Tokatköy ve Çubuklu
Kentsel Dönüşümle Tanışıyor

Sevgili okurlarım,
Yıllardır konuşulan “kentsel dönüşüm” programıyla Beykoz nihayet tanışmak üzere. Haziran ayının başında CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beykoz Belediyesi meclis üyesi Aydın DÜZGÜN ile yaptığım bir röportajın konusu buydu.

Yani çok yakın bir zamanda Tokatköy’de ve Çubuklu’da Büyükşehir belediyesine ait olan bazı yerlerde, Kentsel Dönüşüm programının uygulamaya geçişinin planlamasını anlattı bana Aydın DÜZGÜN.

Yerler Büyükşehir’den
Beykoz Belediyesi’ne Geçmiş
Tokatköy’ün Yuşa’ya bakan bir kısmında 487 ada, 3 parsel sayılı (82792 metrekare yüzölçümlü) ve Çubuklu’nun bazı bölümlerinde uygulanacak olan bu kentsel dönüşüm projesi hakkında detaylı bilgiye kimse sahip değil. Aydın DÜZGÜN yaptığı açıklamada, Belediye başkanı Yücel ÇELİKBİLEK, Belediye Meclisinden aldığı yetki ile buralarda kentsel dönüşüm uygulaması yapacak, ama nasıl?..

KİPTAŞ Üzerinden Konutlar Yapılacak
Belediye meclis üyesi Aydın DÜZGÜN’ün anlattığına göre Tokatköy ve Çubuklu’da Başkan Çelikbilek diyor ki; “ben buralarda kentsel dönüşüm yapacağım. Buralar Afet riskli bölgeler ve 6306 sayılı kanunu işleteceğim”

CHP’li Aydın DÜZGÜN’de diyor ki: “Başkan Çelikbilek bizlere anlatmalı ki bizlerde burada ki kentsel dönüşüm, yerinde dönüşüm nasıl olacak, öğrenelim. Çünkü buralarda tek katlı evi, 3 katlı evi olanlar var. Bu anlamda kime nasıl bir uygulama yapılacak vatandaşlarımızın bilgilendirilmeleri gerekiyor.”

CHP Yetki Oylamasında Red Oyu Verdi
CHP’li meclis üyeleri ÇELİKBİLEK’e bu bölgelerde verilen yetki oylamasında red oyu kullandıklarını söylüyorlar, Hatta Aydın DÜZGÜN şunu da ekliyor. “AKP’liler bile bilmedikleri bir uygulama hakkında ÇELİKBİLEK’e yetki verdiler, onlar dahi neye evet dediklerini bilmiyorlar.”

ÇELİKBİLREK Bir An Önce Projeyi Açıklamalıdır.
Tokatköy ve Çubuklu’da uygulanacak bu kentsel dönüşüm projesi nasıl uygulanacak. Kimse birşey bilmiyor. Sadece ÇELİKBİLEK biliyor. Modern toplumlarda bu böyle olmaz. Eğer bir bölgede böylesine önemli bir kentsel dönüşüm uygulaması yapılacaksa bu halka anlatılmalı ve halk ikna edilmeli. Çünkü bu alanlar tapusuz. Büyüklşehir’den Beykoz Belediyesi’ne geçmiş. Örneğin Tokatköy’de yüzlerce hane etkilenecek. Binlerce insan mağdur olabilir.

Aydın DÜZGÜN
“KİPTAŞ Mağdur Edebilir” diyor,
Yaptığımız görüşmede Aydın DÜZGÜN, “KİPTAŞ ticari bir kuruluştur. Kar amacı güder. Daha önce Sulukule’de Roman vatandaşlar yine bu kentsel dönüşüm programının uygulanmasıyla mağdur oldular, aynı şey Tokatköy’lü ve Çubuklu’lu vatandaşların başına da gelebilir.” diyor ve haklıdır da, Belediye başkanı ÇELİKBİLEK belki de çok güzel bir projeyle vatandaşa huzur ve güvenli deprem riski taşımayan vatandaşın lehine bir uygulama getirebilir ancak şu an hiçbir şey bilmiyoruz.

Bilnmezliklerin İçinde Tek Bilinen
Buralarda Evler Yıkılacak
Bu kentsel dönüşüm kapsamında KİPTAŞ gelip buralarda uygulama yapıp kentsel dönüşümü ve hatta yerinde dönüşümü gerçekleştirebilir. Ancak burada bir sorun var. Vatandaşın evi Beykoz Belediyesi arazisinde, Yani arazi sahibi ne derse o olacak. Acaba Belediye “ben sizin yerinize 100 bin lira enkaz bedeli ödeyeceğim, bu parayı da peşinata sayacağım, yapacağım ev 500 bin lira bana 400 bin borçlusunuz, haydi ödeyin” derse ne olacak?..

Hep birlikte sonucu yaşayıp göreceğiz. Ben Belediye’nin vatandaşı mağdur etmeyeceğine inancım var. Umarım öyle olur. Yoksa vatandaşın hali harap…

Herkese hayırlı ramazanlar diliyorum…

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here