Sevgili okurlarım,
19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasının üzerinden 97 yıl yani Milli mücadele ateşinin yakılışının üzerinden neredeyse bir asır geçmiş. Günümüzde ülkede yaşanan çalkantıların, terör olaylarını göz önünde bulundurursak milli mücadelenin hala sürdüğünü görebiliriz.

Güneydoğu’da hain teröristlerle kahramanca çarpışan Mehmetçiklerimiz, Türkiye Cumhuriyetini koruyabilmek için canla ve başla ve de kanla mücadele veriyorlar. Neredeyse her gün şehit cenazeleri geliyor. Aynı 1919 da olduğu gibi iç ve dış düşmanlar Türkiye Cumhuriyetini bölmek ve yok etmek için ellerinden geleni yapmış ve sonunda Mustafa Kemal Atatürk ve askerleri verdikleri topyekûn bir mücadeleyle Türkiye Cumhuriyetini kurmayı başarmışlardır.

Milli mücadele verilirken Atatürk ülkenin her tarafının nabzını tutmuş, örneğin Urfa’daki Şıh’larla görüşmüş, fikirlerini almış, kanaat önderleriyle görüşmüş ve Anadolu’yu bu sayede örgütlemiş ve tüm Türk halkını arkasına almış, halka güven vermiş ve milli mücadele başarısı böyle gelmiştir.

Bugün Güneydoğu’da neredeyse her yerde PKK’lı hainler hendekler açmış, yuvalanmış ve bebek demeden, asker sivil demeden herkesi katletmeye çalışıyorlar. Bu terör olaylarının yeniden başlamasının nedeninin ve sorumlularının kim olursa olsun sonuç olarak başaramayacaklarını ve 1919’da olduğu gibi kazananın Türk milleti olacağını biliyoruz.

Milli Bayramlar Halkın Bayramlarıdır
18 Mart’ta Çanakkale’yi Kazandığımız için,
23 Nisan’da TBMM açıldığı ve Ulusal Egemenliğimiz için,
30 Ağustos’ta Zafer Kazandığımız için,
29 Ekim’de Cumhuriyetin ilan edildiği için ve
19 Mayıs’ta da Atatürk’ün Milli Mücadeleyi Samsun’a ayak basarak başlattığı için böyle günlerimiz bayram olarak ilan edilmiştir.

O halde milletimiz neden bayramlarını doya doya yaşamasın, neden vatandaşlarımız o çok sevdiği Atatürk’ün anıtına çiçek bırakmasın. Daha önce isteyen her sivil toplum kuruluşu Atatürk anıtına milli bayramlarda ve anma törenlerinde protokol çerçevesinde çelenk koyabiliyordu. Ancak bir kaç yıldır AKP hükümeti bir yönetmelik değişikliğiyle resmi protokol kurallarını değiştirdi. Milli bayramlar ve anma törenlerinde Atatürk anıtına sadece devlet protokolü çelenk koyabiliyor. Onun dışında siyasi partiler ve STK’lar Milli bayramlar ve anma törenlerinde resmi protokol dahilinde çelenk konulamıyor.

Örneğin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramlarında özellikle ortaöğretim okullarının katıldığı gruplarla stadyumlarda sportif gösteriler yapılırdı. Bunlar güzel şeylerdi. Bu bayramlar yine böyle kutlanmalıdır.

Bu vesile ile tüm Beykoz Halkının 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum…

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here