SOYUT AMA SOMUT
İnsanlığın en belirgin yanı başkasına faydalı olabilmektir. Artık insanlar kendi arzu ve isteklerine hizmet etme dünyası oluşturdular.

Ramazan ayı içerisinde olduğumuz bu günlerde güzellikleri görmeye ve yaşamaya çalışıyorum.
İnsanların maddi ve manevi olarak temizlenmesi, başkalarına zarar vermemesi, iyilikleri arttırmak, kötü huy ve davranışlardan uzak kalmak günlerindeyiz.

Komşularımız, ülkemiz, çocuklarımız, ailemiz, annemiz, babamız, kardeşlerimiz, varlıklarımız… Hepimizin birbirimizden beklentileri veya beklediği davranışlar vardır.

Dünyayı ve içindekileri olduğu gibi kabul edebiliyor muyuz? Ya da güzel yönümüzle etkili olabiliyor muyuz? Bunlar yoksa dünyayı daha yaşanabilir hale getirenlerden istifade edebiliyor muyuz?

“Gönül huzuru “bulamayan insan dünyada mutlu olamıyor. Mutluluğun erdemi kendi vücuduna ve ruhuna dirilik katmaktan geçer. Kendine faydası olmayanın başkasına hiçbir faydası olmaz.

Kurallar bellidir. Kuralları yıkmaya çalışmak hiç kimseye bir şey kazandırmaz. Yüzyıllardır uyulan ve benimsenen bu güzellikler bazılarının işine gelmeyebilir. Hayat mücadelelerle doludur. Elindeki zenginliği alıp seni sefil duruma düşürmek isteyen kişi, kurum ve devletler vardır. Zenginliğine, hayatına, malına, ülkene zarar vermek bilhassa elinden onları almak isteyenler mutlaka vardır. Korku imparatorluğu oluşturmak istenmez şüphesiz ama hayatın gerçeklerini de görmek durumundayız.

Bizim bu dünyada dilediğimiz milletimizin, halkımızın, komşularımızın, ailemizin, çocuklarımızın daha mutlu, umutlu yaşayabilmesi için yapmamız gerekeni yapmaktır. Bu güzel Ramazan’da bu anlayışı daha da benimsiyorum.

Bu insanlar benim komşularım, köylülerim, milletim, her şeyim… Bayramınızı tebrik ediyorum. Maddi ve manevi bayramlar diliyorum. Bu millet bayramlara layık bir millettir. Yahya Kemal Beyatlı’nın dediği gibi “Bu millete mensup olmaktan mutluyum.” diyebiliyor muyuz?

Bu milletin önünde adam gibi adamlar olduğu zaman tarihte hep yücelmiştir.

-DUYARLI OLMA ZAMANIDIR-
Komşularımız Mısır, Suriye, Irak ve dahası ülkelerin halkının çoğu bizden olan ülkeler. Barış ve huzur kalmadı. Zaten yoktu. Halk esir hayatı yaşıyordu…

İnsanlar artık firavunlara kulluğa isyan ediyor. Hak, hukuk, adalet, yönetim, idare, meclis, mahkeme, cennet, cehennem gibi kavramlar yeniden tarif edilecek. İnsanlar bu noktaya geldi. Hükümetimizi Tebrik ediyorum. Siyasetini mağdur ve mazlumdan yana koydu. Allah kolaylıklar göstersin.
Halkıyla savaşanlar, kendileri adam olmadığı halde milleti adam etmeye çalışanların devri kapanacak. İnsanlara kulluk devri kapanacak. Herkes Allah’a kul olma mücadelesinde… Zor olacak… Ama olacak…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here