Cumhuriyetimizin 96. Yılını kutlayacağımız 2019 yılına geldik ve bitiriyoruz. Senin ve seninle beraber bu Cumhuriyeti kurmuş olan nice şehit ve gazilerimizin hiç birine layık olamadık özür dilerim Ata’m.

Halide Edip Adıvar, Gördesli Makbule, Kara Fatma, Şerife Bacı, Nene Hatun ve daha niceleri Kurtuluş Savaşı sırasında düşmana karşı savaşmışlar. Ne için? Memleket için, vatan için, bizim geleceğimiz Türk Milletinin kurtuluşu için. Kadın dememişler, saçı uzun aklı kısa dememişler, kadının yeri evidir dememişler. Kimi evlat bırakmış ardında kimi eş kimi ana- baba. Cephede korkusuzca savaşmışlar.

29 Ekim 1923 kurulmuş Cumhuriyet, o zaman demişler ki kadınlar mecliste olamaz. Ama Nezihe Muhiddin isyan etmiş. Kadınlar Halk Fıkrasını kurarak karşı durmuşlar. İlk kadın Pilotumuz Bedriye Tahir Gökmen, Sabiha Gökçen dünyanın ilk kadın savaş pilotu, Süreyya Ağaoğlu ilk kadın avukat, Afife Jale ilk kadın tiyatro sanatçısı, Gül Esin ilk kadın muhtarımız vb. birçok kadın önder olmuşlar Cumhuriyet yıllarında kadınlara. 1935 senesinde ki seçimlerde 17 kadın meclise girmiş milletvekili olarak ve bu sayı ile dünyada ikinci sıraya yerleşmiş 12 yıllık taptaze kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti.

Yani demem o ki eskiler nerede? Savaşan, direnen bir yerlere gelmek isteyen mücadele veren Cumhuriyet kadınları nerede?

Kurtuluş yıllarında cephede erkekleriyle omuz omuza savaşan, şehit düşen kadınlarımız varken, Cumhuriyet yıllarında her taraf buram buram fakirlik yaşarken, aydınlık bir gelecek için direnen çağdaş Türk kadınlarımız varken, Cumhuriyetimizin 96. Yılını kutlayacağımız bugünler de elimizde kalan ne? Söyleyeyim, koca bir hiç. Senin kadınlara verdiğin önemi, değeri, sevgiyi veremedik Ata’m.  Mecliste kadın milletvekili sayımızla 2. Sıradayken şu anda 118. Sıradayız dünyada!!! Ve Ata’m biliyor musun? Kurtuluş Savaşında biz bu kadar kadın öldürmemişizdir. Sene 2019, Cumhuriyetimizin 96. Yılı ve son 15 yılda öldürülen kadın sayımız 15.000.  15.000 cinayet. 15.000 yitip giden can. Anne, kardeş, abla, birilerinin evladı.

  1. Yılı coşku ile mi kutlayalım kadın olarak? Yoksa hüzün ile mi?

Sağlıcakla kalın.

 

 

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here