Oynadıkları oyunun gelirinin tamamını eğitime destek vermek için kullanacak ‘BEDES TİYATRO TOPLULUĞU’ ilk gösterisini 22 Mayıs 2018 tarihinde Acarkent TED Koleji’nde sergiledi.

BEDES, olanakları kısıtlı öğrencilere burs vermek, yaz kampları düzenlemek, bu çocukların annelerine kitap kulüpleri düzenlemek (Meşale Anneler Projesi), bölgedeki park ve okullara kütüphaneler kurmak gibi etkinliklerine son yıllarda tiyatroyu da kattı.

Program verilen iftar ile başladı. İftar sonrası sergilenen “Efsane Kurufasulyeci” oyunu ile kadına yönelik şiddet konusu ele alınırken, kadının gücüne yönelik mesajlar verildi.

Göksel Arslan’ın yazıp yönettiği, müziklerini Gökhan Şeşen bestelediği,  koreografisi ise Yunus Berk Aydoğan’a ait olan “Efsane Kurufasulyeci” adlı tiyatro oyunu izleyicilerden tarafından ayakta alkışlandı.

Oyunda rol olan kadın kahramanlarımız falcı Cassandra,  Bizans  İmparatoriçesi Theodora , tanrıça Afrodit, Babası tarafından Kız Kulesi’ne kapatılan Prenses Sofya, Anadolu kadını Şirin ve günümüz iş kadını Mine. Meşhur kurufasulyeci dükkanında bir araya gelen Anadolu kadınları oyun boyunca kadınların toplumdaki rolüne ve kadına şiddetin son bulmasına ilişkin mesajlar verdiler.

Oyun sonunda BEDES Dernek Başkanı Gülay Demirel tüm oyuncuları tek tek tebrik etti. “Tamamen gönüllülük esasına dayanan bu projeye, ev hanımları evlerinden, çalışanlar işlerinden vakit ayırarak katıldılar.” Diyen Demirel, oyunculara göstermiş oldukları performans ve BEDES’e vermiş oldukları desteklerinden dolayı için teşekkür etti.

Sahnede Oyun yönetmeni Göksel Arslan’a, oyun koreografilerini hazırlayan Yunus Berk Adoğan’a ve müziklerin bestecisi Gökhan Şeşen ile TED Koleji sahibi beyefendiye teşekkürlerini ileten Gülay Demirel birer çiçek buketi ve plaket takdim etti. Son olarak oyuncuları tekrar tebrik eden Demirel çiçek ve plaketlerini sundu.

“Efsane Kurufasulyeci” oyunu kaçıranlar için Haziran aynında yine sahnelenecek.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here