Medipol Üniversitesi, ‘Ozan Kaya Özbek Şiirlerinden Bir Demet Beste’ ile ‘Müziğimin Mavisini Fark Et’ diyerek, Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde organize ettiği muhteşem bir farkındalıkla Beykozlularla buluştu.

Etkinliği hazırlayan sanat yönetmeni Öğretim Görevlisi Selda Selimoğlu ve Doç. Dr. Volkan Gidiş’in tüm konuklarıyla yakından ilgilendiği program Kokteyl ile başladı. Gecedeki en güzel sürpriz Hanefi Özbek’in babasının eserlerine beste yapması ve müziği otizmle birleştirmesi oldu.

Programa başta Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı olmak üzere, Medipol Üniversitesi Akedemisyen Hocaları, Ak Parti Beykoz Belediye Başkan Aday Adaylarından Muharrem Ergül, Mikail Akyıldız, CHP Beykoz Belediye Başkan Aday Adaylarından Gülay Demirel, Coşkun Tosun, Belediye Meclis Üyeleri, BOÇAY Dernek Başkanı Bülent Taştan ve Yönetimi, Beykoz Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakıf Müdürü Selim Safi, Beykoz SGK Müdürü Ferda Özkalender, Ak Parti Beykoz İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Aslan, Kent Konseyi Başkanı Emin Yavuz, Beykoz Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Ergin Tüfekçi, Beykoz Devlet Hastanesi Halkla İlişkiler Ve Çalışan Hakları Birim Sorumlusu Resmiye Öztürk Eskiçırak ve Medipol Üniversitesi Gönüllüleri ile öğrenciler katıldılar.

Buket Ateş’ten Piyano Resitali

Bir dakikalık saygı duruğu ve istiklal Marşının okunmasının ardından, Beykoz Özel Eğitim Meslek Eğitim Merkezinin özel yetenekli öğrencisi sevgili Buket’in Piyano resitalini ve sihirli parmaklarından dökülen ahengi salondaki dinleyiciler tarafından büyük alkış topladı. Buket’in çiçeğini öğretmeni kendisine takdim etti.

Sevgili İlhan’dan Kanun Dinletisi

Buket’ten sonra sahnede İlhan’ın Kanun dinletisi ile salondakiler oldukça keyifli dakikalar yaşadılar.

İlhan’a çiçeğini, Medipol Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Doç. Dr. Volkan Gidiş verdi.

Doç. Dr. Volkan Gidiş (Medipol Üniversitesi Eğitim Görevlisi)

Çiçek takdiminden sonra, Doç. Dr. Volkan Gidiş, yapmış olduğu konuşmasında; “Bu anlamlı gecede bir arada olmanın onurunu ve sevincini yaşıyorum hepiniz tekrar hoş geldiniz. Müzikle otizm birbirlerini tamamlayan unsurlardır böylesine özel çocuklarımıza motivasyonunu sağlamak onların sosyal anlamda gelişmelerine sağlamak ve en önemlisi topluma kazandırmak amacıyla bu tür etkinliklerin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz hepimiz burada gerek buketle gerek ilhan’la müziğin Ne kadar etkili olabildiğini görüyoruz vermedim Medipol Üniversitesi müzik bölümü öğretim üyesi olarak her zaman destek vermeye devam edeceğimi buradan tekrar söylüyorum hepinize tekrardan katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” Dedi.

Programda daha sonra açılış konuşmasını yapmak üzere SHMYO müdürü Prof. Dr. Hanefi Özbek davet edildi.

Prof. Dr. Hanefi Özbek (SHMYO Müdürü)

Hepiniz gecemize hoş geldiniz. Benim birçok alanım var. Bunlardan birisi müzik, birisi tıp, birisi de istatistik. Biliyorsunuz ki sağlık bakanlığı 2014 senesinde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları diye bir alan çıkardı. Müzik terapide bunların arasındadır. Ozon terapi, mezoterapi, müzik terapi gibi. Ben o komisyonda asil üyeyim. Zaman zaman bakanlık çağırıyor, gidiyoruz. Müzik terapiden de ben sorumluyum. Bununla ilgili eğitimi de programladık. Çok şükür üniversitemiz bünyesinde ikinci kursumuzu da başlatmış olduk. Bu bağlamda gerek otizm gerek diğer konularda müzik terapinin faydalarını yakinen görüyoruz. Dolayısıyla üniversitemizin de bu konuda merkezi var kursları var. Biz Beykoz’umuzu çok sevdik, Beykoz da bizi sevdi. Hepinize çok teşekkür ediyoruz.

Nurcan Safi (BOÇAY Dernek Başkan Yardımcısı)

Programda BOÇAY Dernek Başkan Yardımcısı Nurcan Safi mikrofona davet edildi. Nurcan Safi yapmış olduğu konuşmasında; “Selda Selimoğlu nezdinde katkısı, emeği olan tüm gönül dostlarımıza Medipol ailesine teşekkür ederim. Biz Beykoz da 2016 yılında Beykoz Otizmli Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (BOÇAY)’ı kurduk. Ülkemizde 1 milyon otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 4 milyon aile ferdi bulunduğu tahmin edilmektedir. Ve bu rakamlar gün geçtikçe artmaktadır. Bizler çocuklarımızın hayata tutunmaları, sosyalleşmeleri için uğraş vermekteyiz. Beykoz’da eksiği bulunan bir yaşam merkezine ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu yaşam merkezini de ancak iş adamlarımız, STK’larımız, kamu kuruluşlarımız, belediyemiz hep birlikte çalışarak oluşturabiliriz. Otizmli çocuğu olan aileler toplumumuzdan anlayış, empati, çocukların dışlanmasını, toplum tarafından kabullenmesini beklemektedir. Hayat farklılıklarla güzeldir. Bu farklılığa sahip çıkan Medipol ailesine teşekkür ederim.” dedi.

Nurcan Safi’ye çiçeğini, Medipol Üniversitesi Müdür Yardımcısı Derya Tuğlu takdim etti.

Programda geceye desteği büyük olan MOBİSAT Başkanı Mustafa Kemal Turnacı’ya ve yine geceye destek veren Dernekler Birliği Başkanı Mikail Akyıldız’a teşekkür edilerek plaketleri takdim edildi. Plaketleri vermek için Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Sibel Doğan ve Öğretim Üyesi Dr. Özlem Avcı verdiler.

Duayen Hocalar Sahnede

Gece Otizmli çocuklarımız ve misafirler için, Hanefi Özbek’in babası Ozan Kaya Özbek’in güftelerinden oluşan bir demet ile sazı sözü duayen hocalara bırakıldı.

Ahmet Katırcı ‘dan TebrikGençlere her daim destek olan ve arkalarında güç olan Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı sahneye davet edildi. Katırcı duygu ve düşüncelerini aktararak programda emeği geçen herkesi tebrik ederek teşekkürlerini sundu.

Programda konuşmaların ardından Medipol Üniversitesi hocalarına plaket ve çiçekleri takdim edildi.

Program son olarak ESA Sanat Atölyesi tiyatro oyunu ile son buldu.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here