CHP Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Muammer TONYA, Beykoz Yerel Basını ile bir araya geldi.

Kavacık Kırkfırın Pide & Cafe’de kahvaltılı olarak gerçekleşen toplantıda Muammer TONYA’ya eşleri İnci TONYA başta olmak üzere, çalışma arkadaşları da yalnız bırakmadılar.

Başkan Aday Adayı Muammer TONYA gerçekleştirmiş olduğu konuşmasında yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgiler aktarırken, Başkan seçildiği taktirde Beykoz’da yapacağı çalışmaları anlattı. Beykoz’un en büyük sorununun iş, aş ve konut olduğunu sözlerine ekleyen Muammer TONYA, “İmar planları konusunda Sarıyer nasıl başardı?” diyerek kısaca bahsederken, Beykoz’da imar yaparken betonlaşma yapmayacaklarını da ifade etti.

Muammer TONYA (CHP Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı)

Yaklaşık üç buçuk aydır bölgede bir seçim faaliyetinde bulunduk. Bu faaliyetlerimizi sizler de yakından takip edip bize destek olduğunuz, bu konuda hepinize teşekkür ediyorum.

“Aday olsak da olmasak da partimiz adına çalışacağız.”

Bu kahvaltıyı siyasi bir amaçla değil, dostluğumuz açısından aday olursak beraber çalışacağımızı aday olamasak da yine partimiz adına çalışacağız, yine birlikte beraber olacağız. Biz hepimiz bu bölgenin insanıyız.

“Beykoz’u İstanbul’un incisi yapacağız.”

Daha önce yapacaklarımı anlatmıştım. Eğer aday olup seçimi kazanırsak Beykoz’u İstanbul’un gerçekten İncisi yapacağız. Bugüne kadar diğer partilerden olsun kendi partimden olsun kimseyi tenkit etmedim etmem de. Ben yapacağımı anlatırım. Bu konuda bilgime ve becerilerime güveniyorum.

“Halk size inandığı zaman seçimi alırsınız.”

3,5 ay boyunca arazide çalıştık dolaştık. Halk üzerinde bir güvenirlik olduğunu düşünüyorum. Ben biraz farklı bir adamım, bürokrasiden geldim. Bir belediye başkanının halk karşısında tecrübeli ve güvenilir olması çok önemlidir. Halk hem fiziki olarak hem de geçmişi ve tecrübesi olarak size inandığı zaman bir yol alırsınız ve seçimi de kazanırsınız. Bölgemizde her türlü girişim var balıkçılıktan tutun da günübirlik Turizm’e, konfeksiyon, sayacılık ve cam… Her şey var bizde. Ustaların bunu devam ettirmesi ile her şeyi bir bütün haline getirerek burada işsizliğin de önüne geçeriz. İnsanların beklediği iş, aş, konuttur. Bunlar olursa sorun da çözülür.

“2960 sayılı yasa burada yetkili olarak Büyükşehir Belediyesi’ni kılmış.”

Beykoz’un İstanbul boğazından başlayan yalıların bulunduğu sahil şeridi, denize direk bakan yerleri öngörünümdür. Öngörünümün hemen arkası Geri görünüm ve etkilenme bölgesi, bu alanda 2960 sayılı yasa ile İlçe Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir belediyesini yetkili kılınmış. Onun arkası dediğimiz 1 nolu koruma alanı SİT alanı olduğundan kanun hükmünde kararname ile Çevre Şehircilik Bakanlığı’na verilmiş. Tabii ki burada 1000’lik-5000’lik Nazım imar planını ilçe yapacak. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü kanalıyla oradaki koruma kuralından geçip, bakanlığa gidecek onaylanıp gelecek.

“2960 sayılı yasa çok özel bir kanundur.”

Bölgede yapılan geri görünüm planları 6 sene önce şu anki bizim mevcut belediye başkanımız tarafından Çevre Şehirciliğe gönderildi. Türkiye’de yönetirken yasalarla yapıyorsunuz hem de karıştırıyorsunuz. 2960 sayılı yasa çok özel bir kanundur.  Burada plan yapma yetkisi Büyükşehir belediyesine verilmiş. Siz bu planı Bayındırlık Bakanlığı’nda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına kanun hükmünde kararname ile gönderiyorsunuz. Kanun her zaman daha üstündür.

“Buraları betona gömmeyeceğiz.”

Beykoz’da %82’i ormandır. Ormanlarımız aktif alanlar değildir, pasif alanlardır. Vatandaşın kullanımına açık alanlar değildir. Yeşil alanın içine mezarlıklarda girer metrekare olarak. Biz burada  planları yaparken betona gömmeyeceğiz. Biz burada %18’i kullanacağız. %82’i orman kalacak.

“Sarıyer nasıl başardı?”

İmar planları konusunda Sarıyer nasıl başardı? İyi bir ekip çalışması ile planları kuruldan takip ettiler ve büyük şehirden çıkardılar. Tabii Şükrü Bey’in 2. Dönemi olması, 18. madde uygulamalarını yaptı ve bitirdi.

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here