Beykoz Koç Ortaokulu Bina Açılış Töreni Gerçekleşti.

Vehbi Koç Vakfı tarafından, eski adı Ziya Ünsel Ortaokulu yeni adı ise Beykoz Koç Ortaokulu olarak Beykoz’a kazandırılan 21. YY’ın Model Okulunun açılışı gerçekleşti.

Beykoz Ortaokulu olarak eğitim hayatına başlayan, daha sonraki yıllarda Şehit olan ortaokul müdürü Ziya Ünsel’in adını taşıyan, “Ziya Ünsel Ortaokulu”  2013 tarihinde de depreme karşı dayanıksız olması nedeniyle yıkılmıştı. Vehbi KOÇ Vakfı’nın 50. Yılı olması dolayısıyla, “Ziya Ünsel Ortaokulu” yeni adıyla “Beykoz Koç Ortaokulu” olarak Beykoz’a kazandırılmış oldu.

17 Aralık 2019 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla gerçekleşen açılış programına;  Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım, İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, eski Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İstanbul İpek Kıraç Öğrenim Birimi Yöneticisi Filiz Şen Erdoğan, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Beykoz Koç Ortaokulu Müdürü Bekir Sağır, İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Güleç, Beykoz Koç Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Aysun Öztürk, Vehbi Koç Vakfı Eğitim Danışmanı Mesrure Tekay, Vehbi Koç Vakfı Özel Projeler Yöneticisi Seçil Kınay Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, İlçe Nüfus Müdürü Nihade Kılıç, İlçe SGK Müdürü Ferda Özkalender, İlçe gençlik Spor Müdürü Bülent Küçük, Beykoz Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakıf Müdürü Selim Safi, bazı muhtarlar, okul müdürleri, okul idarecileri, öğretmenler, veliler ve de öğrenciler katıldılar.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla açılışı gerçekleştirilen model okul, 520 kişilik öğrenci kapasitesi, 11 bin 320 metrekare kapalı alanı, 5 bin 500 metrelik bahçesi, çok amaçlı spor salonu, kütüphanesi, konferans salonu, amfi tiyatrosu, teknoloji ve yazılım derslikleri, laboratuvarları ile öğretmenlere ve öğrencilere keşfederek, deneyerek, paylaşarak ve yaşayarak öğrenme ortamı sunuyor. Vehbi Koç Vakfı okulun inşasında uluslararası bir mimari tasarım şirketi olan Canon Design’la çalışırken, aydınlatmadan sınıf yerleşim düzenine, beslenmeden bahçe kullanımına, eğitim yöntemlerinden velilerin ve mezunların okul ortamına dâhil edilmesine kadar inşaat sürecinde toplam 79 ayrı unsur dikkate alındı. Vakfın, 2014 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladığı protokol kapsamında çalışmalar başlarken, öğretmen, veli ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen 14 çalıştayın çıktıları, model okulun her aşamasında yol gösterici oldu.

Okul Fuayesinde kokteyl ile başlayan program daha sonra konferans salonuna geçildi.    1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız okundu.

Beykoz Koç Ortaokulu Öğrenci temsilcileri Tuana ve Can olurken, Ayşenur Öztürk ve Yunus Yıldırım programı sunan öğrenciler oldular.

Beykoz Koç Ortaokulu Korosunun gösterisi ve iki öğretmenin geleceğe yazmış oldukları mektuplarını okumalarının ardından protokol konuşmalarına geçildi.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk:

“Bu okulda güzel bir hayal başlatıldı.”

Açılış töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, “Bugün eğitim tarihi açısından çok özel bir günü yaşıyoruz” diyerek sözlerine başlarken, şöyle devam etti: “Bu okulda güzel bir hayal başlatıldı. Vehbi Koç Vakfı bir hayali bu ülke için bir armağan haline getirdi. Rahmetli Vehbi Koç’un bu ülke için düşündüklerini, bu ülkeye katmak istediklerinin somut bir örneğini daha karşımızda görüyoruz. Bu hizmetlerin kalıcı değer oluşturma potansiyeli çok yüksek. Bu potansiyelin Türkiye’ye bir müjde olduğunun farkındayız. Çocuklarımızın yüzlerindeki gülümsemeyi fark ettiniz sanırım. O gülümsemeye daha çok ihtiyacımız var. Bunu sanatla, sporla, bilimle, ahlakla yoğurarak daha çok yol almamız gerekiyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Hayatın gerekliliklerini, bugünün çocuklarının ihtiyaçlarını, anne ve babaların beklentilerini karşılamamız konusunda duyarlı olmamız gerekiyor. Bu sebeple de bu çalışmaları yaygınlaştırmak, Türkiye’de örnek okulların sayısını bu okulla birlikte artırmak ve bu örnekler üzerinden de Türkiye’deki okul mimarisinin inkişafına hizmet etmek gibi bir niyetimiz var. Bu nedenle daha çok mutluluk oluşturacak, çocukların eğitim ve öğretim motivasyonunu artıracak, öğretmelerimizin mutlu olmalarına hizmet edecek çalışmaların sayısını artırmaya gayret ediyoruz.”

Erdal Yıldırım:

“Model Okul; 50’inci yılımızın son ama en heyecan verici projesi…”

Okulun açılış töreninde konuşan Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım sözlerine, “Bugün 50’inci yılımızın en son ama en heyecanlı projesinde İstanbul Valiliğimiz ile yapmış olduğumuz protokolümüze istinaden ‘Yap, devret, sahip çık’ yaklaşımıyla yaptırıp Milli Eğitim Bakanlığımıza devrettiğimiz okulumuzun bina açılışında sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diyerek başladı. Türkiye’nin geleceği için yeni sorumluluklar üstlenerek çalıştıklarını belirten Erdal Yıldırım, “Genç nüfuslu Ülkemizin refahı ve kalkınması için her seviyede daimi bir eğitim ihtiyacımız var. Vehbi Koç Vakfı olarak eğitim alanındaki faaliyetlerimiz kapsamında, 8 yıllık kesintisiz eğitime destek vermek üzere 1999 yılından itibaren 17 adet ilk ve ortaokul yaptırdık. Milli Eğitim Bakanlığımıza devrettikten sonra da tüm okullarımızın öğretmenlerine, öğrencilerine destek vermeye devam ediyor, okullarımızın fiziki şartlarının iyi olmasını sağlamaya gayret ediyoruz” dedi.

Model Okul, keşfederek, deneyerek, paylaşarak ve yaşayarak öğrenme fırsatı sunuyor.

Beykoz Koç Ortaokulu’nu 21’inci yüzyıl ihtiyaçlarına hizmet edecek model bir okul olması için tasarladıklarını vurgulayan Erdal Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sunduğumuz model, mimari özellikleri itibariyle öğretmenlerin ve öğrencilerinin keşfederek, deneyerek, paylaşarak ve yaşayarak öğrenmelerine fırsat veriyor. Sanatı, sporu, doğayı eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak görüyor. Öğretmen, öğrenci, veli ve çevredeki mahallelilerin ve halkın katılabileceği yaparak – yaşayarak hayat boyu öğrenmeye fırsat veren bir ortam sağlıyor. Takım çalışması, problem çözme, yaratıcı ve eleştirel düşünme, sosyal duygusal gelişim, sorumluluk alma gibi 21’inci yüzyılın temel becerilerinin gelişimini destekleyen bir okul ortamı sunuyor. Ayrıca veli, okul idaresi ve öğretmenlerin iş birliğiyle öğrencileri odağa olan bir okul kültürü geliştirilmesini de içeriyor. Bu kapsamda 2014 yılından bu yana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün izinleri doğrultusunda mevcut okulun öğretmenleri ile iletişim, takım çalışması, müzede eğitim, akıl oyunları, ergenlerle iletişim, ilk yardım, proje temelli öğrenme, acil durum ve afet yönetimi ve model okula uyum gibi farklı konularda 14 çalıştay gerçekleştirdik. Okul Aile Birliği iş birliği ile velilere yönelik seminerler düzenledik. Ülkemize bağışladığımız bu model okulun, fiziksel imkânlarının yanı sıra okul kültürünü güçlendirmeye yönelik çalışmaları ile de okul yaptırmak isteyen bağışçılara da örnek olmasını arzu ediyoruz.”

Programda Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, tüm okul öğrencilerinin ortaklaşa yaptığı, 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda bulunan 240 bin parçadan oluşan dev cam mozağinden oluşan Türk Bayrağı’ının küçük çerçevelenmiş halini Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’a hediye ettiler.

Daha sonra okul açılışı kurdelası kesildi.

Programda son olarak okul birimleri gezildi ve tanıtıldı.

Model Okul Beykoz Koç Ortaokulu Hakkında:

11.320 metrekare kapalı alana sahip olan model okulun, 520 kişilik öğrenci kapasitesi, 5.500 metrekarelik bahçesi ve 2.400 metrekarelik açık spor alanı bulunuyor.

238 kişilik kafeterya, toplanabilir masaları ile ihtiyaç halinde etkinlik alanına dönüştürülebiliyor.

Vehbi Koç Vakfı’nın, uluslararası mimari tasarım şirketi olan Cannon Design’la çalıştığı okulun inşasında aydınlatmadan sınıf yerleşim düzenine, beslenmeden bahçe kullanımına, eğitim yöntemlerinden velilerin ve mezunların okul ortamına dahil edilmesine kadar toplam 79 ayrı unsur dikkate alındı. 2014 yılı Haziran seminer döneminden 2019 ara dönemine kadar mevcut okulun öğretmenleri ile iletişim, takım çalışması, müzede eğitim, akıl oyunları, ergenlerle iletişim, ilk yardım, proje bazlı öğrenme ve oryantasyon gibi farklı konularda düzenlenen 14 çalıştayın çıktıları, çalışmanın her aşamasında yol gösterici oldu.

Teknoloji Tasarım Dersliği, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersliği, Yabancı Dil Dersliği gibi toplamda 31 adet dersliğe sahip olan okulda 6 adet öğretmen çalışma odası, Okul Aile Birliği ofisi ve 10 adet yönetim ofisi bulunuyor.

Okul içinde ve dışında bulunan toplam 10 arıtılmış su sebili ile ve geri dönüşüm toplama noktaları ile plastik atıkların azaltılması hedefleniyor.

Arçelik ile Millî Eğitim Bakanlığı’nın Fatih Projesi standartlarındaki Arçelik etkileşimli tahtalar ile (30 adet), öğrenciler güçlü görsel öğelerle desteklenen derslere daha kolay odaklanabiliyor. Ayrıca 35 adet dizüstü bilgisayar ve 6 yazıcı bulunuyor.

Okulun 46 kişilik oturumlu kütüphanesi bulunuyor.

Okulda tüm spor araç-gereçlerin yer aldığı beden eğitimi ve spor salonu; dans, drama, jimnastik ve halk oyunları için çok amaçlı salon ve mini amfi tiyatro; 2 adet piyanosu ve müzik enstrümanları bulunan müzik dersliği bulunuyor.

163 kişilik konferans salonu, okul dışındaki etkinliklere de açılarak okul bütçesine sürdürülebilir bir gelir sağlanması hedefleniyor.

Okulun destekçilerinin isimleri, bulmaca şeklinde okuldaki duvarda yer alıyor.

* Model okul projesine ilişkin tüm bilgilere Vehbi Koç Vakfı web sitesi üzerinden oluşturulan mikrosite üzerinden ulaşabilirsiniz: https://modelokul.vkv.org.tr

* Model Okul Projesi’nin çıkış noktası olan ve proje kapsamında Türkçeye çevrilen The Third Teacher (Üçüncü Öğretmen) isimli kitabı link üzerinden indirebilirsiniz.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here