YALIKÖY- İSHAK AĞA ÇEŞMESİ

(NAMIDEĞER BEYKOZ ON ÇEŞMELER)

Yıllar önce İstanbul’a gelmiştik. Dedelerimizden günümüze kalan çeşmeleri görürdük. 3.Ahmet çeşmesi, Alman Çeşmesi v.s. İsmi çeşme ama musluklarından su akmazdı.

Çeşmelere nefes veren su idi. Nefes alan o tarihi eserler çevrelerine hayat verirdi. Çeşmeyi yapana, suyu getirene hayır dua edilirdi. Bu çeşmeleri bir anlayış kuruttu. Bir güzel taş ve mermer yığını görüntüleri vardı.

Kuru çeşmeleri aydınlatmak Başbakanımıza nasip oldu. Musluklarından su akıttı. O musluklardan su içen, abdest alan, ihtiyacını gideren ona dua etti. O dualar onu devletimizin en üst makamlarına getirdi.

O ne yapsın. Her yere yetişemez ya. Görev verdiği kişiler onun hassasiyetini ne derece yaşatabiliyor.

BELEDİYECİLİK

Belediyecilik tecrübe, bilgi, araştırma, inceleme, bilimsel verilere önem verme, istişare edebilme, örnek alabilme hulasa insana, doğaya, hizmete, aşkla bakabilme olayıdır.

Yeni şehirleşme yapmak kolaydır. Tarihi geçmişin olduğu şehirde belediyecilik çok dikkat ve maharet ister. Derler ya “yarım hoca dinden; yarım doktor candan, beceriksiz yönetici şehri, şehrin şaheserlerini ne hale getirir.”

Yüzyıllarca şırıl şırıl akan Beykoz’un gözbebeği On Çeşmelere ne oldu. Akan su tazyikli olduğu için musluk bağlanamıyordu. ”Çatallı, saçaklı, yalaklı, nakışlı bu çeşme ” tam bir su sarayı idi. Bu sarayı kurutanlar şimdi kendi saraylarında otururken eserleri akılarına geliyor mu?..

BU TEKNİK BİR İŞTİ

Şehrin içinde ‘ulu bir çınarın altında dur durak bilmeden akıp giden’ bu çeşmenin yakın çevresindeki binalara ruhsat verip inşaat yaptıranlar suyun düşük zemine kayabileceğinin hesabını yapamadıklarını düşünüyorum, çeşmeyi kuruttular. O inşaatlara metrelerce derine hafriyat için izin verildi. Su çok hassastır. Kayar. Kaydı da.

BAHANELERİ

Efendim diyorlar. İski su tünelleri yapmış. Bunları yaparken su yatağına müdahale edilmiş. Peki, su nerede, nereye akıyor, uçmadı ya… İSKİ böyle yaptıysa onu uyarmak belediye görevlisinin vazifesi değil miydi?

Osmanlının gümrük emini İshak Ağa bu çeşmeyi yapmış. Bu suyun akışı şairlere ilham kaynağı olmuş. Çevreye hayat katıyordu. Su; yazın soğuk, kışın ılıktı. Bizim şehremini bu bereketi koruyamadı. Bu duyarsızlık ona tarih boyunca yeter…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here