SENİ ÇOK ÖZLEDİK PAŞAM…

Ulu Önder ATATÜRK’ün aramızdan ayrılışının 74.yılında gene onun huzuruna çıktık.

Askeri ve siyasi dehasıyla o günün koşullarında hayal bile edilemeyecekleri başaran bir devlet adımı ve komutanın önünde, saygıyla eğildik.

Cumhuriyetinin ve devrimlerinin yılmaz bekçisi olarak da önünde dimdik durduk.

İllerde anma törenleri yapıldı;

Yeni uygulamayla pek çok ilde çelenk koyma törenlerinde; Devlet erkanı ve sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ayrı ayrı çıktılar ATA’larının huzuruna.

Eminim bu görüntü onu üzmüştür. O ancak devletiyle bütünleşebilen bir milletten ULUS oluşabileceğini bilen bir liderdi çünkü.

O, bir gün Falih Rıfkı Atay’a ; “Kuva-yı Milliye’ye inanmayanlarda inanalar kadar haklı idiler” diyebilen realist bir devlet adamıydı.

O, ”Yurtta Sulh Cihanda Sulh ” diyen herkesin toprak bütünlüğüne saygılı bir büyük komutandı.

O, Örnek davranışlarıyla bir tek ulusuna değil pek çok ulusa önderlik etti.

Bu gün okullardan söylemi kaldırılmış olsa bile. Ben ve benim gibi her sabah okulunda;

”Ey büyük ATATÜRK açtığın yolda gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğimize ant içeriz”. Diyenler, bu gün o antlarını yerine getirmenin mücadelesini vermektedirler.

Toplumun her kesimine, kadına, erkeğe, çocuğa verdiği değerle ülkesini yöneten, yüce duygularla vatanına bağlı, CANINI da MALINI da ulusuna adayan bir devlet adamı ve komutandı ATATÜRK.

17 Mart 1923 ‘de Tarsus’da Mustafa Kemal istasyondan şehre doğru bir süre yaya olarak yürüdü. Onu görmek için gelen Tarsusluları selamlarken Milli Mücadeledeki çete giysili bir kadın Atatürk’ün yolunu keserek ayağına kapandı.

Gözyaşlarıyla şöyle haykırdı;

-”Bastığın toprağa kurban olayım Paşam”

Mustafa Kemal onu yerden kaldırmak için eğilirken, kulağına bu kadının Kurtuluş Savaşında cephede çarpışmış olan Adile Çavuş olduğu söylendi.

-Gözlerinden iki damla yaş düşen Mustafa Kemal, bu güneşten yüzü yanmış kadının elinden tutup ayağa kaldırdı ve ona şöyle seslendi.

_Kahraman Türk kadını!Sen yerlerde sürünmeye değil,omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın…

İŞTE BU YÜZDEN SENİ ÇOK ÖZLEDİK PAŞAM.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here