Sağımdan Geçme…

0
393

Her birimiz farklı etkinlikten hoşlanıp farklı yaşam tarzı ve düşüncesine sahip olma hakkıyla yaşarız. Elbette ki tüm insanların beğendikleri aynı olamaz bunları sınıflandırmak ne doğru olur ne de mantıklı olabilir de  keşke bir detay ekleyebilsek; ‘Senin keyif aldığın yani seni mutlu eden şey her ne ise beni rahatsız etmeyecek’… Sadece bu kuralın uygulanması bile pek çok sorunu yok edebilir.

Düşünecek olursak keyif almak yani bir şeyi görüp duyup hissedip mutlu olabilmek de bir kültür meselesi… Bu kavram yargı, düşünme, saygı değerlerinin yoğrulmasına bilginin arkadaşlık etmesi yol göstermesi olarak tarif edilebilmeli de pek böyle olduğu söylenemez.

Kavram maalesef binlerce olumsuzluğu barındırır. Belki bir kaçını seçerek hatırlamak daha iyi olacak…

Ülkemizin önemli sorunlarından biri maalesef ki çözümü aslında çok zor olmayan trafik işleyişidir. Çözümü çok zor değil derken samimiyetle söylüyorum, yol yapmak kavşak vs. çok önemli olmakla birlikte gerçek çözüm ‘Saygı’dır ve saygının yolu eğitimden geçer. İşte buralarda örnekleme yapmak mümkün. Adrese dayalı örnekleme yapmak yazıyı yöresel kılsa da ben zaman zaman böyle yapmayı tercih ediyorum.

Beykoz istikametinden ya da diğer yönlerden gelerek FSM otoyoluna dahil olmaya niyetlenin. Daha gelirken görebildiğiniz ölçüde trafiğin durma noktasında olduğunu fark edersiniz. Aslında böyle olmamalıdır ama böyleyse nedeni nedir. Basit… Saygısızlık ve cahillik… Bütün oto yollar vs. sanat yapıları bir hesaplama temelinde yapılır. Hiç birinin görevi trafiği durdurmak değildir. Ama biz hesaplama dışında kalırız. Uzman ana yola katılacak araçları değerlendirmiş ve uygun ölçülerde şerit yapmıştır. Bu şerit dikkatli inceleyecek olursanız tek araçlık şerittir. Siz ezkaza tek başınıza gitmeye kalkın korna küfür kıyamet tepkiye maruz kalırsınız. Biz bu şeridi iki hatta üç yaparız az ileride  diğer yani en sağdan gelen şeritte de yol ver anlamındaki ters üçgen işareti bizim için iç açılarının toplamından daha ilgisiz bir kavramdır. Yol vermek doğamıza ters kavramdır. Uzatmayalım iki şerit eklenmesi gereken ana yol, beş hatta aradan sıyrılmalarla altı şerit eklenmeye çalışılmasıyla tıkanır. Başka şekli o la maaaz… Bardağı ağzınıza boşaltırsanız boğulursunuz. Yudum yudum içmelisiniz. Ayrıca kavşaklarda uygulanan en medeni paylaşım fermuar modelidir. Bu, bir sen bir ben anlamında yanınızdaki şerit ile yola katılımı bölüşmenizdir. Tüm medeni dünyada böyledir ve pek hoş olarak herkes birbirine teşekkür eder. Bizde uygulanamaz uygulanması hayal bile edilemez bir kavramdır.

Sayfalar sorun paylaşmaya yetmez ama motosikletleri anmadan geçemeyeceğim. Bunların sorunlarını da kişisel sorun ve sorumsuzluk olarak düşünmeliyiz. Anlattıklarıma alınanlar hatalarla yaşayan ve bundan zevk alanlardır. Medeni ve bu işin kültürüne vakıf insanlar bu anlattıklarımdan asla rahatsız olmazlar.

Bak arkadaş; Herhangi bir aracı sağından geçemezsin. Hem sen, hem duran ya da yürüyen araç için çok tehlikelidir. Yasal olarak suçtur. İster gündüz ister gece egzozundan gereksiz gürültü çıkaran araç hatalıdır. Bu aracı kullanmak suçtur, bunu bilerek ve isteyerek yapmak terbiyesizliktir. En küçük bir mantık derecesine bile sahipsen arkandan söylenilenleri hayal edebilmelisin.

Bu araçların kullanım kuralları ve kullanırken giyilecek ekipman yasayla belirtilmiştir. Ayrıca belge plaka ve alım satım işlemleri yasalara tabidir bunları esnetemez ve değiştiremezsin.

En önemlisi bu araçları kullanmak için fizik bilgisi gerekir. Gitmesi kolaydır durdurması fizik kurallarına tabidir. O senin ustalığın değil tesadüfen hayatta kalışındır. Ancak  tek suçu seninle karşılaşmak olan birinin hayatına kastedebilirsin.

Yapma…

Bu konuda başı çeken eve teslim yiyecek firmalarını boykot ediyor ve sizleri de boykot etmeye çağırıyorum.  30 dakikada teslim şartını ben koymadım siz koydunuz.

Konuyu kontrol altına aldıklarında teşekkür ederek reklamlarını yapacağıma söz veriyorum

Sanat için ışık yakanlara, ışığı yanık tutanlara selam olsun

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here