Ne Yapmalı?..
Yaklaşık beş altı aylık bir süre kaldı. Özellikle ilçelerde partilerin aday adaylarının birer ikişer ortaya çıkıp, hazırlıklara başladıkları malum.

Yerel seçimler yaklaşırken bazı densiz insanlar laf sahibi oluyor ve sağa sola ağzının salyalarını akıtmaya başladılar. Yakışmıyor beyler yakışmıyor!

Haksızlık etmeyelim!..
Geçtiğimiz dönemlerde yapılmadı mı? İnsanlar birbirine düşman edilmedi mi?
Belden aşağı çakarak ya kendi ya birileri adına puan toplamak için.
Halkın önüne doğru adayı getirmezseniz halk herkese mesajını verir. En son seçimlerde olduğu gibi…
Siyasi konuşmaları dinlerken, Siyaset adamı nasıl olmalı? soruları hepimizi yokluyor. Evet, nasıl bir siyaset adamına muhtacız?

Beykoz için çok daha büyük projeler üreteceğine inancım tamdır diyebileceğim.
Topluma örnek olacak bir kişiliğe, geniş bir vizyona ve
liderlik vasıflarına sahip,
Hayalleri olmalı ve mevcudu korumak yerine daha da ileriye taşımayı amaç edinmeli.

Üretici bir zekâya sahip olmalı,
Kişiler arasında ayrımcılık yapmamalı,
Planlı hareket etmeli,
Çıkar odaklarından uzak kalmalı halkın başkanı olmalı,
İsabetli karar vermeli,
İstikrarlı olmalı,
Hizmetlerinde şeffaflığa önem vermeli,
Başkan olursa başkasının da aklını kullanabilmeli, başkasının gayretini değerlendirebilmeli,
Bir başkan her şeyi bilmeyebilir ama bileni görmeli.

“Ben bu yaşıma kadar bir kez olsun herhangi bir sol partiye oy vermedim. Ama bu kez kardeşimin aday gösterilmesi halinde oy da veririm, desteğimi de sunarım dedirtmeli,
İnsanım diye, adamım diye gezip dolaşıp, kendinden başkasını düşünmeyen, gözü doymayanları yanından uzaklaştırabilmeli.

Ruh sağlığı iyi olan lider (Ki ruhunun üzerindeki nefis ağırlıklarını kaldıranların, maddiyata olan açlığı kalmaz) iyi bir kaptandır, halk da yolcularıdır. Toplumun faydası uğruna kendini feda edebilecek şuurdadır.

Her şeyden önce insan olmanın değerini bilmeli, insanlarımıza ve ülkemize sahip çıkalım ve her nefesimizi bir insan gibi yaşayalım diyen olmalı.

Türkiye nüfusunun çok önemli miktarını oluşturan gençleri daha iyi anlamak zorundayız diyebilmeli, Günümüzde bunu yapamayan siyasi partilerin ve siyasetçilerin başarılı olması bir rüyadan ibaret olacaktır.

Düşünen çocuklarımız dünyaya gözlerini açtıktan sonra, hangi ortamda yetişiyor, kişilikleri nasıl şekilleniyor ve gelecekten beklentileri neler, siyasetçi adayın kendilerini gençlerin yerine koyarak empati yapmasının zorunlu hale geldiğini bilmeli.

Gençlerimizi anlamalı, onlara hitap etmeli, gençlerle, eskisinden çok daha güçlü bir şekilde el ele tutuşmak sorumluluğunu kabul etmeli ve buna anaokullarına giden çocukların siyasetçi, babası, amcası, dayısı, dedesi gibi idolü olmaya kadar indirgemeyi başarmak zorundayız!

Düşünen gelecekteki beklentilere dair ümit veren siyasetçi; deveyi pire yapmayan pireyi de deve göstermemeli.

Böyle uzun süreli ve güçlü bir halk desteğine sahip iktidara karşı başarılı olunmak isteniliyorsa, mutlaka gençleri anlamalı, onlara dönük politikalar oluşturulmalı ve gençlerle birlikte siyaset yapılmalıdır.

Böyle bir siyaset anlayışı; ülkemizin, milletimizin ve devletimizin geleceği açısından da büyük önem taşımaktadır. Çünkü aktif siyasete kazandırılacak veya desteği alınacak gençler yarınlarda ülkemizin siyasi kadrolarını veya seçmenlerin çoğunluğunu oluşturacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here