AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi DİLMAÇ ve AK Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı Murat AYDIN, Beykoz Yerel Basınıyla bir araya geldi.

Rüzgarlıbahçe’de Birlik Kasap’ta gerçekleşen kahvaltılı toplantıda AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Ayberk CENGİZ’de katılım sağladı. AK Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı Murat AYDIN, yaklaşık olarak 2,5 saat kadar süren programda, gerçekleşen toplantının bir tanışma toplantısı olduğunu özellikle vurguladı.

Murat AYDIN, Beykozluların en büyük sorunu olan imar ve mülkiyet konusuna da değindiği toplantıda: “Büyükşehir, İlçe Belediyesi, Merkezi Yönetim olmak üzere, 3’ü aynı partiden olduğu zaman anayasa değişikliği yapabilmiş, 2B ile ilgili uyum yasalarını çıkarmış ve 2B ile ilgili çözüm adımı atmış. Yani bu çözüm adımını atılabilmesi için Merkezi Yönetimin ve İlçe Belediyesi’nin uyum içerisinde çalışıyor olması gerekiyordu ve nitekim de öyle olmuş.” dedi.

M.Hanefi DİLMAÇ (AK Parti Beykoz İlçe Başkanı)

“Teşkilatlar içinde köklü bir değişiklik yaptık.”

Sık sık olmasa da zaman zaman bir araya geliyoruz. Bugün burada bir araya gelmemizin asıl sebebi adayımızı basına tanıtmak, hem de burada kendi aramızda istişare yapmak. Ben 8 ay önce ilçe başkanı olarak atandım. İlçe başkanlığım sürecinde sanırım üçüncü bir araya gelişimiz. O süreçte 24 Haziran seçim sürecini yaşadık. Daha sonra da teşkilatlar içinde köklü bir değişiklik yaptık. Yaptığımız değişikliklerde 45 mahalleden 32 mahalle başkanımızı değiştirmek durumunda kaldık. Yapmış olduğumuz değişikliklerin sebebi kesinlikle arkadaşlarımızın performansıyla ilgili sorun değil, il başkanlığımızın almış olduğu bir karardır. Mahalle başkanlarını değiştirirken mahalle teşkilatlarında da yenilikler yapmak durumunda kaldık. Bu anlamda bugün AK Parti teşkilatı Beykoz’un bütün mahallelerinde teşkilatlarını oluşturmuş oldu. Bu anlamda ana kademe olarak hem kadın kollarımız, hem de gençlik kollarımızla teşkilat yapılandırmamızı tamamlamış olduk.

“Bizde görev istenmez, verilir.”

Biz AK Parti Teşkilatı olarak dünyanın en büyük sivil toplum örgütüyüz. Ve çok disiplinli bir teşkilatız. Bu teşkilat yapılanması içerisinde hiyerarşik yapıya çok riayet edilir. Ben ilçe başkanı olduğum dönemde ilçe başkanı adayı olmama rağmen partimizin yapmış olduğu birçok değişik araştırma sonucunda aday adayı olmamama rağmen bu görev bize tebliğ edildi. Bu doğrultuda aday adaylığı süreci başladı belediyeyle ilgili. Aday adayı olarak bize müracaat edenlerin biz aday adaylıklarının kabulünü gerçekleştirdik. 15 tane aday adayı arkadaşımız vardı. Ben ilçe başkanı olmadan önce bana belediye başkanı adayı olmamam koşuluyla bu görevi kabul etmem söylendi. Bizde görev istenmez, verilir ve ilçe başkanlığı görevi bize verildi ve biz de kabul ettik.

“Genel başkanımızın bizzat takdirleri sonucunda da belediye başkan adayı olmuştur. “

Aday adaylığı ile ilgili süreçte 15 tane arkadaşımız aday adayı oldular. Bu süreç devam ederken benimde adım gündeme geldi. Partimizin yetkili organları yapmış olduğu istişareler doğrultusunda bana göre aday değerlendirmesi yapılırken,  geçmişi göz önünde bulundurularak,  belediyecilik anlamındaki hizmetleri, teşkilatçılık anlamında ortaya koyduğu performans doğrultusunda Zeytinburnu Belediye Başkanımız, bizim ağabeyimiz Murat Aydın’ın burada aday olması uygun görüldü. Bu değerlendirme yapılırken sadece Beykoz ilçe teşkilatının ya da il başkanlığımızın değerlendirmesi değil, hem genel merkezin hem kamuoyu araştırması olsun, hem de istişareler doğrultusunda genel merkez yetkili organlarının ve genel başkanımızın bizzat takdirleri sonucunda da belediye başkan adayı olmuştur.

“Beykoz’a çok iyi hizmetler yapacağımıza inanıyorum.”

Beykozlular artık şunu düşünmeliyiz. AK Parti ilçe başkanı olarak öncelikle burayı kazanmak ve önümüzdeki seçimde en yüksek oyu nasıl alırız, onun hesabını yapmayı düşünmeliyiz. Siz de basın olarak ve Beykozlular olarak bundan sonraki süreçte seçilecek olan ve belediye başkanımızın Beykoz’a ne gibi katkılar sağlar biz artık bunların üzerinden yürümemiz lazım. Murat Aydın’la 5 yıl birlikte çalışma fırsatım oldu. Beykoz’a kendisinin iyi anlamda katkılarının olacağını, teşkilatla birlikte belediye de oluşacak olan yeni yönetimiyle biz Beykoz’a çok iyi hizmetler yapacağımıza inanıyorum. Bu anlamda sizlerden de ricamdır, bizim arkamızda durmanızı isteriz. Yapıcı olan tüm eleştirilere açığız. Beykoz’a katkı sağlayacak olan fikirlerinizden de faydalanmak isteriz.

Murat AYDIN (Beykoz Belediye Başkan Adayı)

“Hiçbir seçim garanti değildir, geçmişte Türkiye’de bir rüzgar esti ANAP gitti, SHP geldi.”

Hiçbir seçim garanti değildir. Anketlerde 20-30 puan önde olsanız dahi özellikle yerel seçimlerde bir bakmışsınız 20 puan, 30 puan geriye düşmüşsünüz. 1989 yerel seçimlerinde  Türkiye’de bir rüzgar esti ANAP gitti, SHP geldi. Seçimlerde bir genel şartlar bir de özel yerel şartlar vardır. Hiçbir seçime garanti gözüyle bakmam, bakamam. Garanti ise neden seçime giriyoruz, Milletin iradesi nerede kalıyor. Olmaz öyle bir şey olamaz. Ben Zeytinburnu’nda 20 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Zeytinburnu demografik yapısı itibariyle zor olan bir yerdir. Hiçbir seçim Garanti değildir, bir tek kendi attığım oy garantidir. Seçimlerde tüm insanları ikna etmem gerekmektedir.

“Seçimi kazansam da, Kaybetsem de Beykozluyum.”

Zeytinburnu’nda oturuyorum. Zeytinburnu’ndan Beykoz’a gelip gitmek bir hayli zaman alıyor,  bu nedenle Beykoz’a taşınmaya karar verdim. Öncelikle kiraya geleceğim. Daha sonra Beykoz’dan bir ev satın alacağım. Seçimi kazansam da, Kaybetsem de Beykozluyum. Artık Boğazın incisi Beykoz’da yaşayacağım. Bunu da hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

“Ortalamada her 100 kişiden 40 kişi diyor ki, benim mevzu imar meselesi”

Beykoz’da tecrübeli insanlar çok. Beykoz’da hizmet edildi. Beykoz’un imar problemi fabrikaların kurulması ile başlayan bir süreçtir. Beykoz’da seçilen bir belediye başkanının yetkileri  nelerdir? Beykoz’a mevcut bir Belediye Başkanı seçtik ne yapabilir? Sayalım; imarla ve mülkiyetle ilgili konuyu ele alalım. Sokaklarda dolaştığımızda halkın arasına girdiğimizde, hem köylerimizde hem de merkezinde, hem Çavuşbaşı bölgesinde, Kavacık’ta hem de Riva’sına kadar olan bölgede gündeme getirilen en önemli konu İmar ve mülkiyet ile ilgili konulardır. Ortalamada her 100 kişiden 40 kişi diyor ki ‘benim mevzu imar meselesi, bu meseleye çözüm bulun’.

“Belediyenin yetkileri nelerdir?”

Anayasa ve kanunların belediyeye verdiği dolayısı ile belediye başkanına verdiği yetkiler. Siz öngörünüm de ruhsat verebilir misiniz? Veremezsiniz. Boğaziçi İmar kime bağlı? Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı. Siz imar planı yapabilir misiniz? Öngörünüm ile ilgili olarak yapamazsınız. Kim yapabilir? Özel bir kanunla belediyenin dışında görevlendirilmiş, yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar yapar. Doğal SİT alanına gelince, imar planı yapamazsınız. İlgili bakanlıklar yapar.  Koruma havzası ile ilgili konulara geldiğimizde, orası ile ilgili imar planını yapamazsınız. Büyükşehir bu konuda yetkilidir. Geriye ne kaldı? Doğal SİT olmayacak, Tarihi SİT olmayacak, öngörünüm olmayacak, havzası olmayacak. Azıcık bir alanda imar planı yapabilirsiniz.

“Biz bir Krallık ilan etmiyoruz, Belediye Başkanın  anayasa ve yasalara göre yetkileri bellidir.”

Beykoz’a seçilecek Belediye Başkanı yetkisi bellidir. Belediyenin yetkisi ne kadar? Burada olması gereken problemlerin çözümü ile ilgili olarak, özellikle imar ve mülkiyetle ilgili problemlerin çözümü için öncelikle X, Y ve Z partilerinin, hem Beykoz’dan seçilen başkanın hem büyükşehirden seçilen başkanın hem de hükümetin birbiriyle uyumlu çalışabiliyor olması gerekir. Belediyenin yapabilecekleri ortadadır. Biz bir Krallık ilan etmiyoruz. Belediye Başkanın  anayasa ve yasalara göre yetkileri bellidir. O yetkiler çerçevesinde hareket edecektir.

“Çözüm adımını atılabilmesi için Merkezi Yönetimin ve İlçe Belediyesi’nin uyum içerisinde çalışıyor olması gerekir.”

Peki, geçmiş dönemde bu anlamda neler yapılmıştır? Büyükşehir, İlçe Belediyesi, Merkezi Yönetim olmak üzere, 3’ü aynı partiden olduğu zaman anayasa değişikliği yapabilmiş, 2B ile ilgili uyum yasalarını çıkarmış ve 2B ile ilgili çözüm adımı atmış. Yani bu çözüm adımını atılabilmesi için Merkezi Yönetimin ve İlçe Belediyesi’nin uyum içerisinde çalışıyor olması gerekiyordu ve nitekim de öyle olmuş. 50-60 yıllık sorun ile alakalı yasal haklar zaten oluşturulmuş. Bundan sonrası için hayata geçmesi ile ilgili diğer uygulamalar Bürokrasi ile ilgili takip işleridir.

“Parlamentonun yetkisinde olan bir iş başarılmıştır.”

Geçmiş yönetimlere bakıldığında devrim niteliğinde çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Mülkiyet problemleri ile ilgili zaten atılması gereken adım atılmıştır. En büyük en zor olan iş başarılmıştır. Yani anayasa değiştirilmiş, kanun çıkarılmıştır. Parlamentonun yetkisinde olan bir iş başarılmıştır. Nasıl başarıldı? Buradaki yerel yönetimin başındaki arkadaşlarımız, abilerimizin Ankara’da, Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız onun çözümle ilgili iradelerini ortaya koymaları neticesinde bir mesafe kat edilmiştir. Her şey çözülmüş müdür? Hayır, bazı eksikler tabii ki vardır.

“Binali YILDIRIM bizim Büyükşehir belediye başkan adayımızdır”

Benim çok daha önceden de Büyükşehir Belediye Başkanı adayım Binali Yıldırım’dır. Bunu Geçmişte de söylemiştim. Yeniden iktidar olmak istiyorsak ve İstanbul halkının yaşamını daha da kolaylaştıracak işler yapmak istiyorsak, büyük deneyimi ve tecrübesi olan, oy potansiyeli yüksek olan Binali Yıldırım bizim büyükşehir belediye başkan adayımızdır. Ben, Büyükşehir Belediye Başkanlığını hiçbir zaman düşünmedim. Gündemde olmayan bir şey çıktı, sağ olsun çok da onore oldum. Sayın Cumhurbaşkanımızın bize böyle bir görevi tebliğ etmesi beni inanılmaz mutlu ve onore etti. 4 dönemdir de belediye başkanıyım. Beykoz’dan Aday gösterildim.

“Zeytinburnulu’ları buraya taşıyacak denmesi çok yanlış.”

Zeytinburnu’ndan buraya çaycısından tutun herkesi getirecek demişler. Olur mu ya! İşte benim iletişim koordinatörüm yanımda. Şartlara göre hareket edeceğiz. Diyelim Ankara’da yapılması gereken işler var. Ankara’yı çok iyi bilen birini getirmemiz kötü olmaz ama Zeytinburnuluları buraya taşıyacak denmesi çok yanlış. Zeytinburnu’nda işini gayet başarılı yapan aktif çalışan bürokratlar içerisinde birkaç kişi normaldir ama biz bunları 1 Nisan’da düşüneceğiz. Öncelikle seçimi alacağız.

“İlçe başkanımız ve teşkilatımız bizi inanılmaz motive etti.”         

Resmi olarak bizim adaylığı açıklandıktan sonra ilçe başkanımızın o hoşgörüsü, bizi kabullenişi, samimi ve içten desteği, teşkilatımızın sahiplenmesi ve teşkilatın düzeyi. Ben yıllardır bu işleri bilirim. Beykoz teşkilatının düzeyini çok iyi gördüm. Orada ilçe başkanımız ve teşkilatımız bizi inanılmaz motive etti.

“Sadece futbol değil diğer spor dallarıyla da ilgilenmek gerekiyor.”

Beykoz Spor ve diğer amatör kulüpler gündemimizde. Sadece futbol değil diğer spor dallarıyla da ilgilenmek gerekiyor. Beykoz Spor bir marka değer. Ben sporla çok ilgiliyim. Amatör branşlara destek vereceğiz. Profesyonel kulüplere de iş adamlarının el atması için elimizden geleni yapacağız. Beykoz Arena’nın gerçekleşmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.

“5 yılda 15 yıllık hizmet üretme sözünü veriyorum.”

Beykoz halka bize yetki verirse 5 yılda 15 yıllık hizmet üretme sözünü veririm. Sorunların, hepsini çözecek miyiz çözemeyiz. Sorunlarla ilgili çözüm düşüncelerimiz var. Hayallerinize ortak olmak, dertlerinize ortak olmak ve çözüm yolunda da birlikte mücadele etmeyi öneriyorum.

“Bu işi bilen bir insan olarak görevlendirildim.”

Bu işler nasip kısmet işidir şartlar ve koşullar el vermiş ve biz gelmişiz. Beykoz’da bizden liyakatli benden zeki akıllı yüzbinler vardır ya da binler vardır. Şartlar ve koşullar öyle gerektirmiş ve böyle olmuş. Bu işi bilen bir insan olarak görevlendirdim. Cumhurbaşkanımızın sözleri bu anlamda başka taraflara çekilmemelidir.

Program sonunda AK Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı Murat AYDIN, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Beykoz Yerel Basın Mensuplarına birer kalem hediye ederek hatıra fotoğrafı çektirildi.

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here