımıza inanıyorum.

“Milliyetçi Hareket Partisi bize tam destek vermiştir.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde alınan sonuçlarda da görüyoruz ki, Milliyetçi Hareket Partisi’nden en büyük desteği almışız.  Milliyetçi Hareket Partisi’nde ki arkadaşlarla birlikte o süreç, hem Büyükşehirde hem yerelde örnek çalışmalardan biridir. Milliyetçi Hareket Partisi bize tam destek vermiştir, Cumhur ittifakı Beykoz’a tutmuştur.

“Belediye Başkanı olarak, hem insanların sevk ve idaresini hem de parayı yöneteceksiniz.”

Belediye teşkilatının ana omurgası yani üst düzeyde ki yapılan belediye başkan yardımcıları atamasını beraber istişare yaparak belirledik. Belediye başkan yardımcılarının hepsinin dışarıdan geldiği söylendi. Belediye başkan adayı olarak beni de misal  Çekmeköy’den aday gösterseler, ben de benimle birlikte çalışmış olan birkaç arkadaşımı yanımda götürmek isterim. Bir de belediye yöneteceksiniz, iş yapacaksınız. Bu belediye yönetimi de normal bir Bakkal yönetimi ya da küçük bir şirket yönetimi gibi değil. Belediyedeki birim müdürlükleri ve her bir birimin yüksek meblağda bütçeleri var. Belediye Başkanı olarak hem insanların sevk ve idaresini hem de parayı yöneteceksiniz. Bu hiç kolay değil. Dolayısıyla çalışma arkadaşlarını kendisinin seçmesi çok olağan bir durum.Belediye getirmiş  olduğu çalışma arkadaşlarının kaç kişi olduğunu sorduğum zaman 3 tane… Bir de şöyle değerlendirmek lazım. Giden başkan yardımcısı arkadaşlardan kaç tanesi Beykoz’da oturuyordu, Beykozluydu.

“Bizler kendi insanımıza, Beykoz’da sahip çıkamıyoruz.”

Biz kendi içimizde belediyeyi yönetebilecek iyi bürokratlar yetiştirmemiz lazım. Bizler kendi insanımıza, Beykoz’da sahip çıkamıyoruz. Beykoz’a iyi bir siyasetçi yetiştiremedik, bunu bütün siyasi partiler için söylüyorum… Neden Beykoz’da birçok milletvekili var da, kendileri Beykozlu değildir. İyi siyasetçi ve bürokrat yetiştirmek durumundayız. Başkanımızın çok güzel bir söylemi var diyor ki “ben artık Beykozluyum, bundan sonraki yaşamımı da Beykoz’da devam ettireceğim”. İnşallah çalışma arkadaşları da, bürokratları da böyle olacak böyle olur.

“Benim başkan yardımcıma vatandaş ulaşacak.”

Belediyeye gittiğimiz zaman başkan yardımcılarına “Beykozlu olarak ulaşamıyoruz” dediğiniz zaman, eğer bunu dedirtiyorsak burada bana görev düşer. Benim başkan yardımcıma vatandaş ulaşacak… Basın mensubu da direkt ulaşacak. “Biz ulaşamıyoruz, ulaşamıyor” gibi olumsuzluklar olursa da, biz bu konuda müdahale ederiz. Beykoz Belediyesi için bir iş söylendiği zaman, her işe cevap vermek gibi bir  zorunlulukları var.

“Beykoz Belediyesinden eleman atılmadı.”  

13 tane işçinin işten atıldığı yönünde haberler çıkmakta.  Gerçek doğru şudur, Belediyenin koordinasyon toplantıları yapılmakta. Ben koordinasyon toplantılarına çok girmiyorum, siyasi kararlarda çağrıldığımda gidiyorum. Benim en son gitmiş olduğum toplantıda bu gündeme geldi. 13 işçi ile ben kendim şahsen görüştüm. Beykoz Belediyesinden eleman falan atılmadı.  Bir firma var, bu firmanın sözleşmesi sona erdi. Sözleşmenin sona ermesinden sonra buraya geçici olarak alınmış olan elemanların sözleşmesi yenilendi. Konunun özeti budur. Bahsi geçen arkadaşların hepsi 2018 tarihinden sonra işe girmiş. Belediye bu konu ilgili olarak bir açıklama yapar. Bunlara işe girerken kendilerine geçici olarak işe girdikleri söylendi, kendileri de biliyor.  Bu arkadaşlar 5 ay önce işe girmiş olan arkadaşlardır.

“560 personel içerisinde 40 tane çalışanın maaşında düzenleme gerçekleşmiştir.”

Ücretlerin düşüşüyle ilgili bildiğim ise şu.  Belediye şirketlerden elemanları KYK’yla alıyor ya, geçiş yapılıyor… Firmalar personeline maaşı verirken, o firma kendine göre bir rakam belirliyordu.  Yani o rakamları gelişigüzel tespit etmişler. BEYTAŞ’a geçtikten sonra o rakamlarla devam etmişler. Aynı işi yapan, aynı vasıflara sahip iki işçinin maaşlarında bir düzenleme yapıyor. 560 personel içerisinde 40 tane çalışanın maaşında düzenleme gerçekleşmiştir. Maaşı düşük olanlar artarken, yüksek maaş alanların maaşları aynı kaldı. Kimsenin maaşı düşürülmedi.

“Aynı vasıflara sahip iki işçinin birinden daha yüksek maaş alması olmaz.”

Belediye de Personele yaklaşık olarak 8 yıl ben baktım. DİSK sendikasıyla en az 4-5 kere ben oturdum. O gün ile bugün arasında hiçbir fark yok. Biz işçinin iradesine ipotek koysaydık şimdiye kadar bu sendikayı 3-5 kere değişmiş olurduk. Şimdiye kadar böyle bir şey yaşanmadı. Ücretlerin düşüşüyle ilgili bildiğim, belediye şirketlerden KYK’yla elemanları alıyor ya, geçiş yapılıyor. Firmalar personeline maaşı verirken kendine göre bir ücret belirliyordu. BEYTAŞ’a geçtikten sonra o rakamlarla devam etmişler. Aynı işi yapan aynı vasıflara sahip iki işçinin birinden daha yüksek maaş alması olmaz. Belediye içinde bu konunun değerlendirilmesi yapılıyordur.  İlçe başkanı olarak bu konu bana da gelecektir. Sadece yüzeysel olarak duyuyorum “HAK-İŞ’e geçsinler” diye baskı olduğu, zorlama olduğu söylentileri var. Her zaman böyle şeyler söylenir. Başkan olarak söylüyorum, ben hiç bir kimseye böyle bir talimat vermedim.  Belediye başkanımızın da verdiğini zannetmiyorum. Böyle bir çalışmanın içerisine girmiş olsa benim haberim olurdu. Bizde daimi işçi olarak çalışan yaklaşık olarak 80 kişi var. Ben geldiğimde bu sayı 230 belki de 240’tı.  Şu anda 80 kişi var.  KYK’dan Sendikal hak tanınan personelin birçoğu HAK-İŞ’in üyesi.

“2010 yılında Kanal İstanbul ile ilgili cumhurbaşkanımızın bir beyanı oldu.”

Kanal İstanbul’la ilgili bir bahis oldu, İstanbul ve Riva ile ilgili. Bizim 2010 yılında Kanal İstanbul ile ilgili cumhurbaşkanımızın bir beyanı oldu. Hatta bu konuyu seçim beyannamemiz içine de almıştık. O günden bugüne partililerimiz bu konu üzerinde çalışıyor. Ulaştırma Bakanı bize Kanal İstanbul ile ilgili bir sunum yaptı. Soru-Cevap derken toplantı 4 saat sürdü.  O günden bugüne kadar yapılmış çalışmaların her birini “şimdi yeni yeni anlatılıyor televizyonlarda, Bu gelişigüzel, birden akıllarına geldi, bu konuyu gündeme getirdiler, yok İdlip’te savaş var, Barış Harekatı devam ediyor, yok gündemi örtbas etmek için bunu ortaya attı” derseniz bu haksızlık olur. Bu bizim gündemimizde olan ve üzerinde çalıştığımız ciddi projelerimizden bir tanesi. Son süreçte bu işin içine birileri girdi. İmamoğlu kendine oradan bir rol biçti. Onun için çok gündeme gelen bir şey. Yoksa bu proje bizim gündemimizden hiç düşmedi. Gündem devam ediyor. Kanal Riva’yla çok teknik konulara girerseniz ben çok bilmem. Eğer son aşamayı soruyorsanız, Murat başkan ve ekibi bu konuda bir değerlendirme yaptılar ve   O projede bir revizyon yapılması gerekiyor, onu yapmaya çalışıyorlar.”

“CHP’nin mahalle delegasyon seçimlerinde kıyametler kopuyor.”

Adaylığım ve kongre ile ilgili bir şeyler söylemek istiyorum.  Ben demokrasiyi partide işletiyorum. Kongre ile ilgili şunu söylemeden geçemem. Cumhuriyet Halk Partisi’nin, hani çok Demokrat mahallelerde delegasyon seçimleri var ya o delegasyon seçimlerinde kıyametler kopuyor… Ben ilçe başkanı olarak girdiğim ilk delegasyon seçimi yapıldı ve bitti. Sandıklarımızı kurduk. Yeri gelmişken söyleyeyim,  46 bin üyemiz var. Bu 46 bin üyemizin hepsine mesajları attık. Kendilerine şöyle bir teklifte bulundum: “Bizim partimizde uzun yıllar hizmet etmiş olup da şu an dışarıda duran gönüldaşımız, bu işte çok emeği bulunan var. Ama bugün hasbelkader yönetim kurulu Aktif çalışma grubumuzun dışında kalan arkadaşlarımız var” dedik. Hiç bir arkadaşımızı ayırt etmeden, kurulduğu günden günümüze kadar, Beykoz AK Parti İlçe Yönetiminde görev yapmış tüm arkadaşlarımızı, meclis üyeliği kimler yapmışsa, son dönem belediye başkan aday adayı olmaya cesaret göstermiş tüm arkadaşların hepsini delege yapmak istedim, teklif ettim. Bu bir ilçe başkanı için intihardır.

“Beykoz da tanınırlık anlamında ikinciyim.”

İddia ediyorum, siyasi anlamda Beykoz da tanınırlık anlamında ikinciyim. Birincisi de Yücel Çelikbilek’tir. Biliyorum ki sizler de yapacak çalışmalarım anlamında sizlerde çoğunluk olarak yanımda olursunuz. Adaylığımla ilgili birçok şey söyleniyor. Ben Hanefi Dilmaç olarak siyaseti lider esaslı yapıyorum, lider gözüyle bakıyorum ve bu hep böyle oldu. Ve hep kazandım. Partinin kurulduğu günden bugüne hep  varım. Cumhurbaşkanımızın veya parti büyüklerimizin bizimle ilgili dünyaları vardır kafalarında. Eğer bize; “Baklacı mahallesinde oturuyorsun, seni bu dönem Baklacı Mahalle Başkanı yapacağız” derlerse biz oraya gideceğiz,  Baklacı Mahalle Başkanı yapacağız. Bize ne söylenirse biz onu yaparız. Hakkımda bir takım sözler söyleniyor. “Hanefi Başkan görevi bırakacak,  Milletvekili adayı olacak, il yönetim kurulu üyesi olacak…”  Her siyasetçinin bir hedefi vardır. Benim de bana göre hedeflerim var. Ama her istediğim şey olmuyor. Benim başkan yardımcılığından istifa ederken bir  hedefim vardı. Ulaşamadık, olmadı. AK Parti’de şöyle bir şey yok.  “Ben şunu istiyorum, bana vereceksiniz”… Vermezler!… Şu andaki delege seni uçurur, gidersin. Yarın delegasyon beni seçmezse ne olacak?

“Beykoz’da siyaset yapmaya devam edeceğim.”

Ama ben Beykoz’da siyaset yapmaya devam edeceğim. Şimdi yeni oluşumlar oluyor değil mi? Genel başkan yardımcılığı teklif etsinler gitmem, asla! Niye?.. Biz bu  süreçte orada pozisyon alanları kendi içimizde farklı değerlendiriyoruz. Bizler bu yola birlikte çıktık. Bizi yarı yolda bırakanlarla ilgili hiç olumlu şeyler düşünmüyoruz. Bunu hem genel hem de ilçede aktif olarak görev yapanlar için söylüyorum. Ben kendi adıma bunu söylüyor ve ilan ediyorum. Beykoz siyaseti beni nerede görmek istiyorsa ben orada olacağım.

“Her bölge kendi içerisinde planlama anlamında ayrı özellikler taşıyor.”

Her bölge kendi içerisinde planlama anlamında ayrı özellikler taşıyor. Şu anda Beykoz genelinde bütün öngörünüm, geri görünüm, etkilenme, Havza bölgesi, köyler ve Riva… Bunlarla ilgili her birinin çalışması farklı. Bu detaylı konuları Belediye başkanımıza ve teknik arkadaşlara sorun. Ama ben şunu biliyorum, misal Çavuşbaşı’nın imar planlarıyla ilgili olarak  Çavuşbaşı’nın imar planlarıyla ilgili baya bir mesafe katettiler.  Çavuşbaşı’nda imar planlarının şu ana kadar olmamasının sebebi, birincisi koruma kuşaklarında imara kapatılan yer olması,  ikinci bölge sit alanı idi.  Çevre Bakanlığıyla yapılan görüşmelerde birinci derece sit alanları ve üçüncü derece sit alanları mevzuata uygun hale getirildi. Çavuşbaşı’nın merkezinin olduğu bölge planlanacak alan olarak gözükmüyordu, çünkü mutlak korumanın içindeydi. Çavuşbaşı’nın merkezi bir önceki dönem kontrollü kullanım bölgesi denilen bir bölge olarak ilan edildi. Şimdi hem oraların satışlarıyla ilgili düzenleme hem de plan yapılmasıyla ilgili bir sıkıntısı çok kalmadı. O tarafların planları hızlı bir şekilde yapılıyor.

“Bizdeki ön görünümdeki plan yapma yetkisi Çevre Bakanlığı’nda.”

Geriye dönük o iki dönem belediyedeki teknik personellerle biz bu işleri çözmeye çalışıyorduk. Şimdi yeni gelen yönetim diyor ki; “Profesyonel planlama ofisleri var. Biz bunları planlama ofislerine yaptırırsak daha hızlı yaparız”. Birçok yer, belediye bunu böyle yapıyor.  Başkanlık sistemi neden Arzu edildi, daha hızlı hareket edebilmek için bürokrasiyi aradan çıkarıp daha hızlı karar vermek işler daha çabuk yapılsın diye. 3-5 sene önce kurul dediğimiz, daha önce Çevre Bakanlığına bağlıydı, şimdi Cumhurbaşkanlığı’na bağlı. Şu an bizdeki ön görünümdeki plan yapma yetkisi Çevre Bakanlığı’nda. Daha önce Büyükşehir Belediyesinde idi daha sonra Çevre Bakanlığına bu yetki verildi.

“Murat Başkanın imar sorununu çözeceğine inanıyorum.”

Murat Başkanımın Beykoz’a özellikle Cumhurbaşkanımız tarafından gönderilmesinin sebepleri altında bu imar planlarının bir an çözülmesi yer almakta. Murat başkanın bu anlamda tecrübesi var. Cumhurbaşkanımız ile birlikte yapmış olduğumuz toplantıda ben, Murat başkanımız, il başkanımız ile dörtlü olarak toplantı yaptık. Ben biraz da buna güvenerek başkanımızın bu imar sorununu çözeceğine inanıyorum.

“Planlar için tarih vermek doğru olmaz.”

Planlarla ilgili resmi imza altına alınmadığı müddetçe söz veremezsiniz. Siz planları meclisten çıkarırsınız, askıya çıkar, itirazlar olmaması mümkün değil, planlar iptal olur. Çıkarırsınız bir daha iptal olur. Planlar 6 ay sonra olsun derim, arkadaşlar da der ki kazmayı ne zaman vuracaksınız. Planlar için tarih vermek doğru olmaz, şu tarihe kadar çıkar dersek yine doğru olmaz.

“Yapı kayıt belgesi şu anda imar planından çok daha önemli.”

Yapı kayıt belgesiyle ilgili bizim vatandaşımızı insanlar kandırdılar. “Yapı kayıt belgesine müracaat etmeyin” denildi. Yapı kayıt belgesi şu anda imar planından çok daha önemli.  Nerede? Öngörünümde… Bu konuda temsil eden  birinci temsil eden bendim. Benden sonra da temsil eden Yücel Çelikbilek idi. Bizler herkese “yapı kaydınızı yaptırın” dedik. Birisi de kalkıp “vatandaş bilgilendirilmedi” derse yanlış der. Yine o dönemde “yapı kaydına müracaat edenler, binalarınıza kaçak ilaveler  yapmasın” dedik. Hatta hiç bir kimse kaçak yapılaşma yapmasın dedik. Ama o dönem bir ekip özellikle Yenimahalle, Örnekköy ve Elmalı’da ormanlara gidip kaçak yapılaşma yaptılar.

“Kaymakamlık üzerinden Çevre bakanlığı yıkımları yapacak.”

Binanın yapı kaydı oluşturulmuş, müracaatını yapmış, yapı kaydı da onaylanmış olsa bile daha sonra misal, yan tarafında 300 metrekareye 10 metrekare bir şey ilave etmiş olsun. Tespit edildiği an yapı kayıt belgesi iptal oluyor. Kayıt yaptırırken vermiş olduğu paralar da gidiyor. Artık belediyeleri de sistem dışı bırakıyorlar. Artık Kaymakamlık üzerinden Çevre bakanlığı yıkımları yapacak. Çünkü bazı yerlerde belediyeler göz yummuş. Çevre Bakanlığı kendi tespitleriyle yapıyor.

“ Boğaziçi’ndeki tadilatlarla ilgili olarak imar yetkisi Büyükşehir belediyesinde.”

Şu anda Boğaziçi’ndeki tadilatlarla ilgili olarak imar yetkisi Büyükşehir belediyesinde. Büyükşehir Belediye meclisinde büyük bir çoğunluk bizde. Problemlerin her birisi bizi ilgilendirir. Dediğim gibi, Büyükşehir Başkanı CHP’nin ama meclisin yetkisi bizde. Orada Beykoz’un meclis üyeleri var. Hem bizim gruptan var hem CHP’den meclis üyelerimiz var. Vatandaşa, “Bizi ilgilendirmiyor, İmam’a gidin” demek ahlaksızca bir söylem. Benim partimden arkadaşlar böyle bir şey diyorlarsa bu doğru bir şey değil. Bizi her şey ilgilendirir.” bu tarz söylemlerin hepsi vatandaşa karşı saygısızlıktır. Biz bu sıkıntıları takip edeceğiz.

“AK Parti’nin İlçe Başkanı olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne opsiyon tanıyorum.”

Bizler kuru kuru siyaset yapamayız. Bazı şeyleri de hoş karşılayacağız. Belediyeler yeni seçildi. “Niye her şey dört dörtlük gitmiyor” dersek yanlış yaparız. Bu anlamda bir opsiyon tanımak zorundayız. Ben AK Parti’nin İlçe Başkanı olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne opsiyon tanıyorum. Oturacak, göreceğiz, ben bu işleri teknik olarak bilen bir adamım. Oraya bakan müteahhit değişmiştir, eksik gidiyordur. Ben kendimizi hala sorumlu hissediyorum. Çünkü hala Büyükşehir’de meclis  çoğunluğu bizim elimizde. Bizim üzerimizde bir sorumluluk var ve biz bu sorumluluğunu yerine getirmek için de gayret edeceğiz.

Toplantı sonunda AK Parti Beykoz İlçe başkanı M. Hanefi Dilmaç, Basın mensuplarına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü anısında, Beykoz’un en önemli sembolü olan cam ürünlerinden hediye ettiler.

Hatıra fotoğrafı çekildiler.

Beykoz Halk Eğitimi ve Okul Aile Birliği Basın ile Buluştu

0

 

Beykoz Halk Eğitim Merkezi ve Okul Aile Birliği yeni yönetimi, Beykoz yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi. İBB Beykoz Korusu Sosyal Tesislerinde, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Mamur, Okul Aile Birliği yeni başkanı Osman Topuz ile Yönetimi ve ilçe yerel basın mensuplarını ağırladı.

Gerçekleşen kahvaltının ardından ilk olarak Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Mamur açılış konuşmasını yaptı.

Mustafa Mamur (Beykoz Halk Eğitim Merkezi Müdürü)

Çeşitli sebeplerden dolayı Aralık 2019 tarihinde Osman Topuz başkanlığında yeni bir yönetim oluşturuldu. Bu sene benim Halk Eğitim’de beşinci senem. Biz halk eğitim merkezi olarak kurslar açıyoruz ve açmış olduğumuz kursları da sizlerin sayesinde duyuruyoruz. Yeni bir okul aile birliği oluşturduğumuz için ve yeni bir yönetimimiz ile birlikte sizlerle bir araya geldik. İnşallah bundan sonra yine sizler bizleri çalışmalarımız anlamında halka duyurmanız gerekiyor. Kurs çeşitlerimiz artması ve bu kurslardan daha fazla vatandaşımız yararlansın diye düşünüyoruz. Bunu da sizlerle birlikte, sizlerin yapacağı haberlerle birlikte duyuracağız. Bu anlamda haberlerinizde yer almak istiyoruz ve ayrıca sizlerin her zaman yanımızda olmanızı istiyoruz. Sözü yeni yönetim kurulu başkanımız Osman Bey’ bırakıyorum.

Osman Topuz (Beykoz Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Bir. Bşk.)

Beykoz Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği Başkalığı görevine yeni geldim.  Bir talep doğrultusunda daha doğrusu sanatımızın verdiği yönümüzün de buna katkısı var. Okul aile birliğinde hizmet vermek ve Beykoz’da ses getirmek istedik, istiyoruz. Bunu da ancak siz yerel basın sayesinde yapacağız.  Şahsım adına Beykoz basında herkese eşit olarak davranacağımın buradan sözünü veriyorum.

Yeni yönetim olarak çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Beykoz Belediyesinden isteklerimiz var. Başkan yardımcılarından isteklerimiz var. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile iletişim halindeyiz, Kendileri ile görüşüyoruz. Çok güzel çalışmalarımız olacak. Çalışmalarımız doğrultusunda hocalarımızı da yönetilmesi aldık. Bu anlamda daha önce yapılmayan bir şeyi yapmış olduk. Hocalarımız ile beraber yürümeliyiz, neler yapmamız gerektiğini onlardan öğrenmeliyiz. Mesela kooperatifleşme yönünde iyi bir adım atacağız. Belediyenin dükkanlarından yerler tahsis edeceğiz, ürettiklerimizi, kursiyerlerimizin ürettikleri ürünleri satabilmek doğrultusunda çalışmalarımız olacak. Beykoz Halk Eğitimi Merkezi’nde Aralık 2019 tarihi itibariyle 2019 – 2020 Eğitim Öğretim Yılında 40 Okuma Yazma, 98 Mesleki ve Teknik Kurs, 48 Sosyal ve Kültürel kurs açılmıştır. Müdürümüz ile de bu konularda istişare ediyoruz. Daha iyi işler yapacağımıza inanıyoruz, mücadelemize devam edeceğiz. Bu anlamda siz basın mensubu arkadaşlarımızın desteğine ihtiyacımız var. Yanımızda olacağımızı biliyoruz. Geldiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum.

Program daha sonra soru-cevap şeklinde devam etti.

Toplantı sonunda toplu hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Beykoz Halk Eğitimi Merkezi

Okul Aile Birliği Yönetimi:

 1. Osman TOPUZ
 2. İbrahim BAŞLANTI
 3. İlker GÜNER
 4. Faruk ÜNAL
 5. Kemalettin ERKAN
 6. Cüneyt YALVAÇ
 7. Jale GÜLTEKİN
 8. Gülhan ÇELİK
 9. Kadriye KARACA
 10. Tuncay ÜNDE

AÇ VE AÇIKTA KALMASIN!..

0

Beykoz Kaymakamlığı’ndan Duyuru!..

Çevrenizdeki ihtiyaç sahiplerini telefon ve Whatsapp hattımız aracılığı ile bize iletin.
Duyarlılık ve yardımlarınızı bekliyoruz.

0530 343 26 14 Whatsapp Hattıdır… Aramak yerine mesaj gönderilmesi daha uygundur…

2020 Yılının İlk Meclisi Toplantı Gerçekleştirildi

0

2020 Yılının, Seçim Dönemi 8, Toplantı Yılı 2 olan 37. Dönem Ocak Ay’ı Olağan Meclis Toplantısı, AK Parti İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi ve Meclis Başkanvekili olan Gaye Zayıf başkanlığında gerçekleşti.

Yapılan yoklama sonrasında gelmeyenlerin izinli sayılmasına oy birliği kabul edilen mecliste daha sonra yazılı önergenin okunması gerçekleşti.

Mecliste ilk olarak CHP İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu söz aldı.

Cemal SATALOĞLU

CHP İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

Sataloğlu yaptığı konuşmasında: “Beykoz Belediyesinin 2020 yılı bütçesi hatırladığınız üzere 696 milyon 825 bin lira. Beykoz’da birikmiş sorunlar var. Bu sorunların çözümü için acil adımlar atılmalı. Seçimden önce sorunlar çözüldü hazır Beykoz’u aldım noktasından ‘Beykoz doğal sit alanı çivi çakamazsınız’ noktasına daha yeni geldi bu yönetim. Beykozluların geleceği için acilen soruların çözümü için merkezi iktidar ile çalışmalar yapmalısınız.

“Bu yönetim ne yapıyor?”

Bu yönetim emekçi kardeşlerimize baskı uyguluyor!.. ‘Sendikanızı değiştirin veya sendikadan istifa edin başka bir sendikaya geçin, ekmeğinizden olursunuz diyor ’ diyor. Hatta tarih ve saat veriyor ‘şu tarihte, şu saate kadar yapın’ diyor, tehdit ve şantaj yapıyor. Bunu yönetimden onay aldığını söyleyen bir bürokrat yapıyor. Bunu Sarı sendika için yapıyor. Bildiğiniz üzere sarı sendika, işçiden çok işverenin menfaatlerini kollayan, işçi haklarının alınmasına yönelik hareketleri engelleyen ve kısıtlayan, işveren ile kol kola olan sendikadır.

“Yıl 2020… 21.yüzyıldayız…”

Beykoz Belediye yönetiminin başka bir işi kalmadı mı? Beykoz’un sorunlarını çözdünüz de bu mu eksik kaldı sizin açınızdan. Görev alanınızda olmayan işlerle uğraşmayınız işinize bakın projeler üretiniz. Suç işliyorsunuz.  Sendikal hakların kullanılmasını engelleyemezsiniz. Sizlere hukuku bir kez daha hatırlatıyorum.  Çalışanın hangi sendikayı seçeceği işverenin haddi değildir.  Bu anayasa ihlalidir. Dahası TCK 118.maddesine göre hapis cezası gerektiren bir suçtur. Bir kimseye, karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya ve katılmamaya sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla cebir veya tehdit kullanan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. TCK 118.maddesinin 1.fıkrası… Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. TCK 118.maddesinin 2. Fıkrası..

Ayrıca, sendikal haklarının kullanılmasının engellenmesi suçunun  birden fazla kişi tarafından birlikte yani örneğin sendika temsilcisi aracılığıyla yaptırılması TCK 119.maddesinin 1.maddesi c fıkrasınca ve ayrıca kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanılmak suretiyle işlenmesi TCK 119.maddesinin 1.maddesinin e fıkrası uyarınca verilecek ceza bir kat artırılır.

“Beykoz’un sorunlarını çözmek için uğraşınız…”

Beykoz’un sorunu belediyemizde çalışan emekçi kardeşlerimizin hangi sendikaya kayıtlı olması gerektiği değil… Beykoz’un sorunu prestij caddeleri de değil, Beykoz’un sorunu imar… Prestij caddeleri için filmler yapıyorsunuz… Önceki AK Parti yönetimi maketler gösterirdi, siz bunu biraz geliştirdiniz film gösteriyorsunuz. Beykoz’un sorunlarını öyle kısa filmler ile çözemezsiniz. Beykoz sorunu SİT, Beykoz’un sorunu Boğaziçi ön görünüm… Bu sorunlar için neler  yaptınız?.. Bu mecliste bunları tartışalım, konuşalım.. halkın menfaati için ortak bir yol bulalım..

Meclis açıldığında, yani seçimden sonraki ilk meclis toplantısında sorunları beraber çözelim dedik, Beykoz’da yeni bir sayfa açalım dedik… Artık ben yaptım oldu olacak devri bitti Beykoz’da… Beykoz’un sorunlarını beraber çözelim, çalışmanızı yapın, halkın menfaatine gelebilecek her sorunun çözümü için destek olalım.  Gerekirse bunun kavgasını birlikte yapalım.

Ahmet DELİAK (AK Parti Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

Meclis üyesi Deliak ise 10 Ocak gazeteciler Günü münasebetiyle “basın demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biridir, toplumu aydınlatan ve doğru bilgilendirme görevini üstlenen görev yapar” diyerek “tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü tebrik ediyor, görevi başında hayatlarını kaybeden gazetecilerimiz haber rahmet ve şükran’la anıyorum” dedi.

Serkan Şahin (AK Parti Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

Meclis üyesi Serkan Şahin, “27 Aralık 1936 tarihinde vefat eden Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ahirete intikalinin 83 yıldönümü münasebetiyle söz almış bulunmaktayım” diyerek, M. Akif Ersoy’un bir şiirini okudu ve ardından da İstiklal Marşının birkaç  dizesini seslendirdi. Son olarak Şahin “Milli Mücadele Döneminde göstermiş olduğu üstün gayret ve fedakarlıklarla, şahsiyeti ve de örnek yaşantısı ile gönüllerde, akıllarda yer etmiş şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, vefatının 83 yılında hürmetle, rahmetle yad ediyor, kendisinin de belirttiği gibi Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın diyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Sadullah Kabahasanoğlu

(AK Parti İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

Kabahasanoğlu ise yapmış olduğu meclis konuşmasında, Sarıkamış Şehitlerini anmak üzere yaptı. Sadullah Kabahasanoğlu: “Bundan 105 yıl önce Allahuekber Dağları’nda vatan için millet için canını siper eden Sarıkamış şehitlerimiz ile ilgili söz almış bulunmaktayım. Sarıkamış Harekatı’nda yaklaşık 90 bin  şehidimiz bulunmaktadır. Sarıkamış harekatında donarak can verdiler. Buradan Sarıkamış şehitlerimize rahmet diliyorum. Milletimizin milli ve manevi değerleri için, bayrağı için, kutsal değerleri için nelerden vazgeçebileceğini göstermesi bakımından çok önemlidir.  Bugün yine ülkemizin bekası için o gün olduğu gibi,  birlik olduğumuzu ve beraber olduğumuzu hatırlatmak istiyorum.

Adem Sefer (AK Parti İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi)

AK Parti İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi Adem Sefer, Cemal Sataloğlu’’nun, Beykhj Belediyesi’nden işçi çıkarılması ve sendikalarla ilgili yapmış olduğu konuşmasına karşılı yapmış olduğu konuşmasında: “Cemal Bey’in yapmış olduğu konuşma üzerine konuşmamı gerçekleştirmek istiyorum. Sendikalardan bahsetti, sendikalar çalışanların en doğal hakkı. Bundan önce olduğu gibi yine çalışanlar istediği sendikaya üye olur. Türkiye Cumhuriyeti’nin mahkemeleri var. Yasal bir yaptırım söz konusuysa mahkemelere başvurabilir.”

“Maaşların eşit olması için bir çalışma yapılmaktadır.”

Cemal Sataloğlu mecliste konunun maaş olduğunu belirtmesi üzerine Adem Sefer, “Pardon, maaşlarla ilgili olduğunu söylediniz, özür diliyorum. Maaşlar konusuna gelirsek; Beykoz’u ve Beykoz Belediyesi’ni bilen arkadaşlarımız, bu anlamda sizler de yakından takip ediyorsunuz ve ettiğini söylüyorsunuz. Belediyede aynı işte farklı ücret alımı söz konusu. Bu konu ile ilgili bir yaptırımın olması gerekiyordu. Evet, doğrudur. Gönül ister ki çalışan, emek verenler daha iyi şartlarda çalışsın. Bizim de yaptığımız tespitlerde 30 civarında kardeşimizin maaşında bir düşüş söz konusu, ancak 400 Civarda kardeşimizin de maaşında bir artış söz konusu. Bu anlamda maaşların eşit olması için bir çalışma yapılmaktadır. İnşallah yakın bir zamanda bu adalet sağlanmış olur ve hepimiz bunun arkasında dururuz” dedi.

1-Denetim Komisyonuna Üye Seçimi.

Teklifin Hukuk Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oybirliği ile kabul edildi.

Konuşmaların ardından Denetim Komisyonu Üye seçimine gidildi. Ak Parti adına M. Akif Soysal ve Serkan Şahin seçim için önerilen isimler olurken, CHP adına da Cemal Sataloğlu ismi önerildi. Gerçekleşen seçim sonunda oy birliği ile kabul edilmiştir.

Denetim Komisyonu Üye seçimin ardından Gündemde olmayan bir müdürlük teklifi okundu.

2-Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin revize edilmesi hakkındaki Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklifi. (E.513024)

Teklifin Hukuk Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

3-İlçemiz sınırlarında ihtiyacı olan Mahalli İdareler ile diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarının bakım ve onarımlarının Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğünün 06070702 Hizmet Tesisleri Bütçe Kodundan yapılması hakkındaki Fen İşleri Müdürlüğünün teklifi. (E.517197)

Teklifin Bütçe Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

4-Sözleşmeli Personel İşlemleri hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi. (E.516446)

Teklifin Hukuk Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

5-2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu hakkındaki Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklifi.(E.517757)

Bilgilendirme yazısı okundu.

6-2020 Yılı Ek Tarifesi hakkındaki Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklifi. (E.520245)

Teklifin Tarife Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

7-Göksu Mahallesi Barınak Çıkmazı Sokak isminin yeniden isimlendirilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi. (E.503917)

Teklifin İmar Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

8-Beykoz İlçesi İncirköy Mahallesinde bulunan kadastral yolun isimlendirilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi. (E.499450)

Teklifin İmar Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

9-Beykoz İlçesi Rüzgarlıbahçe Mahallesinde Sokak isimlendirilmesi ve iptali hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi. (E.497214)

Teklifin İmar Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

10-Beykoz İlçesi Anadolufeneri Mahallesinde bulunan kadastral yolun isimlendirilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi. (E.505522)

Teklifin İmar Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

11-Beykoz İlçesi Çubuklu Mahallesi 811 ada 4 parsel ile ilgili protokol için Belediye Başkanı Murat AYDIN’a yetki verilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi.(E.523176)

Teklifin Hukuk Komisyonuna havale edilmesine, oya sunuldu, karar verildi. Oy birliği ile kabul edildi.

GÜNDEMDE OLMAYAN MÜDÜRLÜK TEKLİFİ :

1-İstanbul Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü ile Beykoz Kaymakamlığı İlçe Emniyet Müdürlüğünün araç tahsis talebi hakkındaki Destek Hizmetleri Müdürlüğünün teklifi (E.523716)

Bir daha ki meclis gündemi 8 Ocak Çarşamba günü saat 10.00’de yapılacak.

 

 

 

Mahir TAŞTAN ‘İlçe Başkanı’ gibi konuştu: “Elele verip Beykoz’u kazanacağız.”

0

CHP Beykoz İlçe Başkan Adayı Mahir TAŞTAN, kongre öncesi düzenlediği kahvaltı programında delegelerle buluştu.

Anadoluhisarı Sabancı Öğretmenevinde düzenlenen kahvaltı programında, CHP Beykoz İlçe Başkan Adayı Mahir Taştan, CHP İlçe delegelerinin yanı sıra Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri de katılım sağladı. Programda konuşan CHP Beykoz İlçe Başkan Adayı Mahir Taştan, 12 Ocak Pazar günü düzenlenecek ilçe kongresi hakkında dilek ve temennilerde bulundu.

1 dakikalık saygı duruşu ve ardından, İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programı Coşkun Atalar sundu. Tüm katılımcıları selamlayan kısa konuşmasının ardından Atalar, İlçe başkan adayı Mahir Taştan’ı konuşmasını yapması için mikrofona davet etti.

Mahir TAŞTAN (CHP Beykoz İlçe Başkan Adayı)

Burada Birlik var, burada bütünlük var, elele, kol kola zafere inanmış, Cumhuriyet Halk Partisi’ni Beykoz’da iktidar yapacak kadrolar var. Burada umut var, burada Beykoz’un umudu, Beykoz’un emektar, cefakar ve yılmaz bekçileri var, hepiniz tekrar hoş geldiniz…

“12 Ocak, Beykoz’da iktidar yürüyüşümüzün başladığı gün olacaktır.”

Sevgili dostlar, biz yola çıktığımızda birleşe birleşe, elele, kol kola, büyüye büyüye tutunacağız demiştik. Birleşe birleşe büyüyen el ele kol kola Beykoz’u kazanacağız. Bugün burası umut ışığıdır, umut ışığının yandığını gündür. Ayın 12’sinde kazananın-kaybedenin olmadığı bir gün Beykoz’da iktidar yürüyüşümüzün başladığı gün olacaktır.

“Bizler gönüllerde hep var olduk…”

Projelerimiz hazır, amaçlarımız hazır, hedeflerimiz hazır… 12’sinde (Ocak) gerçekleşecek olan kongrede hepinizle tek tek paylaşacağım. Burada tekrar belirtmek isterim, geçmiş dönemde eksiklerimiz olmuştur, hatalarımız olmuştur, yanlışlarınız olmuştu ama bir tek şey olmamıştır. Bizler kalp kırmadık, gönül kırmadık… Gönüllerde hep var olduk, bunu herkesin bilmesini isteriz.

“AKP’nin zulmüne karşı direnenlerin dili olacağız.”

Arkadaşlar bizim dilimiz sevgi dili, bizim dilimiz saygı dili, özlem dili, iktidar dilidir. AKP’nin zulmüne karşı direnenlerin dili olacaktır.

Sizleri 12 Ocak’ta el ele, kol kola iktidar yürüyüşüne davet ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum, teşekkürler ediyorum.

CHP İlçe Başkanı DÜZGÜN, Yeniden Aday…

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beykoz Başkanlığı’nın mevcut başkanı Aydın Düzgün, yaptığı açıklamayla, partisinin 12 Ocak tarihinde gerçekleştireceği ilçe kongresinde, yeniden aday olacağını açıkladı.

İlçe binasında gerçekleşen program, 1 Dakika saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okunması ile başladı.

“Siyasette ilkeli ve dürüst insanların önünü açmak, siyasette gençlere ve kadınlara daha çok alan açmak, verdiğim sözleri tutmak, Beykoz’a değer katmak, partimle beraber en az bir seçim kazanmak, İşte Aydın Düzgün bugün burada bu sebeple aday” diyen Aydın Düzgün’ün konuşmasında ara başlıklarımız…

Aydın DÜZGÜN (CHP Beykoz İlçe Başkanı ve Adayı)

Düzgün, İlçe Başkanlığında yapmış olduğu açıklamasında; Ülkemizde siyaset koşullarını hepiniz biliyorsunuz. Bu koşullara rağmen elde ettiğimiz başarılar yine sizlerin emek ve üstün gayretleri ile sağlanmıştır. Kimse bu yolda yalnız yürüdüğünü düşünmesin. Ben asla bu başarıyı kendi üzerime alamam. Partimizin her seviyesindeki üyenin, gönüllünün, delege ve yöneticilerin emekleri bizi bu noktaya getirmiştir. Bu vesileyle her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

“Farklılıklarımız aynı yolda yürüdüğümüz sürece bizleri zenginleştirir.”

Partimizin siyasi anlayışı ve kültürü gereği her zaman çok sesli, özgürlükçü ve demokratik ilkeler benimsenmiştir. Elbette ki her birimizde küçük farklılıklar vardır, olmalıdır da… Zaten vazgeçilmez kuralıdır. Ama şunu unutmayınız ki, bizim farklılıklarımız aynı yolda yürüdüğümüz sürece bizleri zenginleştirir. Bu farklar bizleri asla bölmez, birleştirir ve daha değerli bir örgüt yapar. Farklılıklarımızı kavgayla çözme zamanı değildir. Bu ne bize yakışır ne de bir yönetim anlayışına yakışır. Hepimiz birbirimize kulak vermeli, mevcut başarımızın devamı için birlikte çalışmayı emek vermeyi öğrenmeliyiz. Rekabet nezaketle kardeştir, nezaketle anlam kazanır ve sonuç verir. Hırçın rekabet bizi geri götürür ve günün sonunda kaybeden partimiz olur.

“Artık CHP’de iktidar rüzgarları esiyor.”

Ben ve arkadaşlarım ta başından itibaren bu yola çıktık, ‘gelin’ diyoruz, elele Beykoz’u birlikte kazanalım. Biz bunu 23 Haziran Seçimlerinde yaptık. Bizler canla başla sokaklarda hep birlikte halkla el ele vererek çalıştık. Ve daha önce hiç elde edemediğimiz bir başarıya hep beraber imza attık. Bu süreç devam etmeli, artık CHP’de iktidar rüzgarları esiyor. Kimse 30 yıl sonra elde esilen bu başarıyı yok sayamaz. Bu başarı mevcut yönetimle elde edilmiş bir başarıdır ve devamından sorumluyuz. Ne kadar gurur ve onur duysanız azdır dostlarım.

“Aydın Düzgün neden aday?”

Aydın Düzgün neden aday? Sevenimin çok olduğunu biliyorum, sevilmek güzel bir şey. Sevmeyenlerim de var, bunu da biliyorum. Olsun, beni sevmeyenlerin birçoğunu ben seviyorum. Gerçekten sevmediğim bir kısım insan da var. Kim bunlar da derseniz!.. Seçimler tıpkı savaş zamanlarına benzer, hem kahramanlar ortaya çıkar hem de menfaatçiler.

“Siyaseti kötüler kazanıyor gibi gözüküyor.”

Cesur olanlar inandıkları değerleri uğruna canlarını pahasına mücadeleye girerken, kötüler selden kütük kapma yarışına girer. Çoğunlukla siyaseti kötüler kazanıyor gibi gözüküyor, dünyanın her yerinde beş para etmez yalancı, hain, zavallı politikacılar, iktidarda çok yakın yerlerde. Servetlerine servet katan, kendilerine menfaat sağlayan siyasetçiler varlıklarını korumaya devam ediyor. Onların varlıkları büyüyorken, halkın varlığı maalesef küçülüyor.

 

“Hayatın her alanında mücadele ettim.”

Türkiye’de de durum aynen böyle. Bu tür insanlarla hayatın her alanında mücadele ettim, etmeye de devam edeceğim. Bu durum Büyükşehir seçimlerinde tam da şekil ve tarzda vuku buldu.  Tekrarlanan İstanbul seçimlerinde üst üste yaşadığımız iki seçim sonucunun bana vermiş olduğu keyfi sizlere tarif etmem mümkün değil. Bunun bir parçası olmak hayatımı daha da anlamlı bir hale getirdi.

“Beykoz adına almış olduğum ayrıcalıklı sözler var.”

Şakacı ve yumuşak yüzlü olduğum kadar ısrarcı ve asla pes etmeyen biriyimdir. Ekrem başkanımdan ve Canan başkanımdan, Beykoz adına almış olduğum ayrıcalıklı sözler var dostlarım.  Beykoz’umuza borçlu olduğumuz, Beykoz’umuza değer katacak yatırımların en ivedi şekilde gerçekleşmesi için var gücümle çalışacağım ve bunun da sözünü burada veriyorum.

“AKP ülkeyi ve ekonomiyi yönetemiyor.”

AKP ülkeyi ve ekonomiyi yönetemiyor, hiç yönetemediler. Önümüzde ki iki yıl içerisinde en az bir seçim ya da bir referandum yaşanacağına inanıyorum. Yaşadığım iki yıl içerisinde yaşadığımız 3 seçim dönemi beni sahada binlerce Beykozlu ile bir araya getirdi ve daha da yakınlaştırdı.

“Beykoz’a değer katmak, partimle beraber en az bir seçim kazanmak için adayım.”

Siyasette ilkeli ve dürüst insanların önünü açmak, siyasette gençlere ve kadınlara daha çok alan açmak, verdiğim sözleri tutmak, Beykoz’a değer katmak, partimle beraber en az bir seçim kazanmak, İşte, Aydın Düzgün bugün burada bu sebeple aday sevgili dostlarım…

Aydın Düzgün açıklamasının sonunda sinevizyon eşliğinde yapmayı hedeflediği projelerini partililere aktardı.

Aydın Düzgün sahneye İlçe Başkan adayları Mahir Taştan ve Gülten Demirbaş’ı da davet ederek birlik ve beraberlik mesajı vererek toplantıyı sonlandırdı.

MHP İlçe Başkanlığı, Partili Kadınlarıyla Çıkartma Yaptı

0

MHP Beykoz İlçe Başkanlığı, toplumda kadınların sorunlarının ele alındığı “ Kadına Destek Programı” düzenledi.

Necmettin Erbakan Kültür Merkezi, Teras Kafe’de gerçekleşen programda; MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, MHP Beykoz Belediye Meclis Üyeleri Sema Asuman Meydan, Bülent Gökdağ ve partili kadınlar bir araya geldi.

Türk toplum yapısında, tarihten günümüze, Milli ve manevi anlamda, kadının Kültür, Edebiyat, sanat ve hatta savaş meydanlarında üstelendiği misyonu, kadın hakları, Doğu Türkistan, Irak ve Suriye başta olmak üzere, savaşın özellikle kadın ve çocukların üzerinde oluşturduğu olumsuz etki ve travmaları,  günümüz toplumumuzda, Kadına şiddet, istismar, fiziksel ve psikolojik saldırı ve baskıları ve de çocuk yaştaki gelinlerin problemlerinin ele alındığı, programda, parti mensubu kadınlarla istişare toplantısı gerçekleşti.

Beykoz’un Tarım Potansiyeli Akademisyenlerle Masaya Yatırıldı 

0

 

Beykoz Belediyesi, şehrin kent tarımı merkezi adayı olan ilçenin tarım potansiyelinin gözler önüne serilmesi, tarımı teşvik, üretimin artırılması, yerel ürünlerle ekonomik kalkınma ve canlanmayı sağlamak amacıyla “Beykoz Tarım Çalıştayı”nı düzenledi.   

Beykoz adıyla markalaşan ürünlerin ilçeye özgü tanıtım, üretim ve pazarlama modellerle yeniden şehrin ekonomisine kazandırılması hedeflenen çalıştayda, arıcılıktan tıbbi ve aromatik bitkilere sebze ve meyvecilikten hayvancılığa kadar ilçenin tarım varlığı akademisyenlerin tebliğ ve sunumlarıyla çok yönlü ele alındı.

Çalıştayın Polonezköy Park Hotel’de yapılan 4 Ocak Cumartesi 2020 tarihli ikinci gününde Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz İlçe Tarım Müdürü Melih Evginvcan, akademisyenler, araştırmacılar, girişimciler ve ilçenin köylerinden aktif çiftçiler bir araya geldi.

Katılımcılar bilimsel sunum ve tebliğler eşliğinde, ilçede tarımın artırılması için yapılması gerekenler, doğru üretim ve pazarlama teknikleri, ilçenin bitki ve hayvan varlığı, sürdürülebilir kalkınma modelleri, topraksız tarım, tıbbı ve aromatik bitkiler, dijital tarım ve tarım teknolojileri konularında fikir alışverişinde bulundu.

Çalıştayda, Dr. Ahmet Torun “Topraksız Tarımda Üretim Ve Pazarlama”,  Prof. Dr. Halil Güneş “Kırsal Hayvancılık ve Kanatlı Yetiştiriciliği”, Dr. Halim Aydın “ Açık Alanda Sebze ve Meyve Yetiştiriciliği”, Ziraat Mühendisi Arif Sırcı  “Meyve ve Sebze Yetiştiriciliği ve Bitki Besleme”, Selahattin Yılmaz “Beykoz’daki Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Tarihi ve Bugünü”, Rana Babaç Çelebi  “Tıbbı ve Aromatik Bitkilerin Kullanımı ve Etkileri”,  Ferhan Geylan “Sözleşmeli Üreticilik” ve Semi Hakim “Proje Bazlı Ürünlerin Satış ve Pazarlaması” başlıklı tebliğlerini sundu.    

Başkan Murat Aydın:

“Beykoz’un tarım zenginliğine sahip çıkmalıyız. ” 

İlçede bir ilk olarak düzenlenen çalıştayı değerlendiren Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Beykoz’un faunası, florası, iklimi büyük bir zenginlik arz ediyor. Biz bu konuda bir farkındalık oluşturmak ve var olan potansiyeli harekete geçirmek için bu çalıştayı düzenledik. Bu bir başlangıç ve genel bir bakış. Sonrasında her bir konuya ayrıca odaklanacağız, ihtisas çalışmaları yapacağız. İlçemiz, tarım yapacak aileleri yüz yıllar boyu geleceğe taşıyacak potansiyele sahip, bunun için ortak akılla hareket edeceğiz. Beykoz’un tarım zenginliğine sahip çıkmalıyız. Böylelikle ülkemizin ve ilçemizin geleceğine yatırım yapacağız. Bu vesileyle çalıştayda başta kıymetli akademisyenlerimiz olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Halil Güneş:

“Beykoz’dan Çok Marka Üretmeliyiz”

Çalıştaya İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi’nden katılan Prof. Dr. Halil Güneş ilçenin tarım ve hayvan varlığını ele alarak: “Beykoz lojistik olarak çok elverişli bir konumda. Hem köyleri hem modern mahalleleri hem de sanayi bölgelerine yakınlığı ile kendisine has bir dokusu var. Beykoz’dan çok marka üretmeliyiz. Beykoz’un potansiyelini ortaya çıkaracak, örnek köy modelleri ortaya koymalıyız. Bu şekilde tüketiciyi ilçeye çekerek sürdürülebilirliği sağlayabiliriz.” şeklindekonuştu.

Girişimci Semi Hakim:

“Beykoz Ürünleri’ni Tarım Teknolojileriyle Tanıtmalıyız”

Beykoz için başarılı digital tarım örnekleri sunan girişimci Semi Hakim ise: “Türkiye’de tarım teknolojileri konusunda ciddi bir potansiyel var. Tarımsal dijital dönüşüm çok kritik değer taşıyor. Çünkü teknolojisiz, tarımı devam ettirmek çok zor. Beykoz’u Türkiye için model teşkil edecek bir yer haline getirebiliriz. Beykoz’un yerel ürünlerinin markalanması ve farkındalık yaratılması sağlanabilir. Özellikle bunun dijital olarak yapılması ve perakende satışta raflarda “Beykoz Ürünü” olarak temsil edilmesi önemli bir değer yaratacaktır.” şeklinde önerilerini paylaştı.

Haber ve Fotoğraf:Beykoz  Belediyesi

 

 

BEYKOZ MASTERLER 3 PUANI 4 GOLLE ALDI…

0

Beykoz Masterler SK Kartal 75.Yıl Stadında İstanbul Masterler Futbol Ligi müsabakası kapsamında Cevizli Masterler Takımı ile karşı, karşıya geldi.

Sarı-Siyahlı ekip maça Beykoz 1908 Takımına başarılar dileyen bir pankart ile çıkarken, yarınki Ataşehir Çamolukspor maçı öncesinde başarı dileklerinde bulundu. Beykoz Masterler Takımı güzel bir oyun neticesinde maçı 4-1 kazanıp Liderlik koltuğuna oturdu.

Stat : Kartal 75.Yıl Stadı

Hakemler : Aytemur Açıkgöz-Burak Özcan-Murat Aktaş

Cevizli Masterler SK : Aziz xx, Suat xx, Abdullah xx, Muammer xx, Murat xx, Fevzi xx, Nihat xx, Murat Sayın xx, Yakup xx, Fikret xx, Kadir xx

Yedekler : Cafer-Efkan-Ekrem-Memiş

Beykoz Masterler SK : Mehmet xxx, Recep xxx, Dinçay xxx ( Dk.43 Menderes xxx ), Ekrem xxx, Engin xxx ( Dk.52 Barış xxx ), Onbaşı xxx, Serdar xxx, Yasin xxx ( Dk.36 Birol xxx ), Tuncer xxx, Zafer Avcı xxx, Kamil xxxx

Yedekler : Aydın-Hakkı-Fahri-Servet

Antrenör : Aydın Kurçenli

Goller : Dk.16 ve Dk.38 Zafer , Dk.19 Yakup, Dk.33 Kamil,  Dk.47 Tuncer

Dk.16 Beykoz Masterler takımı atağı sağ kanattan başladı…Tuncer, atağa çıkan Zafer’in koşu yoluna güzel top çıkardı, bu ismin ceza alanına girdiği anda yaptığı vuruşta top filelerle buluşunca Sarı-Siyahlılar deplasmanda 1-0 öne geçti.

Dk.18 Beykoz Masterler Takımı atağında Kamil’in ceza alanı çizgisi üzerinden çektiği sert şutta top yan direkten geri geldi.

Dk.19 Ev sahibi takım atağında savunmanın arasından topu çıkaran Yakup, kendisini karşılamak için çıkan Kaleci Mehmet’in müdahalesine karşın etkili bir vuruş ile durumu eşitledi 1-1.

Dk.33 Gelişen Beykoz Masterler SK atağında Sol taraftan rakip ceza alanına giren Kamil, uzak mesafeli güzel bir şut ile takımını bir kez daha öne geçirdi 2-1.

Dk.38 Günün çalışkan ve de başarılı isimlerinden olan Kamil, sol tarafından atağa katılan Zafer’in önüne akıl dolu bir pas çıkardı, onun da yerden etkili vuruşunda top ağlarla buluşunca durum 3-1 oldu.

Dk.43 Cevizli Masterler atağında Yakup’un ceza alanı çizgisi üzerinden mükemmel şutunda Kaleci Mehmet topu doksandan uçarak kornere gönderdi.

Dk.44 Beykoz Masterler Takımı sol kanattan bir serbest atış kazandı….Tuncer topun başına geçip kaleyi düşünse de Kaleci Aziz direk dibine uzanıp topu çelmeyi başardı.

Dk.47 Sağ kanattan gelişen konuk takım atağında Kamil rakiplerini geçtikten sonra hızla atağa devam etti, sol kanattan atağa katılan Tuncer’i topla buluşturdu, onun da güzel vuruşunda top filelerle buluşunca maçın da skoru belli olmuş oldu 4-1

Haber ve Fotoğraflar: ER-HA Beykoz

ARICILIKTAN TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLERE BEYKOZ TARIM ÇALIŞTAYI BAŞLADI

0

İstanbul’un organik ve doğal tarım merkezlerinden Beykoz’da ilçenin tarım potansiyelinin akademisyenler, uzmanlar ve aktif çiftçilerin katılımıyla ve tüm yönleriyle ele alındığı “Beykoz Tarım Çalıştayı” (3-4 Ocak 2020 ) başladı.  

Beykoz Belediyesi, şehrin kent tarımı merkezi adayı olan ilçenin tarım potansiyelinin gözler önüne serilmesi, tarımı teşvik, üretimin artırılması, yerel ürünlerle ekonomik kalkınma ve canlanmayı sağlamak amacıyla “Beykoz Tarım Çalıştayı”nı düzenleniyor.

Beykoz adıyla markalaşan ürünlerin yeniden şehrin ekonomisine kazandırılması hedeflenen çalıştayda arıcılıktan tıbbi ve aromatik bitkilere sebze ve meyvecilikten hayvancılığa kadar ilçenin tarım varlığı geniş yelpazede ele alınıyor.

Polonezköy Park Hotel’de 3 Ocak Cuma günü başlayan çalıştayın açılışına Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın,  İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Tarım ve Orman Bakanlığı I. Bölge Müdürü Resul Doğan, Beykoz Arıcılar Derneği Başkanı Yüksel Kılıç, üniversitelerden bilim adamları, araştırmacılar, girişimciler ve çiftçiler katıldı.

Başkan Murat Aydın:

Beykoz’u İstanbul’un Tarım Merkezi Haline Getirmeliyiz”  

Tarım Çalıştayı’nı ilçenin potansiyelini harekete geçirmek arzusuyla düzenlediklerini vurgulayan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Beykoz’u İstanbul’un tarım merkezi haline getirmemiz gerekir. Bu aynı zamanda stratejik ve milli güvenlikle ilgili bir mesele. İstanbul’un olağan üstü hallerde kendine yetecek kadar üretimi yapması lazım. Beykoz bu açıdan son derece önemlidir ve desteklenmelidir. Bir de ekonomik ve yerel kalkınma kısmı var. Tarım alanlarına kurulacak işletme ve tesislerle aileler nesiller boyu kazanmaya devam etmeli. Bu açılardan çalıştayımızın son derece önemli olduğunu düşünüyor, başta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olmak üzere katkıda bulunan akademisyenlerimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca:

“Gıda, Milli Savunma Kadar Önemli” 

İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ise:  “İstanbul bir metropol olduğu kadar bir tarım ve hayvancılık kenti. Beykoz tarım, balıkçılık ve arıcılıkla adını duyuran bir ilçemiz. Beykoz gibi bir ilçede böylesi anlamlı bir çalıştayın düzenlenmesi çok önemli. Gıda günümüzde milli savunma kadar önemli hale geldi. İstanbul et ihtiyacının 5 günlük, sebze ve meyve ihtiyacının 1 günlüğünü kendi karşılıyor. Beykoz’da, yanı başımızdaki 16 milyonu besleyecek bir konsept geliştirmemiz gerekir. Potansiyelimiz ve gerekli pazarımız var. Bu tarz çalıştaylarla tarımsal ve hayvancılıkla ilgili üretimin artacak.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Veteriner Hekim Dr. Hüseyin Ünal “Arı Yetiştiriciliği ve Bal Üretimi”,  Orman Mühendisi Umut Cebeci ise “Beykoz Ormanları’ndaki Bitki Varlığı, Arı Ve Bal Üretimine Etkisi” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

Beykoz Tarım Çalıştayı’nın 4 Ocak Cumartesi yapılacak ikinci gününde,  “Topraksız Tarımda Üretim Ve Pazarlama”,  “Kırsal Hayvancılık ve Kanatlı Yetiştiriciliği”, “ Açık Alanda Sebze ve Meyve Yetiştiriciliği” “Meyve ve Sebze Yetiştiriciliği ve Bitki Besleme”, “Beykoz’daki Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Tarihi ve Bugünü”,  “Tıbbı ve Aromatik Bitkilerin Kullanımı ve Etkileri”, “Sözleşmeli Üreticilik” ile “Proje Bazlı Ürünlerin Satış ve Pazarlaması” başlıkları masaya yatırılacak.   

Haber ve Fotoğraf: Beykoz Belediyesi

 

Beykoz Belediyesi Kültür Etkinliklerinde Biletli Dönem

0

Beykoz Belediyesi’nin kültür-sanat etkinlikleri kapsamında yer alan tiyatro, sinema ve konser programları her kesime ulaşmak ve seyir kalitesini artırmak amacıyla 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle biletli oldu.

Beykoz Belediyesi, kültür-sanat etkinleri kapsamında yer alan çocuk ve yetişkin tiyatroları ile  sinema ve konser programları için 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren bilet uygulamasına geçti.

İlçe sakinlerinin etkinliklerden eşit şekilde ve nitelikli ortamlarda yararlanması amacıyla başlatılan uygulamayla biletler, kültür merkezi gişelerinden ya da kurumun kültür-sanat portalı üzerinden temin edilebilecek.

Belediye Meclisi’nden alınan karar doğrultusunda bilet ücretleri çocuklar için 2 TL, yetişkinler için 5 TL olarak belirlendi.

Yeni uygulama, Prof. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi ve Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde sahnelenen etkinliklerde geçerli olacak.

Çocuk tiyatro ve sinemalarındaki yoğunluk dolayısıyla biletler 1 yetişkin ve 1 çocuk seyirci için kesilecek.

Yetişkin tiyatro oyunları ve sinema gösterimleri için en fazla 10 bilet alınabilecek.

Haber ve Fotoğraf: Beykoz Belediyesi

 

 

 

ARICILIKTAN TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLERE BEYKOZ TARIM ÇALIŞTAYI BAŞLIYOR

0

İstanbul’un organik ve doğal tarım merkezlerinden Beykoz’da arıcılıktan tıbbi ve aromatik bitkilere sebze ve meyvecilikten hayvancılığa ilçenin tarım potansiyelinin tüm yönleriyle ele alınacağı “Beykoz Tarım Çalıştayı” (3-4 Ocak 2020 ) başlıyor. 

Beykoz Belediyesi, ilçenin tarım potansiyelinin tüm yönleriyle belirlenmesi, tarımı teşvik, üretimin artırılması, yerel ürünlerle ekonomik kalkınma ve canlanmayı sağlamak amacıyla “Beykoz Tarım Çalıştayı”nı düzenliyor.

Beykoz adıyla markalaşan ürünlerin yeniden şehrin ekonomisine kazandırılması için tarım ve hayvancılıkta geçmişten bugüne gelinen durumun masaya yatırılacağı çalıştayda çeşitli üniversitelerden bilim adamları, araştırmacılar, girişimciler ve çiftçiler bir araya gelecek.

İlçedeki aktif çiftçilere yönelik proje bazlı ürünlerin satış ve pazarlama yöntemlerinin sunulacağı buluşmada son yılların gözde alternatif tıp yöntemlerinden fitoterapide kullanılan tıbbı ve aromatik bitkilerin yetiştiriciliği de konuşulacak.

Beykoz Belediyesi ise 2020-2024 yılı stratejik plan hedefleri doğrultusunda ilçede tarımın artması için çiftçilere vereceği destek ve teşviklerle köy merkezlerinde kurulması planlanan organik pazarlar hakkındaki hazırlık çalışmalarını paylaşacak.

Polonezköy Park Hotel’de 3 Ocak 2020 Cuma günü başlayacak çalıştayın ilk gününde  “Arı Yetiştiriciliği ve Bal Üretimi” oturumu yapılacak.

Başkan Murat Aydın: “Tarım İlçenin Lokomotifi Olacak”  

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Osmanlı’dan bugüne asude havası, bereketli toprakları, leziz sularıyla ilçeye değer katan marka ürünler çıkaran ilçemizde tarımı ekonomik ve yerel kalkınmanın en önemli lokomotifi olarak görüyor, ilçemizin potansiyelini bilimsel bir temelle ortaya koymak üzere çalıştayımızı başlatıyoruz. Bilim adamlarımızın kıymetli araştırma, tespit ve fikirleriyle zenginleşecek buluşmanın Beykoz halkının ekonomik refah seviyesinin yükseltilmesinde önemli bir başlangıç olduğunu düşünüyor, tüm katılımcılara hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

PROGRAM

TARİH: 3 Ocak 2020 Cuma

YER: Polonezköy Park Hotel

SAAT: 15:00-15:45 (Açılış)

I.OTURUM:  16:00-17:30

MODERATÖR :  DR. HALİM AYDIN ( MÜSİAD YÖNETİM KURULU ÜYESİ)              

KONUŞMACI: DR. HÜSEYİN ÜNAL (VETERİNER HEKİM)

KONUSU         : ARI YETİŞTİRİCİLİĞİ VE BAL ÜRETİMİ

KONUŞMACI  : UMUT CEBECİ (Orman Mühendisi)

KONUSU         : BEYKOZ ORMANLARINDAKİ BİTKİ VARLIĞI, ARI VE BAL ÜRETİMİNE ETKİSİ

        

 1. GÜN

             04/01/2020 CUMARTESİ

 • OTURUM 10:00 / 11:50 

MODERATÖR : FERHAN GEYLAN (TARIM GİRİŞİMCİSİ)

KONUŞMACI  : DR. AHMET TORUN ( SERBEST GİRİŞİMCİ)

KONUSU         : TOPRAKSIZ TARIMDA ÜRETİM VE PAZARLAMA

KONUŞMACI  : PROF.DR. HALİL GÜNEŞ ( İSTANBUL ÜNİ.-CERRAHPAŞA VETERİNER FAKÜLTESİ)

KONUSU         : KIRSAL HAYVANCILIK VE KANATLI YETİŞTİRİCİLİĞİ

 • OTURUM 12:00 / 13:30 

MODERATÖR : SELAHATTİN YILMAZ ( ZİRAAT MÜHENDİSİ)

KONUŞMACI  : DR. HALİM AYDIN ( MÜSİAD YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

KONUSU         : MEYVE VE SEBZE YETİŞTİRİCİLİĞİ VE BİTKİ BESLEME

KONUŞMACI  : ARİF SIRCI ( Ziraat Mühendisi)

KONUSU         : AÇIK ALANDA SEBZE VE MEYVE YETİŞTİRİCİLİĞİ

 • 13:30 / 14:30 YEMEK MOLASI
 • OTURUM 14:30 / 16:00 

MODERATÖR : DR. AHMET TORUN ( SERBEST GİRİŞİMCİ)

KONUŞMACI  : SELAHATTİN YILMAZ ( Ziraat Mühendisi)

KONUSU         : BEYKOZ’DAKİ TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLERİN TARİHİ VE BUGÜNÜ

KONUŞMACI  : RANA BABAÇ ÇELEBİ ( AROMA TERAPİST)

KONUSU         :  TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLERİN KULLANIMI VE ETKİLERİ

 • OTURUM       16:10 / 18:00 

MODERATÖR : RANA BABAÇ ÇELEBİ ( AROMA TERAPİST)

KONUŞMACI  : FERHAN GEYLAN ( GİRİŞİMCİ)

KONUSU         : SÖZLEŞMELİ ÜRETİCİLİK

KONUŞMACI  : SEMİ HAKİM ( GİRİŞİMCİ)

KONUSU          : PROJE BAZLI ÜRÜNLERİN SATIŞ VE PAZARLAMASI

GÜNÜMÜZÜN PARLAYAN DEĞERİ “KOOPERATİFÇİLİK”

0

 

Yerin Yaratılışı: Yeriding Pütkeni)

Evvelce ancak su vardı; yer, gök, ay ve güneş yoktu. Tanrı (Kuday) ile bir “kişi” vardı. Bunlar kara kaz şekline girip su üzerinde uçuyorlardı. Tanrı hiçbir şey düşünmüyordu. “Kişi” rüzgâr çıkarıp suyu dalgalandırdı ve Tanrı’nın yüzüne su serpti. “Bu kişi” kendisinin Tanrı’dan büyük olduğunu sandı ve suyun içine dalıverdi. Su içinde boğulacak oldu;

“Tanrı, bana yardım et.” diye bağırmaya başladı.

Tanrı:

“Yukarı çık!” dedi. O da sudan çıkıverdi.

Tanrı şöyle buyurdu:

“Sağlam bir taş olsun!” Suyun dibinden taş çıktı. Tanrı ile “kişi” taşın üzerine oturdular.

Tanrı “kişi”ye:

“Suya dal toprak çıkar!” dedi.

“Kişi” suya daldı ve;

“Ben kendim için de toprak alayım.” diye düşündü, iki eline toprak aldı; bir elindeki toprağı kendi başına iş görmek düşüncesiyle ağzına soktu. Tanrı’dan gizlice yer yaratmak istiyordu. Bir elindeki toprağı Tanrı’ya verdi. Tanrı bu toprağı saçıverdi, katı yer meydana geldi. Deminki “kişi”nin ağzında gizlediği toprak da büyümeye başladı. Nefesi tıkanıp boğulacak, ölecek oldu. Tanrı’dan kaçmaya başladı. Fakat nereye baksa Tanrı’yı yanında buldu. Boğulmak üzere iken:

“A Tanrı, gerçek Tanrı, bana yardım et!” diye yalvardı.

Tanrı ona:

“Ne yaptın? Ağzına toprak saklayım diye mi düşündün? Bu toprağı ne için gizledin?” diye sordu.

O “kişi” cevap verdi:

“Yer yaratayım diye bu toprağı ağzımda gizlemiştim.”

Tanrı ona:

“At ağzından o toprağı.” dedi. “Kişi” toprağı atıverdi. Bu topraktan küçük küçük tepeler meydana geldi.

Bundan sonra Tanrı şöyle dedi:

“Şimdi sen günahlı oldun; bana karşı fenalık düşündün. Sana itaat eden halkın (sanga bakkan albatıng) düşünceleri dahi fena olacaktır. Bana itaat eden halkın düşünceleri arı, temiz olacaktır; onlar güneş görecekler. Ben gerçek Kurbustan adını almışımdır. Senin adın ise Erlik olsun; günahlarını benden gizleyenler senin halkın olsun; günahlarını senden gizleyenler benim halkım olsun!” dedi.

Altay Türkleri’nin Yaratılış Destanından bir bölümü aktararak başlayalım.

Yaşam bir döngü ise, ne zaman, nerede ve nasıl yeşereceğiz kim bilir?

Sonsuz evrende bir zerre olabilmek bile mucize iken, bu mucizevi varoluştan sonra seyir defteri nasıl dolacak?

Naçiz bedenlerimizi yöneten aklın izdüşümü paylaştığımız karaya nasıl düşecek? Döngünün sonraki halkaları bundan nasıl nasibini alacak?

Toprak ve ağaç. Anaç, sessiz ve sağlam. Onlar, kapladığı çapın daha ötelerine uzanan kollarıyla tohumlarıyla kucaklayıp sarmakta yaşamı ve uzanmakta geleceğe tümüyle.

Toprak gibi ağaç gibi süregelmek sürgün vermek zor.

Her gün batımında bir yaprağımızı döktüğümüz bu bedenimizden geriye ne kalacak geriye saran şafağa? Kaç devr-i alem?

Kendine ait dünya yaratmak isteyen Erlik gibi dev birkaç şirket ve kompradorları eliyle yaratılışın bu yaşam döngüsünün mucizesini söküp atmaya bilmeden sabanlık yapan yapmak zorunda bırakılan köylü ve çiftçinin yerini aldığı besin zincirinin devamında, dünyaya yeni düşen tohumları, bebeklerimizi düşünerek hızla üretim devrimini yaratmak ve uygulamak zorundayız.

Geleneksel üretimden uzaklaşılarak yerli tohumun mumla arandığı, hangi kimyasallarla, suni gübreyle, zirai ilaçlarla üretildiğini bilmediğimiz besin değeri azalmış, genetiği ile oynanmış ürünlere mahkum olduğumuzu bile bile mücadeleden uzak olmak, toprağımızı varlığımızı değersiz kılmaktadır.

Küçük çiftçiyi üretemez duruma düşüren, “satıp gideyim” düşüncesine gark eden bu yıkıcı güce ‘dur’ diyemeyecek miyiz?

80 yıl önceki Köy Enstitülerinde bile gıda egemenliğini kalkınmayı sağlamak üzerine kurulu tarımsal üretimi geliştirmek, Atatürk Orman Çiftliği projesindeki Kooperatifçilik modelinde sunulduğu gibi üretimi olumlandırmak adına örnek teşkil eden, topraklarımızı verimli kılan bir nesilden sonra şimdi atıl bir tohum durumuna mı indirgeneceğiz?

Topraklarımızı, tohumlarımızı korumak zorunda olduğumuzun bilincinde yaşayarak yol ve yöntemler belirlemek zorundayız.

Bu çabanın bilincinde olan kişi ve kuruluşların içinde olması gereken kooperatifler bugün itibarı ile üretim devriminde en önemli işlevi üstleneceklerdir.

Kooperatifler, tarım alanlarının, meraların özelleştirilerek endüstriyel üretim modelinin daha doğrusu kapitalist zincirin tarımda gıdada belirleyici dayatmalarına karşı toplum sağlığı ve temiz, öz kültürüne bağlı üretimin gerçekleştirilmesi adına oluşturulacak geniş çaplı mücadelede yerini almalıdır.

AB fonlarından paylandırılan çiftçi ve köylü, kapitalist düzenin belirlediği esaslarda endüstriyel tarıma zorlanmış, devlet tarımdan uzaklaşmış, şirketleşme virüsü kırsal alana bulaşmıştır.

Bugün, Beykoz’un köyleri de dahil, Anadolu’da pek çok köyde üretimin esasını oluşturan kalemler bertaraf edilmiş, köylerden genç nüfus göçü başlamıştır. Birçok çiftçi arazisini satıp gitmenin planını kurar olmuştur. Anadolu şehirlerinin merkezlerinde gözle görülür nüfus artışı da bunu kanıtlamaktadır.

“Bu çarkın içinde “ kullanılmak istenen kooperatiflerin tarımda üretim devriminde başarılı olarak beklenen görevi üstlenemeyeceği açıktır.

Çiftçi ve köylüye kooperatifleşme konusunda içerik ve amaçlar doğrultusunda, güvenli tarım, temiz çevre, yerel tohum zenginliği ve birlikte denetleme yönünde hedeflenenler aktarılmalıdır. Kooperatiflerin, piyasa şartları içerisinde kabullerle ortaklaşarak küresel sistemin parçası olmayı ve aynı zamanda siyasi bölücü unsurların aracı olmayı reddederek başlayıp yürümesi önümüzdeki süreci belirleyecektir.

Toprağımızın, varlıklarımızın kısaca varlığımızın değerini bilerek yaşamak ve yaşatmak. Tüm canlılara olan sorumluluğumuzdur.

Emanet aldığımız güzel vatanımızı, emanet bırakacağımız çocuklarımızı da düşünerek yaşamanın verdiği huzur ile hayat yolunda nice aydınlık yarınlar, temiz tohumlar diliyorum.

 

 

CHP’de İlçe Kongre Takvimi Belli Oldu

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin ilçe kongrelerinin tarihleri belli oldu. Beykoz ilçe kongresi 12 Ocak 2020’de yapılacak.

CHP Beykoz İlçe Başkanı aydın Düzgün, 37. Olağan Kurultayın 12 Ocak 2020 tarihinde saat 12.00’de yapacaklarını açıkladı.

Aydın DÜZGÜN “37. Olağan Kongremiz 12 Ocak’ta!..”

Partimizin 30 Eylül 2019 tarihli MYK kararı uyarınca, 37. Olağan Kurultay sürecimize esas olan, Beykoz İlçesi 37. Olağan Kongre’sinin, 12 Ocak 2020 saat 12.00’da, Recep Şahin Köktürk Spor Kompleksi’nde yapılması kararlaştırılmıştır.

Partimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum…

Aydın DÜZGÜN
CHP Beykoz İlçe Başkan

Benim Yolculuğum…

0

 

Bugün sizi benimle bir yolculuğa çıkarmak istiyorum. Yani Filiz Erdoğan’ın yaşam yolculuğuna… Geride kalan yıllara baktığımda kendimi bir iki kelimeyle şöyle ifade edebilirim: Ömrümü sivil topluma adadım ve her zaman perde arkasında çok iyi bir oyuncu olmak için çaba gösteriyorum…

Gelin filmi biraz daha başa saralım. Hayat hikayem, Van’da başladı. Sekiz kardeştik ve ben beş numaraydım. Van’daki tek devlet memuru olan eğitimci bir babanın kızı olarak iki gestapo ağabeyin baskısı altında büyüdüm. Sonrasında kendime hayat arkadaşı olarak bir subay seçtim ve Ankara’ya gelin gittim… Şimdi iki çocuk annesiyim ama hepsinden önemlisi büyük küçük herkesin ‘Filiz Abla’sıyım.

Ömrümü sivil topluma adadım. Aslında böyle olacağı çocuk yaşta belliymiş… Babamla annem Van’da kızlarını okula gönderen nadir ebeveynler arasındaydı. Hatta bazı akrabalarımız babama kızardı bile. Ama babam asla pes etmedi. Her zaman “Herkes okumalı ve ekmeğini kazanmalı” dedi, bundan da hiç taviz vermedi.

Çocukluğumdan bu güne hep “çevremdekiler için ne yapabilirim” diye düşünürüm. Küçükken okuldan dönerken bile zamanımı bile boş geçirmek istemezdim. Elime bir poşet alır, yolda bulduğum odun, kağıt vb. toplar anneme sobada yakması için getirirdim. Laf aramızda sonradan öğrendiğime göre annem ve okula birlikte gittiğim ablam bundan hiç hoşlanmazlarmış…

Annem bir hastayı ziyaret edeceği zaman eli boş gitmek istemezdi, ben hemen atlar “Anne ben hallederim” derdim. Sonra da sokağımızın başındaki Damla Pastanesi’ne gider, sahibine “Bir kilo tatlı verir misiniz ama param yok” derdim ve annemin gideceği yere göndermesini sağlardım. Annem pek şaşırırdı. Ama babam her seferinde parayı ödediği için artık bunu kanıksamıştı… Doğrusunu isterseniz büyük bir hayalim vardı: O pastanenin dört masasından birine oturup kendime bir pasta ısmarlamak… Ama kendim için yapamazdım işte…

Pazar günleri benim için çok özel bir gündü. Çünkü tamamen benimdi. Saat tam 12:00’de televizyonda klasik müzik dinletisi izlerdim. Tüm orkestranın aynı uyumla çalmasını izlemekten inanılmaz keyif alırdım. Annem “Bizim kız kafayı yedi, hareketsiz duruyor ve televizyon izliyor” derdi. Ben ise aldırmadan dinlemeye devam ederdim.

Van’da ilk olarak babamın her ay eksik bir yerini borç yapmadan tamamladığı eve taşındık. Ertesi gün yanımıza babaannem ve dedem ile akli dengesi yerinde olmayan amcam taşındılar. Babam devlet memuruydu ve o zamanlar Kürtçe konuşmak yasaktı. Annemle babam arada sessizce kendi aralarında Kürtçe konuşurlardı ama biz çocuklar bilmezdik. Gelgelelim babaannemler ise tek kelime Türkçe bilmiyorlardı. Onlarla iletişim kurarak yavaş yavaş Kürtçeyi anlamaya ve konuşmaya başladım. Öğle tatillerinde okuldan çıkar, eve gelip onların sobalarını yaktıktan sonra tekrar okula dönerdim. Benimle birlikte eve gelen arkadaşlarım şaşkınlıkla izlerdi. Dedemin elinden tutup onu abdest almaya götürürdüm. İnanın tüm bu anılarımı çok mutlu hatırlıyorum. Babam “Dört atanın hakkı birdir” derdi. 12 yıl özenle baktığımız dedemi 120, babaannemi ise 105 yaşında kaybettik.

Kısacası o yaşlarda nefes aldığımız için ne kadar şanslı olduğumuzu ve başkasını mutlu etmenin insanı ne kadar mutlu edebildiğini keşfetmiştim.

Bizim oralarda kış çok sert geçer. Montum olmadığı için üşüyordum. Bir komşumuz çocuğunun küçülmüş montunu bana verdi. Onu gururla giydiğimi hatırlıyorum. Çünkü o mont tertemizdi ve sadece küçülmüştü. Bir montum olduğu için o kadar mutluydum ki!..

 

Hayatta en sevdiğim şey bisiklete binmekti ama o yıllarda Van’da bir kız çocuğunun bisiklete binmesi pek de hoş karşılanmazdı. Sonunda en uzun eteğimi giyeceğime söz vererek annemi ikna ettim… Ama yine de korku dağları bekliyordu. Ben ağabeylerim gelmeden bisiklete binerken annem de yüreği ağzında pencerede nöbet tutardı. Bazen tekerleğe ya da pedalın zincirine eteğim takılırdı, düşerdim… Ama yine de güzeldi. O anların heyecanını anlatamam. Onca heyecanına ve korkusuna rağmen benim için çok büyük bir mutluluktu bu.

Okul hayatım sonrasında; başkaları için bir şeyler yapmanın farklı ve anlamlı yoluyla yani TEGV ile tanıştım. TEGV ile tanışmamı da sizlerle paylaşmak istiyorum. TEGV Van’da ilk kurulduğunda arkadaşlar “Van’a Paris gelmiş” demişlerdi. Biz de hep birlikte giyindik, süslendik, eğitim parkına gittik. Gerçekten ilk girdiğim anda ben de kendimi filmlerden bildiğim o büyülü şehir Paris’te gibi hissetmiştim. Gençler futbol ve basketbol oynuyordu. Başka şehirlerden göreve gelen aileler yürüyüş yapıyorlardı. İnanın onları izlemek bile bizim için çok farklı bir şeydi.

O dönemde üç ayrı işte çalışıyordum, en büyük hayalim ise İstanbul’a gitmek olmuştu. Neden mi? Çünkü TEGV’in Genel Merkezi İstanbul’daydı ve ben de TEGV’de çalışmak istiyordum. Ancak İstanbul’u sadece filmlerden biliyordum. “Kesinlikle İstanbul’a gitmeliyim” derken, Van’daki TEGV Eğitim Parkı’nda işe başlamak nasip oldu.

“Ne iş yapıyordun?” derseniz. Bilgisayar tamircisiydim. Çünkü bilgisayarı çok seviyordum ve ilgim vardı. Elimde tornavida ‘hard disk’i sökebiliyor, REM’in yerini değiştirebiliyor ve bilgisayara format atabiliyordum. Sonra bir gün “İstanbul’a oryantasyona gideceksin” dediler.

İstanbul’a gitmek… Şaka gibi bir şeydi… Şaka değil, bir rüya, bir mucize… Hayallerim gerçek oluyordu. Bu aynı zamanda ilk kez uçağa binmek demekti. Ama İstanbul’a gitmek demek, en başta annemi ikna etmek demekti de… Gelgelelim ikna etmeyi beceremedim. Ben başaramayınca devreye babam girdi. Sonunda ikna etmeyi becerdi ama yine de terlikle uğurlanmamı engelleyemedi!

Hani film gibi derler ya; benim bu hayattaki yolculuğum gerçekten öyle. Bugün sizlerle çok kısa bir bölümünü paylaştım. Daha sonra yeni yazılarla bu yolculuğumu anlatmaya devam edeceğim.

Yeni yılda umarım hepimiz birbirimizi daha iyi dinleriz. Siz siz olun ister büyük, ister küçük çevrenizdeki herkesi dinleyin olur mu? Ve mutlaka kendinizi de dinleyin. Ne hissediyorsunuz, ne istiyorsunuz? İnanın en büyük keşfiniz bu olacak…

Harika bir yıl geçirmeniz dileğiyle.

Halk Meclisi Yenimahalle’de Kuruldu  

0

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın ilçe sakinlerinin isteklerini dinlediği Halk Meclisi Yenimahalle’de kuruldu. Başkan Murat Aydın imardan, alt yapıya, çevre ve temizlikten ulaşıma vatandaşların sorularını cevapladı.

Beykozluların hizmet taleplerini yerinde tespit etmek ve hızlı şekilde çözüme kavuşturmak amacıyla düzenlenen Halk Meclisi’nde AK Parti İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç, Yenimahalle Muhtarı Nevzat Cebeci, belediye başkan yardımcıları ve birim müdürleri de hazır bulundu.

Belediye Başkanı Murat Aydın’ın mahalle sakinlerinin sorularını tek tek yanıtladığı buluşmada ilçe sakinlerinin talepleri işleme alınmak ve arşivlenmek üzere yazılı olarak da alındı.

Mahalle sakinlerinin ağırlıklı olarak dile getirdiği imar talepleri üzerine, Yenimahalle’deki mülkiyet sorunlarını yakından takip ettiklerini ve alternatif çözüm yolları geliştirdiklerini vurgulayan Başkan Murat Aydın, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ ile görüşmeler yaptıklarını kentsel dönüşüm ve nitelikli konut alanları üzerinde çalıştıklarını müjdeledi.

Beykoz’a imar gelmesi için gayret ettiklerini devletin doğal sitte yeni çıkış yolları ürettiğini hatırlatan Başkan Murat Aydın, mahallenin bir kısmını kapsayan 2/B ve Hazine Arazisi sorununu takas yoluyla çözüme kavuşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Başkan Aydın: “Ömer Besim Paşa Caddesi Işıl Işıl Olacak”

İmar çalışmaları devam ederken Yenimahalle’de yaşamı mutlu ve kolaya kılmaya yönelik hizmetlere başladıklarını ifade eden Başkan Murat Aydın: “Dr. Ömer Besim Paşa Caddesi kaldırımları, yürüyüş yolları ve aydınlatma çalışmalarıyla bir yıl içinde ışıl ışıl olacak, gençler için futbol sahası da hızla devam ediyor. Kadınlarımız için yüzme havuzu sözümüz vardı. Onu da nikah salonunun yakınına yapacağız. Kanuni Kent Ormanı’nın içinde İstanbul’a hitap eden parkımızı önümüzdeki yıl tamamlayacağız. Gençlerimizin spor imkânlarını da artıracağız. Bu çalışmalar Yenimahalle’nin yüzünü aydınlatacak.” şeklinde konuştu.

Başkan Murat Aydın Halk Meclisi’nde belediyenin diğer hizmet alanlarıyla ilgili vatandaşlardan gelen soruları da yanıtladı.

Haber ve Fotoğraf: Beykoz Belediyesi

Beykoz’da Her Ambalaj Atığı Bir Ağaç

0

Beykoz Belediyesi’nin öncüsü olduğu “Sıfır Atık” Projesi’yle ilçedeki atıklar kaynağında ayrı toplanıyor, her ambalaj atık doğaya yeşil bir ağaç, temiz bir damla su ve enerji olarak geri dönüyor.

Kaynakları hızla tükenen dünyada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın hamiliğinde ülke genelinde başlatılan “Sıfır Atık” seferberliğine öncülük eden  Beykoz’da etkin atık yönetimi uygulamalarıyla sürdürülebilir çevrenin meyveleri bugünden toplanıyor.

Temiz bir Beykoz hedefiyle yola çıkan “Sıfır Atık” Projesi, ilçe sakinleri, kamu kurumları, okullar, siteler, iş yerleri, üniversiteler, sanayi tesislerinden her geçen gün artan bir katlımla sürüyor.

27 Bin Ağaç Kurtarıldı

2019 yılında İlçe genelinde toplanan yaklaşık 1.6 bin ton ambalaj atığıyla, 6 milyon 560 bin kwH’lık elektrik enerjisi tasarrufu yapıldı, 27 bin 200 adet ağaç yeşil kaldı ve milli  ekonomiye 560 bin TL’lik katkı sağlandı.

Proje kapsamında sağlanan enerji tasarrufuyla, Beykoz’daki 4 bin 293 hanenin 1 yıllık elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor.

Her Gün Toplanıyor    

15 Kasım-15 Aralık tarihlerini kapsayan 1 aylık periyotta ise 448 bin 066 kg ambalaj atığı toplandı. Toplanan atıklarla 1 ayda 6 bin ağaç yeşil kalırken, 1 milyon 875 bin 198 kwH’lık enerji tasarrufu ve mili ekonomiye 156 bin TL’lik katkı sağlandı.

Atık yönetimi bilincinin toplumun her kesimine ulaşması için araç ve ekip sayısını artıran ve rota güncellemesi yapan Beykoz Belediyesi, 45 mahalleye her gün uğrayarak ambalaj atıklarını düzenli olarak topluyor.

Atık Getirme Merkezleri

Beykoz Belediyesi’nin ilçenin 18 noktasında kurduğu Atık Getirme Merkezleri’ne ilçe sakinlerinin getirdiği atıklar kaynağında ayrı toplanarak geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor.

Meydan ve caddelere kurulan atık getirme merkezlerinde ambalaj, giysi, atık yağ, oyuncak, kitap, ilaç, pil, plastik, metal, cam ve elektronik atıklar geri dönüşüme girmeden kaynağında ayrıştırılıyor.

Yeşil Okullar Çevreci Nesiller  

Beykoz Belediyesi’nin çevreci nesiler için başlattığı “Yeşil Okul Projesi” kapsamında verilen eğitimlerle Sıfır Atık bilincinin temelleri küçük yaşlarda atılıyor ve nesilden nesile aktarılıyor.

Haber ve Fotoğraf: Beykoz Belediyesi

Başarılı Temizlik Personeline Altın Ödülü

0

Beykoz Belediyesi, başarılı ve özverili çalışmalarıyla ilçeyi güzelleştiren temizlik personellerini altınla ödüllendirdi.

İstanbul’un en büyük ilçelerinden Beykoz’da görevlerini özveriyle yapan temizlik personelleri altın ve plaketle ödüllendirildi.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın tarafından 10 personele çeyrek altın, 70 personele de teşekkür plaketi takdim edildi.

Belediye çalışanlarının motivasyonu artırmak, başarıyı teşvik ve takdir etmek amacıyla hazırlanan ödüller, cami, tuvalet temizliği, sokak temizliği  ve çöp toplama hizmetlerinde görevli işçi, şoför ve sorumlu personele verildi.

Başkan Murat Aydın: “Temizlik Yaşamı Mutlu Kılar”

Başarılı personele ödülleri takdim eden Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Belediye denildiği zaman akla gelen ilk hizmet temizliktir. Türkiye’nin hangi ilçesine giderseniz gidin aynı cevabı alırsınız. Sizler olmasanız toplumda salgın hastalıklar çıkar. Dünyada temizlik kültürünün gelişmediği ülkelerde yaşam ortalaması çok düşüktür. Belediyelerin yürüttüğü temizlik faaliyetleriyle ülkemizde yaşam ömrü uzadı. Ruhu, gönlü ve çevreyi temiz tutmak yaşamı mutlu kılar. Belediyemize ve ilçemize katkılarınız, özverili çalışmalarınız için hepinize teşekkür ediyor, başarılarınızın devamın diliyorum.”  dedi.

Tören, ödüllerin takdiminin ardından günün anısına toplu hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Haber ve Fotoğraf: Beykoz Belediyesi