İLOKULLARDA SU ÜRÜNLERİ FARKINDALIK OLUŞTURMA EĞİTİMLERİ (İLKSÜFE)

PROJESİ BASIN TANITIM ÖZETİ

Beykoz Kaymakamlığı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri birimi tarafından Beykoz Kaymakamlığı bünyesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile ilkokul çocuklarına yönelik bir eğitim projesi hazırlandı.

“İlkokullarda Su Ürünleri Farkındalık Oluşturma Eğitimleri (İLKSÜFE) Projesi” 26 milyon hektar su yüzey alanına sahip olan ülkemizin yeterince değerlendirilmeyen ve ekonomiye kazandırılamayan su ürünleri ve su ürünleri kavramlarının küçük yaşlardan itibaren geleceğin teminatı olan çocukların bilinçleri ve dimağları ile tanıştırmanın geleceğe yapılabilecek en büyük yatırım olacağı görüşünden yola çıkılarak hazırlanmıştır.

Hazırlanan bu projede var olan su ürünleri kaynaklarımızı ilköğretim çağı çocuklardan başlamak üzere sistemli bir eğitim projesi içerisinde öğrencilere sunmak, su ürünleri ve su kaynaklarını tanıtmak, kaybolmakta olan türlere karşı doğa ve çevre bilincinin geliştirilmesine katkı sağlayacak bilgileri paylaşmak hedeflenmiştir. Ayrıca yapılması planlanan bu proje ile dünyanın en sağlıklı besin kaynağı olarak tüm dünyada yüksek tüketim alışkanlığı bulunan balık tüketimini çocuklarımıza da özendirmek, yasalarla koruma altına alınmış balık türlerinin yasal boylarını öğrenme ve ölçme eğitimleri ile su ürünleri farkındalıklarının arttırılması hedeflenmektedir.

Şekil:1 Yapılacak olan eğitimlerde okullara asılacak olan “ Balıkları Tanıyalım, Sevelim, Koruyalım” Afişi (70X120cm)

Şekil2: Yapılacak olan eğitimlerde İlköğretim 1.2. sınıf çocuklara dağıtılacak olan “Balık boyu ölçüm cetveli”

Şekil 3: Yapılacak olan eğitimlerde Ortaöğretim 3.4. sınıf çocuklara dağıtılacak olan “Balık boyu ölçüm cetveli”

 

             

Şekil 4. Hamsi Balığı Figürü                                            Şekil 5. İstavrit Balığı Figürü

                            

Şekil 6. Lüfer Balığı Figürü                                             Şekil 7. Palamut Balığı Figürü

Balık boy ölçüm cetvelleri ile sınıflarda ölçüm yapılmak için şeker hamurundan özel tasarlanmış ekonomik değere sahip örnek balık figürleri hazırlanmıştır (Şekil 4-7). Sınıflarda öğrencilerin ellerindeki boy ölçüm cetvelleri ile yasal balık boylarını kavratmak amacıyla balık figürlerini kullanarak her çocuğa cetvelle ölçüm yaptırılacaktır. Balıkla ilk kez tanışacak çocukların canlı balıktan ürkmesi veya kokusundan rahatsız olmasını önleyerek ilk tanışmanın keyifli olması sağlanacaktır.

Eğitimler 2019-2020 Eğitim Öğretim döneminde Beykoz İlçesinde öncelikle proje pilot okulları olarak seçilmiş olan Kavacık Borsa İstanbul ilkokulu, Fatin Hoca İlkokulu ve Halide Edip İlkokulu’nun 1.2.3.4 sınıf şubelerinde okuyan yaklaşık 2000 öğrenciye ulaşılarak gerçekleştirilecektir.

Eğitimlerde Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tebliğleri ile belirlenmiş olan ülkemizdeki yasal avlanılabilir balık boylarını gösteren afişlerle çocukların ilgileri arttırılarak çocuklar için özel tasarlanmış balık boyu ölçüm cetvelleri ile yine proje için özel tasarlatılmış olan şeker hamurundan balık figürleri üzerinde yasal boy ölçüm uygulamaları yaptırılarak çocukların erken yaşlarda su ürünleri ile kavramları ile tanışması sağlanacaktır.

2019-2020 Eğitim-Öğretim döneminde elde edilecek başarıya ve memnuniyet durumuna bağlı olarak 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı için de Beykoz İlçe sınırlarındaki tüm okullarda projeye devam edilecektir.

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here